Sezóna medvědího česneku je opět v plném proudu

cm medvedi cesnek1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Medvědí česnek – napsáno již o něm bylo mnoho. Jedná se o jeden z prvních, mnohde ještě zimních, životabudičů, který disponuje léčivou silou a výtečnými detoxikačními schopnostmi. Už jenom jeho zajímavý obsah vitamínu C nás po chladné zimě postaví na nohy. Vždyť na 100 g ryzího zelena připadne zhruba 150 mg vitamínu C. Což není zrovna málo. Za zmínku stojí také silně antibakteriální allicin.

Medvědí česnek

Abychom však uvedli na pravou míru, v neporušených listech medvědího česneku najdeme pouze alliin. Teprve porušením buněk dojde k uvolnění speciálního enzymu, jehož působením se spící alliin promění na allicin. Proto je vhodné medvědí česnek umixovat. Allicin pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních problémech, angínách, průjmech, mírní tuberkulózu, potírá stafylokoky a streptokoky, zabíjí prvoky trichomony, kteří jsou příčinou ženských vaginálních onemocnění. Dále předchází vzniku oparů, podporuje hojení ran, právě i díky vitamínu C, o kterém jsme hovořili výše, pomáhá likvidovat kandidu a chránit nás tak před celou řadu nepříjemných jevů, které jdou ruku v ruce s kvasinkovou infekcí.

Zařadíme-li během měsíce března a dubna medvědí česnek do jídelníčku, k tomu všemu upravíme stravu, kterou podržíme na jáhlech, mrkvi, řepě, celeru, petrželi, zelených natích, bylinkách, ale také dýni, 2 x týdně kvalitním krůtím masu, jablkách, dobrém lněném oleji, užijeme léčivé síly bylinných směsí, vyplavíme z těla nahromaděné škodliviny, čímž pomůžeme regeneraci jater. Za sebe mohu dále napsat, že tím, jak bylinka čistí útroby těla, vyhlazuje naši pleť, napomáhá mírnit břišní problémy, zbavuje nás nepříjemných pocitů plnosti po jídle, nadýmání, posiluje střevní mikroflóru, zmírňuje průjmy, únavu, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Působí žlučopudně. Abychom tedy využili jeho terapeutických účinků, konzumujme jej výhradně v čerstvém stavu, 1 x denně, v celkovém množství 2 plných hrstí.

Medvědí česnek

Jak s medvědím česnekem nakládat v kuchyni

Blahodárného vlivu medvědího česneku již užívám několik let. Vždy, na sklonku zimy, se velmi těším, až si jím doplním jakýkoli slaný pokrm, sem tam i sladký. Medvědí česnek je skutečně tvárný. V dnešním článku se tedy zaměříme na to, jak s ním pracovat v kuchyni. Jak jsem psala již výše, sušením přicházíme o celou řadu benefitů z řad vitamínů a enzymů. Nicméně, ani tento způsob „konzervace“ úplně nezavrhuji. Za dlouhých zimních dnů nám totiž jeho sušená varianta může přijít vhod a výborně doplnit například jáhly, pohanku, ale i kvalitní rýži, luštěniny. Pokud máme sušičku, práce bude o to snazší, kdy rozprostřeme jednotlivé listy na sušící pláty a sušíme při teplotě 60 °C a více do doby, než bude možné listy jemně pomlít ve strukturu připomínající sušenou majoránku. Poté dobře uskladníme a v průběhu zimy využijeme.

Jelikož medvědí česnek supluje v kuchyni špenát, nic nám nebrání, abychom jej po sběru jemně omyli, vysušili, nakrájeli a uschovali do připravených dóz či sáčků, ze kterých budeme opět v průběhu zimy odebírat. Ze své zkušenosti mohu jen doporučit. Takový „špenát“ z medvědího česneku, v listopadu či prosinci, skutečně dovede postavit na nohy. Samozřejmě, špenát lze uchystat taktéž i v době jeho zelenající se sezóny, níže přikládám jeden z receptů.

Špenát z medvědího česneku

  • 500 g medvědího česneku
  • avokádový olej
  • 2 domácí vejce
  • 1 cibule
  • himalájská sůl
  • sezamové semínko

Medvědí česnek omyjeme, nakrájíme na kousky. Ve woku mezitím rozehřejeme avokádový olej, který má vyšší bod zakouření a je tedy vhodný pro technologické postupy jako je zapékání, velmi občasné smažení či opražení cibulky. Jakmile cibulka získává zlatou barvu, do woku vložíme medvědí česnek, jemně osolíme, zalijeme troškou vody či dobrým zeleninovým vývarem, přidáme sezam a ke konci pak rozkvedlaná vejce. Prohřejeme, podáváme s bramborem ve slupce a je-li nám třeba i maso, kouskem masa.

Toužíme-li využít ryzí sílu česneku, pracujme s ním zčerstva, kdy jej přidávejme do zeleninových salátů. Opět jej stačí nakrájet najemno, promísit s kousky pekingského zelí, přidat na kostky pokrájenou vařenou červenou řepu, hrst oliv, slunečnicové semínko, zakapat lněným olejem, jemně osolit a dochutit citrónovou šťávou. Jsme-li milovníky smoothies, pak medvědí česnek mixujme s banánem, který zjemňuje jeho svěží palčivou chuť. Do směsi lze přidat taktéž i kiwi, jablko. Tímto koktejlem pak vyplňme dopolední svačinku. Máme-li v jídelníčku nedostatek bílkovin, lze smoothie obohatit o konopné semínko či odměrku proteinu a získat tak super výživný shake.

Dále, medvědí česnek přímo volá k přípravě lahodného pesta, které chystejme v několika chuťových variacích. U nás doma jej připravujeme následovně: Medvědí česnek omyjeme, osušíme, rozmixujeme s olivovým olejem, malým množstvím soli, sezamovým semínkem. Následně plníme do zavíracích sklenic, kdy tuto směs pokaždé ještě zalijeme troškou olivového oleje. To aby pesto neoxidovalo. Nečiní-li vám problém mléčné výrobky, namísto sezamu je možno použít také parmazán, který rozmixujete do směsi. Pokud milujete ořechy, parmazán se dále snese s kešu oříšky, které lze taktéž do směsi použít. Přidat by šly rovněž i mandle. Ráda říkávám, fantazii se meze nekladou a chuťovým pohárkům taktéž ne, vytvořte si tedy pesto, ke kterému se budete v průběhu zimy velmi rádi vracet. Pokud jej navíc velmi dobře „utěsníte“ olejem, pochutnáte si na něm i v období, kdy udeří kruté mrazy a venku po jaru ani památka.

Roman Paulus mne nadchl receptem, ve kterém z česneku připravuje polévku. Recepturu jsme si mírně upravili, neboť mi kombinace s vejcem přišla hůře stravitelná. Co je na ni třeba?

Polévka z medvědího česneku

  • 250 ml medvědího česneku
  • 500 ml kuřecího či silnějšího zeleninového vývaru
  • 1 větší brambor
  • 1 cibule
  • 100 ml smetany (může být i mandlová)
  • 50 ml suchého vína
  • máslo (používáme kokosový olej)
  • himalájská sůl

Na kokosovém oleji osmahneme cibulku, přidáme na kostičky pokrájený brambor, zalijeme vínem. Jakmile směs zavaří, přilijeme vývar, přidáme na-jemno pokrájený medvědí česnek, jemně osolíme, vaříme. Ke konci přidáme smetanu, rozmixujeme. Dozdobíme, například dýňovými semínky, natí.

Medvědí česnek lze také uchystat jako špenát a touto směsí pak naplnit slanou verzi palačinek, použít jej jako nádivku do velikonočního pečení, slaných nákypů, přimísit jej do rizota, případně omyté lístky servírovat jen tak, jakožto zdravý „doplněk“ ke kváskovému chlebu a pomazánce.

V Česku existuje nespočet lokalit této životadárné bylinky, osobně rádi jezdíváme k Tovačovským rybníkům, kde vydrží až do konce dubna.