Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Špenát

20.11.2012

Špenát je velmi oblíbená a známá zelenina. Jednak ji proslavila písnička z jedné starší české komedie a jednak všichni známe Pepka námořníka, který byl po špenátu nepřemožitelný.

Nicméně takové účinky, ať už negativní, jako ve filmu Což takhle dát si špenát, ani pozitivní jako u neohroženého Pepka, špenát nemá. Samotný špenát (latinsky spinacia) je vlastně celý rod z čeledi laskovcovitých. Jedná se o hospodářsky velmi starou rostlinu, která byla známa už ve staré Persii, z perského esfenai také získala svůj název. Z Persie přes Arábii se rozšířil do Španělska a z něj do celé Evropy.

 

Špenát obsahuje řadu užitečných látek, nicméně navzdory zakořeněnému názoru neobsahuje velké množství železa. Tvrdí se, že k tomu došlo v nějakém článku, kde byla u hodnoty železa posunuta desetinná čárka. Nicméně rovněž se nikdy nepodařilo tento článek či tvrzení najít. Kromě tedy již zmíněného železa jsou ve špenátu dále obsažené karotenoidy, včetně beta karotenu. Rovněž obsahuje lutein, což je karotenový pigment, který může najít v řadě doplňků stravy jako antioxidant. Z uvedeného vyplývá, že užívání špenátu je všeobecně přiznivé pro naše oči, dokonce někteří odborníci uvádějí, že častější konzumace špenátu (stejně i jako jiné potravy bohaté na beta karoten) pomáhá předcházet degeneraci žluté skvrny oční sítnice (makulární degenerace) a vzniku šedého zákalu. V tomto ohledu rovněž příznivě působí další antioxidant zeaxanthin, který špenát rovněž obsahuje.

 

Důležité je si také uvědomit, že špenát obsahuje velké množství vitamínu K (používaný u léčby poruch krevní srážlivosti), tudíž ho nesmí užívat lidé užívající Warfarin (který naopak snižuje náchylnost krve ke tvorbě sraženin) nebo jeho konzumaci velmi, velmi pečlivě zvážit. Některé zdroje dokonce uvádějí, že špenát obsahuje rostlinné látky, fytohormony, které pozitivně působí na rozvoj svalstva (takže je možné, že nakonec bude na špenátu a Pepku námořníkovi možná jen kousek pravdy). Z dalších prvků špenát obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek nebo mangan. Z dalších vitamínů obsahuje vitamin C, D, E a vitamíny ze skupiny B (pyridoxin, cyanocobalamin – vitamin B12, thiamin,kyselinu listovou, riboflavin a niacin). Vitaminy C a A se spolu s luteinem řadí k antioxidantům, které zabraňují působení škodlivých volných radikálů, pomáhají udržovat dobrý stav kardiovaskulárního aparátu a i snižovat riziko infarktu. Kyselina listová společně se železem je důležitá pro rozvoj červených krvinek, erytrocytů. Špenát obsahuje dále látky cholin a inositol, které jsou důležité pro prevenci aterosklerozy.

 

Jak je vidět, špenát skrývá i velké množství látek užitečných jak pro zdraví Pepka námořníka, tak i pro nás běžné strávníky, kteří by si rozhodně měli špenátem obohatit svoji stravu.

 

Celková nabídka produktů obsahující špenát.


Související články:
Lutein - především pro Vaše oči
Cholin
Význam železa
Vitamín B6
Úloha listové zeleniny v našem jídelníčku


20.11.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

109,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS