Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Proč jsme posuzováni a posuzujeme druhé?

20.06.2007

V mezilidských vztazích sehrává významnou úlohu naše posuzování druhých. V běžném životě obyčejně posuzujeme různé věci: ceny v obchodech, výrobky, počasí, program v televizi, úpravu parku, vzhled budov, ulic, avšak při poznávání a posuzování druhých lidí je to poněkud komplikovanější. Odborně se mu říká sociální poznávání a to právě proto, že je zaměřeno ne na neživý svět a předměty nýbrž na druhé lidi. Tato složitost spočívá zejména v tom, že neživé předměty se relativně nemění, na rozdíl od lidí, kteří taky ovlivňují zároveň i naši chování.

Víc tu vstupují do popředí emoce - někdo je nám sympatičtější, jiného posuzujeme méně kladně. Důležitá je zde i vzájemná propojitelnost interakcí. Když někoho poznáváme nebo posuzujeme, jde o určitý vztah, nebo vzájemnou interakci. Avšak, když posuzujeme nějaký předmět, třeba porcelánový hrnek ve výloze, jen stěží můžeme hovořit o oboustranné interakci.Vnímání člověka člověkem je předmětem zkoumání vědců již řadu let. Sociální psychologové se v této oblasti zaměřují na objasnění principů a popis vnímání jiných lidí, co si o nich myslíme a jak si vysvětlujeme jejich chování. To, jak si utváříme dojem o druhém je založeno na dvou základních procesech. Prvním je tzv. kategorizace, nebo-li „škatulkování“. Jde o obecně známou metodu zařazování lidí do určitých kategorií podle jistých hledisek.Druhým procesem je personalizace. Jde o přirazení individuálních charakteristik druhé osobě. Rozdíl mezi těmito dvěma procesy je v tom, že škatulkování většinou používáme při méně známých nebo při neznámých lidech. Na základě jedné, obvykle vyčnívající nebo-li nejcharakteričtější vlastnosti daného člověka zařadíme do škatulky, aniž bychom ho znali lépe nebo se ujistili, zda jsme ho zařadili dobře a zda tomu taky odpovídá. Čím lépe druhých známe nebo čím víc jsou pro nás důležitější, tím víc používáme personalizaci.Na to, jak vnímáme a posuzujeme druhé, má vliv i časový faktor, to znamená jak dlouho danou osobu poznáme. Čím je to déle, tím méně zaškatulkovávame.Co ještě sehrává roli při posuzování druhých?
PRVNÍ DOJEM - má tendenci přetrvávat déle a výrazně ovlivňuje celé naše jednání k danému člověku do budoucna. Proto je důležitý při pracovních pohovorech, prvních schůzkách a jinde, kde chceme a kde je žádoucí prezentovat se v dobrém světle.HALO-EFEKT. Jde o výraznou charakteristiku člověka, kterou si všimneme lépe než nějaké nevýrazné. Více si všimneme extravagantní oblečení mezi lidmi v šedých kostýmech a kravatách, a naopak.ATRAKTIVITA POSUZOVANÉHO. Podle různých výzkumů, atraktivnější lidi máme tendenci posuzovat pozitivněji (jako moudřejší, kompetentnější, inteligentnější) apod.


Nenechte se tedy obelhat prvním dojmem, halo-efektem anebo „hezkou tváří“. Nezapomínejte, že ani kniha se nesoudí podle obalu. Důležité je to, co je v nás.


Související články:
Proč děláme chyby při posuzování druhých?
Pracovní stres
Partnerské vztahy
Etické vztahy – podmínka přežití na Zemi (příspěvek přednesený na mezinárodní konferenci Výchova ke zdraví a kvalita života II.)
Sociální inteligence
Lžeme, protože jsme slušní (?)
Neverbální komunikace - aneb mluvíme, i když nemluvíme...
Rozhodujeme se rozumem nebo pocitem?


20.06.2007
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Zapomenutý objev německého držitele Nobelovy ceny
Stravování žen po čtyřicítce
Mocná dvojice minerálů
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Vladimír Kafka: „Nemoc je dluh lásky na sobě. Vlažnost nás pomalu zabíjí.“ – 1. část rozhovoru
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Vladimír Kafka: „Základem vyléčení je vytvořit si jasný obraz toho, kým chci být. Nemoc je reakce.“ – 2. část rozhovoru
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS