prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Proč 95 % lidí, kteří začnou držet dietu, získá svou váhu zpět

22.07.2016
Dieta, hubnutí, štíhlý pas Také jste se někdy po skončení diety opět vrhli na svá oblíbená jídla? Co se konzumace potravin týče, síla našeho nevědomí je nepředstavitelně velká. Pokud si delší dobu odpíráme jídlo, které máme rádi, v drtivé většině případů to bude jen dočasné

Odříkání střídá přejídání

Čím více si něco odpíráme, tím větší je podvědomá touha to poté co nejrychleji dohnat… V příbězích klientů jsem nejednou slyšel, jak periodu zakázání si oblíbených jídel vzápětí vystřídalo velké přejídání. (U bulimie funguje opačný princip: přejídáte se, a pak máte potřebu hubnout a potravu ze sebe nejlépe vyvrhnout).

 

Pevná vůle při hubnutí nefunguje

Tento článek je založený na jediné, jednoduché myšlence: ODPÍRÁNÍ čehokoliv NEFUNGUJE. Možná krátce, ale rozhodně ne dlouhodobě.

 

Podle pravděpodobně nejlepšího odborníka na psychologii jídla na světě, doktora Briana Wansinka, diety založené na strádání nefungují proto, že jsou založené na boji. V knize Nezřízené labužnictví Wansink popisuje, jak s dietami bojuje naše tělo, naše mysl i náš každodenní okolní svět:

 

Balvan tlačený do kopce

Problém je, když jsme netrpěliví, chceme zhubnout rychle a diety jsou pro tělo drastické: „Když budete jíst příliš málo, tělo přejde do úsporného režimu a bude ještě těžší spálit nějaká kila. Tento druh úbytku váhy neprobíhá nevědomky. Je to jako každý den tlačit bez přestání do kopce balvan,“tvrdí Wansink (2009: 37).

 

Další boj probíhá na úrovni mysli. Boj, který nelze vyhrát. Když někdo například miluje koláče a striktně si je zakáže, občas se stane, že se mu pak o koláčích i zdá…

 

Lákadlo na každém kroku

Tento článek není o propagaci nezdravých potravin, ale o tom, že chceme-li je nahradit zdravějšími, či přímo zhubnout, naše strategie musí být jiná, než diety a odpírání. Protože, za třetí, žijeme v kultuře posedlé jídlem a v průměrně velkém městě je na každém kroku tolik lákadel, že pokud k tomu ještě vnitřně trpíme, že jsme si je zakázali, je v podstatě nemožné jim dříve či později odolat.

 

Jak tedy shodit přebytečná kila?

Začít hubnout bez strádání! „Nejlepší dieta je taková,“ říká doktor Wansink, „o které ani nevíte, že ji držíte.“Za týden si ukážeme konkrétní a rafinované postupy, jak na to. Psychologie jídla je vskutku fascinující obor a naším vnímáním lze velmi snadno manipulovat. Je to rozhodně snazší, než se mučit dietami…Mimochodem, věděli jste, že když například začnete jíst potmě vanilkovou zmrzlinu, o které vám ale někdo řekl, že je čokoládová, budete mít opravdu pocit, že má čokoládovou příchuť?

 

Doporučená literatura: Wansink, B. (2009): Nezřízené labužnictví. Praha: Columbus.


Související články:
Hubnutí je i práce s podvědomím
Psychický postoj, který napomáhá hubnutí
Rizika rychlého hubnutí


22.07.2016
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Bioženy ohrožují zemi
Vyvážená strava - pomoc při překyselení
Vitamín B3 – Niacin
Dýně Hokaido
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Mládež, alkohol a oparový virus
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Priessnitzův obklad

379,- Kč

279,- Kč
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS