Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Pozor na sladkosti!

07.12.2013
Pozor na sladkosti!
Předvečer svátku svatého Mikuláše je dětmi vedle Štědrého dne jedním z nejočekávanějších dnů v roce. Hlavně ale tento svátek je spojen s očekáváním konzumace velkého množství cukrovinek, které jako dárky obdrží.

Tato obvykle štědrá nadílka sponzorovaná rodiči a také prarodiči ovšem skrývá v sobě úskalí v podobě velkého množství cukru, které tyto pochutiny obsahují. Toto nadměrné množství cukru v sobě skrývá tři hlavní úskalí – zvyšování tělesné hmotnosti, vznik zubních kazů a také zvýšenou hladinu tuků v krvi.

 

Samozřejmě, rodiče, ale hlavně babička s dědečkem řeknou, že jedna čokoláda dítěti neuškodí, ale jedna čokoláda je právě začátek. A pokud se k tomu přidají další sladkosti a hlavně sedavý způsob trávení volného času před počítačem či televizí, je zaděláno na budoucí zdravotní problémy.

 

Ale jakým způsobem cukr nahradit?

Umělá sladidla jsou pro děti nevhodná. Další z možností je cukr nerafinovaný, hnědý, který na rozdíl od bílého obsahuje více vitamínů, minerálu a podobně. Ovšem zde se čertovo kopýtko skrývá v tom, že je to cukr, který neprošel rafinací a nelze vyloučit choroboplodné zárodky, kterými může být kontaminován a tudíž není vhodné ho pro děti doporučovat.

 

Další kapitolou je cukr ovocný označovaný jako fruktóza. Ovocný cukr zní pozitivně – měl by tedy být zdravější? Ovšem bohužel energetickou hodnotu stejnou jako klasický cukr má i sacharóza, jen na rozdíl od něj se vstřebává přes játra. Samozřejmě, jak název napovídá, tento cukr je součástí ovoce. Tudíž, pokud ho dítě konzumuje v přirozeném stavu, což znamená, že jí jablka či jiné ovoce, pak ho takto můžeme označit jako vhodnější, ale jen v této přírodní formě. Ovoce navíc kromě fruktozy obsahuje pro organismus užitečné vitamíny či enzymy.

 

Co tedy zvolit jako řešení?

Všeobecně je dobré vědět, že od malého věku je třeba zvážit vhodnou skladbu stravy, kde sladké bude představovat jen třešničku na dortu jinak vyváženého jídelníčku. Je dobré vědět, že sladkosti patří mezi potraviny s vysokým glykemickým indexem, na který můžete narazit pod značkou GI. Čím vyšší hodnotu tento index má, tím kratší dobu po konzumaci potraviny vydrží pocit zasycení. To znamená, že sladkosti zasytí málo a dítě má tendenci sáhnout po další pochoutce. Dítě by si navíc nemělo zvykat na konzumaci jen tak mezi hlavními jídly, ale je lepší připravit vhodnou svačinu.

 

Je třeba snažit se nahradit klasické sladkosti sladkostmi přeci jenom vhodnějšími pro zdraví dítěte. Patří k nim čokolády s vysokým obsahem kakaa, ovoce a oříšků (oříšky jsou vhodné pro větší děti), sušené ovoce či různé druhy oříšků. Mezi ně můžeme zařadit müsli tyčinky bez sladké polevy či dorty s obsahem želé a ovoce. Dále je možné doporučit čerstvé ovoce, pufované či ovesné sušenky či kvalitní jogurty s ovocem. Rozhodně je třeba se vyvarovat tučných moučníků, bonbónů, levných sladkostí nebo klasických oplatek.

 

Konzumace sladkostí je někdy také doprovázena pitím sladkých sycených nápojů. Tyto nápoje je třeba maximálně omezit, protože žízeň po nich neustává a zvyšuje se příjem nežádoucího cukru.

 

Na závěr je dobré uvést, že rodiče by se také měli rozumně dohodnout s prarodiči, aby dětem tajně sladkosti nepodstrkovali, což je dosti rozšířený zlozvyk.

 

Přírodní sladidla naleznete v naší nabídce.


Související články:
Zdravé vánoční cukroví
Jak učit děti zdravé výživě
Děti a cukr
Zdravé sladkosti - Jak na cukry
Nelze mlsat zdravě?
100% nepražené kakao - pravá čokoláda
Agávový sirup
Radost ze zdravých dětí – Pitný režim


07.12.2013
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS