Pesto na 5 způsobů

pesto 1 e1591959555499

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pesta mají mnohem víc využití než jen do těstovin. K snídani si je namažte na topinku a poklaďte ztraceným vejcem nebo volským okem. Servírujte je k pečeným bramborám a pečené zelenině. Anebo je použijte jako základ na salátovou zálivku – stačí přidat olej, ocet a med či sirup.

Univerzální postup

  1. Bylinky – bazalka je tradiční, můžete však používat všechny možné druhy bylinek a zeleniny: tymián, kopr, petržel, medvědí česnek, špenát, rukolu, na jaře plané byliny, sušená rajčata
  2. Oříšky a semínka – do pesta tradičně patří piniové oříšky, výborně se však hodí i konopné semínkoslunečnicová semínka, vlašské nebo kešu ořechy. 
    Tip: když je předem namočíte, bude pesto krémovější (ale sníží se jeho trvanlivost), když je lehce opražíte nasucho na pánvi, bude mít pesto výraznější oříškovou vůni i chuť.
  3. Olej – olivový je klasika, hodí se i řepkový, sezamový, avokádový, konopný, dýňový, nahraďte jimi olivový olej nebo je používejte v kombinaci s ním. Množství oleje si upravte podle toho, na co chcete pesto použít – hustší se hodí na topinku, ochucení polévek, pomazánek, na pizzu; řidší do těstovin, kuskusu, do zálivek na salát.
  4. Parmezán a spol. – v klasické verzi patří do pesta parmezán, pro veganskou variantu rádi místo něj používáme lahůdkové droždí, to dokáže zvýraznit chuť každého pokrmu
  5. Sůl a další suroviny – sůl je nejlepší mořská nebo himálajská, česnek se přidává skoro vždy, chuti pesta často prospěje troška citronové šťávy

JAK PESTO VYROBIT?


Tradičně se pesto připravuje ve hmoždíři – nejdřív utřete všechny suroviny bez oleje, ten přidejte jako poslední. Pro ulehčení můžete použít mixér – všechny suroviny vložte do mixéru a rozmixujte do hladké konzistence.

A JAK SKLADOVAT?


Aby vám pesto déle vydrželo, skladujte ho v dobře vymyté sklenici se šroubovacím uzávěrem a povrch vždy udržujte zalitý cca 1 cm vysokou vrstvou olivového oleje, tak pesto vydrží až 2 týdny.


Bazalkové pesto

svazek čerstvé bazalky (cca 25 g)
50 g piniových oříšků
100 ml olivového oleje
3 lžičky lahůdkového droždí
1 stroužek česneku 1 lžička citronové šťávy
1/2 lžičky soli

Petrželkové pesto

2 hrsti petrželky (50 g)
30 g kešu ořechů
20 g konopných semínek
100 ml olivového oleje
4 lžíce lahůdkového droždí
1 stroužek česneku
1/2 lžičky soli

Koprové pesto

svazek kopru (20 g)
30 g slunečnicových semínek
50 ml olivového oleje
50 ml avokádového oleje
3 lžičky lahůdkového droždí
2 lžičky citronové šťávy
1/2 lžičky soli

Tymiánové pesto

30 g čerstvého tymiánu (bez tuhých stonků)
30 g kešu ořechů
10 g konopných semínek
80 ml olivového oleje
3 lžičky lahůdkového droždí
1 stroužek česneku
1 lžíce citronové šťávy
1/2 lžičky soli

Špenátové pesto

50 g čerstvého špenátu
50 g vlašských ořechů
100 ml olivového oleje (nebo kombinace olivového s olejem z vlašských ořechů)
1 stroužek česneku
1 lžíce citronové šťávy
1/2 lžičky mořské soli