Nechutenství a děti

Jestliže děti delší dobu jedí málo nebo téměř vůbec nic – mluvíme o nechutenství. Krátké fáze nechutenství jsou často začátkem dětské nemoci, chřipkové infekce nebo žaludeční střevní infekce. Tyto reakce jsou velmi smysluplné, protože tak tělo mobilizuje své síly na obranu proti skutečné nemoci a už nevydává energii na přeměnu potravy.

Problematické se nechutenství stává teprve tehdy, když děti nejsou ohroženy žádnou nemocí, mají delší dobu velmi malou chuť k jídlu a pomalu hubnou. Často hraje důležitou roli psychika.

Děti s malou chutí k jídlu mají často taky málo chuti do života.

Abychom povzbudili chuť k jídlu, pomáhá proto všechno, co povzbuzuje chuť k životu. To jsou například – výlety, malá dobrodružství, přírodní zážitky a hry venku, pokud možno s dětmi stejného věku, ale taky dobré rodinné zázemí, blízký a láskyplný vztah mezi dítětem a rodičem, pěkný vztah mezi rodiči. Naproti tomu by mělo dítě vynechat nebo omezit na minimum videohry, počítačové hry, celodenní sledování televize a nudné posedávání v pokoji.

SYMPTOMY:

Jestliže má dítě tyto níže uvedené symptomy, měli byste ihned vyhledat lékaře, aby vyloučil organické příčiny nebo možné napadení parazity.

  • Děti jedí velmi málo a jen se v jídle nimrají, dokonce odmítají svá oblíbená jídla.
  • Cítí se slabé, ne zcela dobře a jsou podrážděné.
  • Někdy je bolí břicho.

BYLINKY:

Při nechutenství by mělo dítě užívat 2x denně 1 polévkovou lžíci jeřabinového sirupu (běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy či bylinkářstvích), buďto neředěného nebo zředěného ve vodě.

Dítěti bychom měli zajistit přísun živin. Například 1x denně 1 čajovou lžičku dýňového oleje (běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy) a 1x denně 1 čajovou lžičku mandlového oleje.

Pokud dítě odmítá i ovoce, dostatečný přísun vitamínů mu poskytne rakytníkový sirup a to 1x denně 1 čajovou lžičku.

DALŠÍ MOŽNÁ OPATŘENÍ:

  • Nabídněte svému děťátku několikrát denně menší jídla a co nejvíce zredukujte sladkosti (ty mu potřebné živiny nedodají, naopak vezmou). Jako náhradu sladkostí můžete použít čisté kukuřičné lupínky, sušené ovoce (raději nesířené, k dostání v prodejnách zdravé výživy).
  • Úplně vynechejte přísun uzenin i tzv. dietní šunky. Tento druh potravin děti silně zatěžuje a ubližuje jim, i když si to většina rodičů vůbec neuvědomuje.

V článku jsem použila materiály Ch. Steinbrecht-Baade a Jutty Dauser a moje zkušenosti.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.