Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Mléko - potravina nebo jed?

22.10.2009
S největší pravděpodobností jsou pravdivé oba názory = ovšem podle toho, kterého konkrétního jednotlivce se to bude týkat. Dle dosavadních zkušeností lze tvrdit, že lidská metabolická výbava pro příjem potravy je individuální záležitost a proto nemůže existovat žádný „zaručený jídelníček“ společný všem lidem. A tutéž zkušenost můžeme aplikovat i ke vztahu k mléku a následným produktům mlékařského průmyslu. Domnívám se, že je zcela zbytečné donekonečna diskutovat, zda je mléko zdravou či nezdravou složkou naší potravy, protože každý z nás má svůj vlastní individuální metabolismus a tak každý z nás může trávit mléko odlišným způsobem.

 

Navíc je třeba brát v úvahu, že naše schopnosti metabolizovat různé složky potravy se v průběhu života mění jednak přirozenými změnami v organismu, jednak tím, že v průběhu života někteří jedinci mohou na nějakou potravinu získat svoji vlastní individuální nesnášenlivost. Někdo tráví mléko znamenitě a nemá s tím žádné problémy. Někdo lépe tráví až zpracované mléčné produkty. Někdo má projev nesnášenlivosti po jakémkoliv mléčném produktu.

 

Nyní se mezi hledači zdravého životního stylu rozmáhá móda konzumovat zcela čerstvé nepasterizované mléko „rovnou od kravičky“ nebo od kozy. To to už tady ale jednou bylo a moc se to neosvědčilo. Lidstvo však rádo zapomíná svoje vlastní chyby – a pak si je musí bolestivě zopakovat.. Riziko čerstvého mléka tkví především v tom, že může obsahovat nebezpečné mikroorganismy. Včetně těch které dokáží způsobit zánět mozkových blan.

 

Kdo nevěří a je stále ochoten preferovat zcela čerstvé nepasterizované mléko, ať si dá do Google dvě slova současně „mléko encephalitida“ - a možná ho přejde chuť. V  neošetřeném mléce mohou být i jiné choroboplodné zárodky. U tepelně neupraveného mléka koz i ovcí bohužel platí stejné riziko. Naproti tomu u čerstvého pasterizovaného i u trvanlivého a mléka je garantováno, že je bezpečné, neobsahuje choroboplodné zárodky.

 

Mýty o mléce
O mléce koluje množství mýtů a pověr. Podívali jsme se na ty nejrozšířenější a požádali odborníky o komentář k nim.1) Mýtus: Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty (tzv. éčka) - myslí si 74 % Čechů.

Fakta: Trvanlivé mléko se vyrábí z čerstvého kravského mléka jenom působením tepla a je baleno do aseptického obalu obsahujícími speciální fólii, která nepropouští světlo, vzduch a zároveň chrání mléko před mikroorganismy z vnějšího prostředí. Metoda tepelného ošetření trvanlivého mléka se nazývá UHT (krátkodobý vysokotepelný záhřev). Trvanlivé mléko je 100% přírodní produkt bez konzervačních látek. Výhodou trvanlivého mléka je možnost je dlouhodobě uchovávat při pokojové teplotě mimo ledničku. Jeho trvanlivost v uzavřeném kartonovém obalu je 3 - 6 měsíců.2) Mýtus: Mléko z obchodu je ředěné vodou - myslí si 62 % Čechů.

Fakta: Obsah jednotlivých složek mléka je dán potravinářskými normami pro jednotlivé stupně odstředění (plnotučné 3,5 %, polotučné 1,5 %, odstředěné 0,5%).Mléko prodávané v obchodech projde několika stupni zpracování: čerstvé mléko v mlékárně nejprve projde "separací a standardizací", při které je odstraněna část tuku a dosažena tak požadovaná tučnost mléka. Odstraněný tuk je pak použit na výrobu dalších mléčných produktů. Standardizované mléko je následně homogenizováno. Homogenizace je proces, při kterém jsou kapičky tuku rozloženy na podstatně menší tukové jednotky, které jsou v mléce rovnoměrně rozptýleny a nevytvářejí shluky a neusazují se. Následuje tepelné ošetření metodou UHT (trvanlivé mléko) nebo metodou pasterizace (pasterizované mléko).

 


Celková nabídka přípravků kozího mléka a sojového mléka.


Související články a videa:
Alergie na bílkovinu kravského mléka (k příčině a prevenci)
Kyselina mléčná
Mýty a pověry o mléčném tuku a cholesterolu
VIDEO: Jak zajistit zdravé střevní prostředí?
VIDEO: Jak si připravit domácí rostlinné mléko?


22.10.2009
zdroj: Sestaveno z různých zdrojů.
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS