Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Listová zelenina

02.05.2008
Obzvláště v zimním období bychom neměli zapomínat na pravidelný přísun vitaminů a minerálních látek, nejlépe však v přírodních zdrojích - ovoci a zelenině. Potřebujeme hlavně dostatek vitaminů C, A, E a skupiny B, z minerálů hořčík, vápník, zinek. V zimním období si lidé obvykle nedopřávají tolik syrové stravy jako v létě, je to velká chyba. I v tomto období se dá jídelníček zpestřit řadou listových salátů, které jsou již běžně ke koupi.

HLÁVKOVÝ SALÁT
Hlávkový salát je jedním z nejstarších druhů zeleniny. Má skvělou chuť, vysokou biologickou hodnotu, je snadno stravitelný. Má širokou paletu odrůd s jemnými odlišnosti v chuti a vůni. V prvních měsících v roce je to především křehký salát, později je vystřídán jarním a letním. Zelený hlávkový salát je bohatý na hořčík, draslík, fosfor, sodík, železo, vápník zinek, jód, kobalt a měď. Z vitaminů obsahuje C, A, E a skupinu vit. B. Dále obsahuje mnoho vody až 90%. Červený listový salát obsahuje ve svých listech velké množství karotenu a je bohatý na kyselinu listovou. Hlávkový salát posiluje imunitní systém, posiluje srdce a svaly, posiluje nervový systém. Pro svou nízkou energetickou hodnotu je vhodný do redukčních diet. Poskytuje větší množství vlákniny, která podporuje pohyb střev a odvádí z těla toxiny. Hlávkový salát patří k velmi cenným zeleninám. Každý člověk by ho měl ročně spotřebovat kolem 2,5 kilogramů.

 

ŠPENÁT
Lístky špenátu také patří mezi velmi cenné zeleniny. Špenát obsahuje hodně vitaminu A, skupiny B, C. Z minerálních látek hlavně hořčík, draslík, mangan, měď a železo. Špenát podporuje krvetvorbu, posiluje srdce a svaly, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při problémech s viděním, stimuluje libido, odvodňuje tělo a pomáhá při hubnutí. Díky většímu množství vlákniny odstraňuje ochablost střev a zácpu. Špenát obsahuje celou plejádu cenných látek, ale měli bychom ho jíst v malých porcích. Při velkém množství začínají biolátky bojovat o to, kterou má organismus první vstřebat. Tak se stává, že sliznice vstřebají jenom malou část. Špenát dále obsahuje kyselinu šťavelovou, která brání vstřebávání vápníku ve střevech, proto bychom neměli tuto zeleninu konzumovat víc než dvakrát týdně. V české kuchyni je zvykem připravovat špenát s mlékem. Kravské mléko ničí železo, které je už tak nedostatkovým prvkem, proto bychom měli špenát připravovat bez něho nebo ho nahradit rostlinným mlékem (sójovým, rýžovým).

 

POLNÍČEK
Polníček je listová zelenina s aromatickými listy a příjemnou vůní po oříškách. Nutričně má daleko vyšší hodnotu než hlávkový salát. Roste na podzim, ale i v zimě, snadno přezimuje a překlenuje tím období skoupé na čerstvou zeleninu. Roste i planě v přírodě, kde je možno jej sbírat. Polníček skrývá v listech vitaminy A, C, E a kyselinu listovou, dále pak hořčík, železo. Posiluje imunitní systém, srdce, aktivuje látkovou přeměnu, zvyšuje vitalitu, podporuje krvetvorbu, posiluje sliznice.

 

RUCOLA
Lístky rucoly jsou podobné lístkům pampelišky. Je to drobná listová zelenina s jemně oříškovou vůní a štiplavou chutí. Používá se do salátů, ale i do polévek a zeleninových či masových jídel. Zajímavou chuť dodává i ovocným salátům. Obsahuje především vitaminy C, A, E, z minerálů vápník, hořčík a železo. Rucola je mírně projímavá a močopudná. Posiluje imunitní systém, podporuje krvetvorbu a je vhodná pro detoxikaci jater.

 

Listová zelenina může v důsledku chemického hnojení obsahovat nadměrné množství dusičnanů. Vždy je lepší konzumovat z vlastních zdrojů nebo koupenou v bio kvalitě.


Související články a videa:
Šťavel kyselý (Oxalis acetosella)
Ledvinové kameny
Skládejme jídelníčky v barvách duhy
Léčivé účinky zeleniny a ovoce
Rakovina vaječníků - při prevenci může pomoci špenát i jiná zelenina
Ovocné a zeleninové šťávy
Zelený nápoj – koktejl plný zdraví
Rukola
Středomořská dieta
VIDEO: Je středozemní kuchyně zdravá?


02.05.2008
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

109,- Kč

689,- Kč

319,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS