Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Léčivá síla smíchu

22.12.2009
Říká se, že smích je nejlepší lék. A opravdu, množství výzkumů v této oblasti potvrzuje, že tělo pozitivně reaguje na smích a že tedy smích má na organismus pozitivní účinky. K nim patří např. redukce bolesti a schopnost zvládat či tolerovat diskomfort a nepohodu. Ukazuje se, že taky ovlivňuje hladinu cukru a glukózy v krvi, co má význam jak pro každého z nás, ale zejména pro diabetiky. Smích taky zlepšuje pracovní výkon, a to zejména v profesích, kde se uplatňuje kreativita a potřeba řešení problémů. Role smíchu v blízkých a partnerských vztazích se ohromně podceňuje.

Smích je tak významným poutem právě při dlouhodobých vztazích, jakýmsi pojítkem, který synchronizuje oba partnery na naladění „na stejnou notu“. Všechno zmiňované však platí pouze za předpokladu, že smích je přirozený, nehraný, neubližující a neironizující. Nesmí jít o vysmívání se, posměšky, sarkasmus či škodolibost. Tehdy nejen že smích není léčivy pro tělo (a ani pro duši), ale nepřispívá ani vztahům s blízkými či okolím. Smích tedy vytváří základ či obnovuje pozitivní emocionální klima a pocit propojení mezi (dvěma) lidmi. Podle některých výzkumů v sociální psychologii je smích jedním z klíčových prostředků právě při vzájemném, společenském kontaktu a navazování kontaktu. Léčivá síla smíchu tak pochází nejen ze smíchu samotného, ale z kontaktu, který se jím udržuje (z pouta, které se jím vytváří).K jeho tělesným prospěchům, za které se smích podepisuje je jeho blahodárný účinek pro cévy, srdce a mozek – a to tím, že podporuje jejich funkci přenosu kyslíku v krvi. Působí na stahování a relaxaci cév, což podporuje překrvení a tok krve v cévách (a tedy okysličení orgánů). Posiluje vnitřní stěnu cév (tzv. endotelium), která tak může lépe plnit svoji funkci přenosu krve a kyslíku. Napomáhá tedy nejen při srážlivosti krvi, ale taky při hojení ran (kde se srážlivost uplatňuje), infekcích či zánětech. Výrazně tedy ovlivňuje taky imunitní systém. Tím, že smích posiluje endotelium a jeho funkci, zabraňuje různým cévním kardiovaskulárním onemocněním jako např. ateroskleróza, kornatění (zbytnění, zhrubnutí) cévní stěny.

 

V této souvislosti je smích také významným faktorem při redukování stresu, který je pro endotelium nebezpečný. Smích je jakýmsi spouštěčem, který v mozku uvolňuje různé hormony a endorfiny, které mají pozitivní účinek nejen na naši náladu a prožívání, ale taky mají efekt na artérie a cévy. Současná neurofyziologie předpokládá, že smích je propojen s aktivací ventromediální prefrontální kůry mozkové, která ovlivňuje produkci endorfínů. Se smíchem souvisí taky limbický systém, který se podílí kromě jiného na tvorbě a prožívání emocí. Limbický systém a jeho dvě součásti – amygdala a hipokampus – se podílejí právě na našich emocích a tedy produkci smíchu.Ať se nám už v mozku při smíchu děje cokoli ve smyslu hormonální a neurologické aktivity, konečným efektem pro nás je přínos smíchu sám. Zkuste se proto alespoň jednou denně na něčem zasmát, s radostí, upřímností, bez ironie a škodolibosti. A i když máte pocit, že není důvod k smíchu, zamyslete se, zda je tomu tak doopravdy. Může pomoct dobrá komedie v televizi nebo ještě lépe – společnost dobrých přátel, blízkých, rodiny, či domácích mazlíčků – a ti nám mnohdy dokáží náladu zlepšit - jen je musíme k tomu pustit i my sami.


Související články:
Smích
Pohyb - elixír mládí
Slunce uzdravuje i obšťastňuje
Psychologie štěstí
Meditace štěstí - a jaká je tvá volba?
Tajemství štěstí a úspěchu
Umění prožívat emoce
Emoční inteligence
Naše (dětská) traumata
Předstírat úsměv je žádoucí
Kolik minut denně se smějete?


22.12.2009
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

219,- Kč

149,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS