Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jste ranní ptáče nebo noční pták?

20.06.2008
Jste ranní ptáče nebo noční pták? To, zda někomu vyhovuje více vstát brzy ráno a nemá s tím problém, nebo naopak, raději si po ránu přispí a pak je výkonnější ve druhé polovině dne - mluvíme o takzvaném chronotypu, což je preference aktivity během dne. U každého z nás je různá a každý inklinuje více či méně k jednomu typu, i když jsme většinou někde uprostřed.

Podle výzkumů, většina teenagerů inklinuje k tomu být převážně noční chronotyp, což je způsobeno rozložením hormonů (melatonin aj.), které v tomto vývojovém období vykazují odlišnou aktivitu než např. v dospělosti. Jako dospělí, jsou lidé často tlačení prací, dojížděním do práce, rodičovstvím apod., přizpůsobit se rannímu chronotypu. Pro většinu lidí to nebývá problém, avšak když je někdo „noční pták“ čili s nočním chronotypem, vstát ráno do práce na osmou, se pak může stát neuvěřitelnou torturou. K rozluštění a pochopení cyrkadiálních cyklů, čili rytmů spánku a bdění, přišlo zhruba před čtyřiceti lety, kdy se zjistilo, že chronotyp je získaný zčásti geneticky a zčásti prostředím. U lidí je tento cyklus zhruba 24 hodin. Lidé s ranním chronotypem čili tzv. „ranní práci“ jej mají posunutý na zhruba 23,5 hodin a lidé s nočním chronotypem jsou nastaveni na den, který by musel mít 24,5 hodin. Takovýto posun v cirkadiálních rytmech pak způsobuje u lidí nepřizpůsobení se běžným časovým nastavením, jinými slovy, jejich vnitřní hodiny pracují jinak.

 

Klíčovou roli v cirkadiálních rytmech v lidském organismu sehrává světlo, které je soustřeďováno v maličkých shlucích neuronů za optickým nervem, které se nazývá suprachiasmatické jádro. Toto jádro dostává světelné signály z rohovky a posílá je do epifýzy, která reguluje hormon melatonin, který u lidí reguluje spánek. Tma, respektive nedostatek světla pak způsobuje nárust melatoninu, zatímco světlo jej potlačuje. Přírodní světlo je v tomto nejlepším prostředkem, avšak i umělé osvětlení večer rovněž způsobuje snížené vylučování melatoninu a zpomaluje cirkadiální rytmy. Pozor však na prudké osvětlení v koupelně. To může způsobit, že když se půjdete večer před spaním osprchovat, pak takovéto silné osvětlení má za následek zvýšené vylučování melatoninu, a tím i potíže se zaspáváním, protože se vyplavila dávka melatoninu do organismu, který si pak myslí, že je den.

 

Důležitá je taky spánková hygiena, která zahrnuje vyloučení kávy po šesté hodině večer, zřeknutí se pití alkoholu vůbec, jenž narušuje spánek jako takový; rovněž některé elektronické zařízení v místnosti, určené na spaní, můžou působit rušivě. Takováto místnost by měla být ne příliš vyhřátá, tichá, tmavá a bez nevyhnutných elektronických zařízení.


Související články:
Šišinka - světloměr a regulátor v organizmu
Melatonin - hormon tmy a spánku
Pár slov o spánku
Hypnotika
Ráno je „dětství“ dne. Co dělat a co nedělat v první hodině po probuzení (Libor Mattuš)


20.06.2008
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

85,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS