Jak se díky barvám cítit lépe

cm duha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mám moc rád barvy. Dokážou vytvořit tu správnou atmosféru, prozářit a zkrášlit prostor kolem nás. Barvy našeho oblečení a předmětů, které rádi používáme, o nás mnohé vypovídají. Barvy mají bezprostřední vliv na naše chování, emoce a mohou ovlivňovat i aktuální fyzický stav.

V jednom z předchozích článků jsme si podrobně rozebrali účinky královny barev – bílé, která se odpradávna používala k léčení, neboť přináší jednotu, harmonii, pokoj a umožňuje napojení na vyšší duchovní světy.  Dnes si povíme pár tipů, jak se díky ostatním barvám cítit lépe.

 

Pobývejte co nejčastěji v přírodě

Proč se na horách, u moře, v lese nebo na louce či na zahradě cítíme tak skvěle? Život – to je nádherná barevná show. Můžeme-li obdivovat syté barvy květin, dívat se na blankytně modrou oblohu, na Slunce nebo na sebe nechat delší dobu působit překrásnou zelenou, nekončící plochu lesa, neskutečně nás to občerství a vitalizuje. Barvy přírody nám dodávají energii. Pomáhají přeladit naše vědomí – uprostřed přírody jakoby mizely starosti a trápení a o mnoho jasněji vystupovala přítomnost.

 

Dopřejte si barevnou terapii skrze AVS přístroj

Relaxační AVS přístroj, tzv. psychowalkman, může být užitečnou pomůckou při nácviku meditace. Na uši si nasadíte sluchátka, ve kterých zní tzv. binaurální tóny, díky nimž můžete snadněji sestoupit například do hladiny alfa či theta. Pro nás je však v tuto chvíli zajímavější, že součástí přístroje jsou i speciální brýle s barevnými diodami. U nejnovějších typů se stimulační barevné světlo promítá na bílé pozadí brýlí – měnící se barevné vzory vnímáte buď se zavřenými očními víčky anebo se můžete na určitou dobu dívat přímo do vámi zvoleného barevného světla – například modrého, bílého, zeleného, žlutého, růžového atd. Kdysi jsem tento přístroj sám používal a mohu říci, že je to opravdu uchvacující barevná podívaná. AVS přístroj nás pomocí zvuků a barev vede do změněných stavů vědomí – na rozdíl od alkoholu a drog bez nežádoucích účinků (AVS přístroje by však nikdy neměli používat epileptici).

 

Naučte se vidět barvy svým vnitřním zrakem

Můžeme jít do přírody, použít k barevné stimulaci techniku, nebo je tu třetí možnost: naučit se barvy vidět svým vnitřním zrakem. Každý z nás přirozeně tíhne k něčemu jinému, vždy však působí stejný princip – přeladění. Necháme-li na sebe vhodným způsobem barvy delší dobu působit, mění se pozitivně naše nálada i stav vědomí.

 

Mozek nerozlišuje mezi představou a skutečností. Pokud venku nesvítí Slunce, můžeme zavřít oči a představovat si, jak se nacházíme uprostřed zlatého, slunečního světla. Jak nás světlo Slunce nabíjí, regeneruje a činí šťastnými. Tato „psychická koupel ve světle“ velmi pomáhá při depresích, nebo když intuitivně cítíme, že potřebujeme více světla.

 

Buďte odvážní, kreativní a veselí

Některé barvy uklidňují (modrá), jiné stimulují (červená). Barvami svého oblečení můžeme buď upoutat, nebo zcela splynout a ztratit se v davu. Každé ráno se proto můžeme ptát sami sebe: „Jak se chci dnes cítit? Jakou barvu mít na sobě?“.

 

Zajímavý je kontrast mezi světem dospělých a světem dětí. Přechod z šedivých ulic a barevně nudných kanceláří do prostoru například mateřské školky může být skoro až šokem. Nic proti jakékoliv barvě, ale je až s podivem, jak mnoho, my dospělí, používáme černou, šedou, hnědou a všechny tmavé barvy. Když jsem ještě pracoval v psychiatrické léčebně, nechal jsem si stěny pracovny vymalovat na žlutou a hodně často na oddělení chodil ve žluté, oranžové, červené. Jsou to barvy plné života a energie, podporující veselost a spolu se zelenou i naši kreativitu. Obklopujme se pozitivními barvami a učme se v tomto od dětí (které mají paradoxně větší schopnost barvy vyciťovat). Mějme odvahu učinit si vlastní svět pestřejším a barevnějším.