Jak se cítit fit i během vánočních svátků

jidlo  e1639120012506

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Známe to jistě do jednoho všichni. Hojné vánoční svátky, naplněné rozličnými pamlsky, laskominami, pochoutkami a lahůdkami, návštěvy plné lákavě vyhlížejících prostřených stolů, od kterých se nemáme ani sílu zvednout. Minimum pohybu, maximum pohádek, filmů, hudby, knih, milých vřelých hovorů, nicméně, ač je dobře na duši, po těle být nemusí. Neboť jsme přejedení a ve výsledku též unavení z ustavičného uzobávání, ďobání, uždibování a mlsání. Jak z toho všeho ven? Jak si zachovat onu zdravou míru, jak si dovolit opět se cítit plní energie a síly?

Během své nutriční praxe se mi klienti často svěřují, že je pro ně jídlo nezvladatelnou závislostí a nedovedou si představit, že sedí u stolu plného dobrot, aniž by si z něj cokoli vzali. V tom mám já osobně velkou výhodu, neboť, jako diabetik 1. typu si nemohu dovolit sníst vše, co přede mne na stůl druzí položí. Tahle zkouška však nebyla zadarmo a bylo třeba si nastavit v hlavě. Časem pak zjistíme, že to vše, čím procházíme, jsou jen malé drobné testy, jak tady na světě obstát a nezvlčet. A mě osobně ona práce na sobě samé opravdu baví. Protože pořád je zde něco, každý, každičký den, kdy se můžeme posunout k tomu úplně nejvíc nejlepšímu pro nás.

  • Nastavme si v hlavě

Možná to znáte, něco někde sníte, zhltnete, doslova se tím nacpete, abyste si to za malou chvíli vyčetli, předhodili a vytkli. A já se ptám, není lepší onen pocit, kdy situaci ustojíte, aby k tomu druhému nemuselo dojít? Tuto otázku jsem si pokládala, když jsem se tu snažila pracovat se závislostí na kávě. Téměř okamžitě mne vždy srovnala do latě, abych si již po týdnu vystačila pouze s čajem. Kávu vám však nechám, vůbec se nebojte, pokud ji nenadužíváte, nevidím na ni vůbec nic špatného.

Vraťme se však k původní myšlence, jak si vše uskládat v sobě a v hlavě. Ve své podstatě jsme jemně nenechaví, jeden víc a druhý méně. Tak to je a bude zcela přirozené. Čím více si také odpíráme, tím více k tomu, co nám nejvíc chybí, tíhneme a směřujeme. Tak tedy, až se příště posadíme u plně prostřeného stolu, vyberme si několik málo dobrot, které si dáme na talířek, abychom si je užili. Vše ostatní již ponechme stranou. U svátečně prostřeného stolu jsme totiž schopni sníst 10 x více, než skutečně potřebujeme. 10 x více. To je, co? Snažme se též upřednostnit zdravější věci, mysleme na to, že kousek sýru nám prospěje více, nežli dortík složený z tuku a cukru. Zapojme rozum, který nám na talířek mrštně přendá zeleninu. Protože ta udržuje acidobazickou rovnováhu těla, sytí tělo vlákninou, minerály, vitamíny a enzymy. A také, zabere smysluplně část místa v žaludku a my toho ve výsledku sníme pak méně. A to je to, co přesně potřebujeme.

  • Potraviny, které z nás udělají během chvíle Otesánky

Některé potraviny či nápoje mají neuvěřitelný dar rozkolísat hladinu krevního cukru. Možná to znáte, zobete, chroupete, a ne, a ne tomu učinit přítrž. Ve své podstatě jste si s největší pravděpodobností rozhoupali hladinu glykémie, která po nesprávných potravinách prudce vyskočila nahoru, aby pak za okamžik prudce spadla dolů. A jakmile padá, tělo bije na poplach: Najez se, najez, nebezpečí nízké hladiny krevního cukru!!! Jako příklad uvedu pivo, jehož glykemický index dosahuje cifry 110. Pijeme-li chmelový mok, jen stěží zůstaneme způsobně sedět, neboť už při druhém půl litru pocítíme palčivý pocit hladu. To je přesně ono. Rozkolísaná hladina krevního cukru, která, děje-li se často, napomůže též snazšímu ukládání tuku. Vyhýbejme se tedy přílišné konzumaci přeslazeného cukroví upečeného z bílé pšeničné mouky, křupavým bramborovým či kukuřičným pochutinám, sladkému alkoholu, dortíkům, zákuskům, vánoční zmrzlině, 100% džusům a šťávám. Namísto toho si zobněme sýra, dobré šunky, zeleniny, ořechů, pokud již máme potřebu pečiva, upřednostněme to celozrnné. Z cukroví vybírejme takové, které je upečeno z lepších druhů muk, ať už špaldy, žita, pohanky, ovsa či jejich kombinací.

  • Jídlo servírujme pouze na stůl

Navštívím-li maminku, stále tam něco je. Tu sušené ovoce, tam ořechy v čokoládě, vánoční lanýži či marcipánové figurky. Člověk pak bloumá bytem v zajetí tuku a cukru, který na něj číhá doslova na každém kroku. Chcete-li dekorovat, použijte ozdoby, vystavíte-li sladkosti, odolávat pokušení bude mnohem těžší.

  • Zelenina jakožto základ vánočních svátků

Nemám teď na mysli, abychom na stůl kladli kolečka okurky, lístky rukoly či nastrouhanou mrkev. Ačkoli, proti gustu… Zkusme to jinak, namísto chuťově nevýrazné zeleniny uchystejme spíše saláty v gurmánském stylu. Do jednoho směs listových salátů s oříšky, sušenými rajčaty, vejcem a pomerančovou šťávou, další salát seskládejme z červené papriky, okurky, mrkve a oliv. Tu přidejme hrst piniových semínek, tam zase kopr, nízkotučný bílý jogurt, stroužek česneku a makový olej. Saláty chystám velmi ráda, nejen, že zasytí, zaženou chuť na sladké, též doplní cenné vitamíny a mají tendenci stabilizovat hladinu cukru v krvi.

  • Pitný režim

Pokud si již budeme potřebovat zamlsat, proložme svátky pramenitou vodou. Pro džusy, limonády slazené řepným či třtinovým cukrem, případně pivo, byť nealkoholické, není ve zdravém jídelníčku místo. Velmi rychle zvedají hladinu cukru, činí nás těžkopádnými, unavenými a z dlouhodobějšího hlediska též obézními. Raději si na talířek odeberme několik kousků lákavého cukroví, napijme se čisté vody a jděme se s radostí na srdci projít. To je určitě lepší než vypít veškeré kalorie pouze v nápojích. Pozor též na alkohol, hlavně ten sladký na bázi smetany, medu či karamelu. Jedna sklenka něčeho dobrého bude jistě v pořádku, nicméně, chceme-li sklenek více, upřednostněme spíše dobré suché víno, pokud možno v podobě vinného střiku. A i zde si pohlídejme rozumnou míru.

  • Procházky, pohyb, léčivé protahování

Možná to znáte, sedíte u pohádek, s rodinou, s přáteli, mlsáte, hodujete, únavu zaháníte kávou, abyste pak na sklonku dne tak tak došli do postele. A to je možná ta lákavější verze, neboť, pokud se tělu nedostává síly, začne se propadat již kolem oběda. Je pravdou, že bytostně potřebujeme pohyb, potřebujeme se pravidelně prodýchat, protáhnout, zabudovat vápník do každé z kostí. Pokud si dopřejeme dostatek pohybu, spokojení budeme nejenom my, ale též mozek, který, namísto, aby vysílal signály v podobě zívání, vyprodukuje široký zástup nejrůznějších nápadů, jak a s kým využít volný, sváteční čas.

  • Užijme si svátky

Příkazy a zákazy nejsou příjemné pro nikoho z nás. Snažme si v sobě nastavit tak, abychom si svátky opravdicky užili, snažme se být kreativní a tvůrčí, experimentujme a hrajme si s jídlem. Každý méně zdravý pokrm se dá vyšperkovat do zdravější varianty, abychom si pochutnali také my samotní. Mám to zrovna tak, cukru lze vždy část odebrat, případně jej nahradit nízkosacharidovým sladidlem, tučnou majonézu lze vyměnit za jogurt a přemíru pochutin za výtečný zeleninový salát, džus například za osvěžující limonádu, jejímž základem bude bylinný nálev s čekankovým sirupem a čerstvým ovocem. Tak tedy, navzdory všemu, živme v sobě radost, bavme se, užívejme a buďme tu hlavně do jednoho zdraví.