Jak nastartovat tělo před úspěšným hubnutím? Detoxikační jídelníček pro každého

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co to vlastně je, ono prazvláštní slovo DETOXIKACE, mnohým se může zdát strašidelné až děsivé, někdo si zasteskne nad svou pohodlností, pro kterou by musel obětovat kus starého a dobrého způsobu života, někdo si zvědavě položí otázku: „Tedy, co mě asi čeká, spousta vody, ovoce a zeleniny, kterou vůbec nemusím, pojme vůbec můj jídelníček maso a sýry, mou příležitostnou skleničku dobrého vína, dortík z cukrárny na rohu ulice, dobrý pekárenský rohlíček?“

Uznávám, pokud zde zatoužíme pročistit náš gastrointestinální trakt, zadarmo to nebude a nějaké to úsilí bude třeba vynaložit. Mohu vám však slíbit, že taková malá jarní očista, (postačí i týden, během kterého můžeme zjistit, že se již ke starému navracet netřeba) se může proměnit v nevídanou gurmánskou zábavu, kdy do svého jídelníčku vpustíme potraviny, které jsme nikdy dříve neměli možnost ochutnat, ať už z toho důvodu, že jsme se jim vyhýbali jako čert kříži, případně nevěděli, jak s nimi zacházet a jak je uchystat. Vezměme si třeba jen zcela běžné detoxikační bylinky, které jsou dostupné už tím, že rostou ve volné přírodě a my si je tedy máme možnost plnými hrstmi natrhat. Vědět jen kdy a kde rostou, znát jejich způsob užití.

Sama mám za sebou již několik detoxikačních kúr, odměnou mi pokaždé byla velká spousta energie, která následně kolovala mými žilami po velmi dlouhou dobu. Rána byla naplněná neutuchajícím přívalem síly, která mi po několik týdnů vydržela do pozdních nočních hodin. Mé tělo bylo celkově bdělejší, výkonnější, má mysl radostnější. Tyto detoxikační kúry jsem si tu a tam proložila krátkými jednodenními půsty, případně pročišťujícími dny o zeleninových šťávách. Tímto se efekt ještě více zvýraznil.

Dříve, než si jednotlivé bylinky a potraviny představíme, pojďme si společně vysvětlit, co vlastně onen pojem detoxikace znamená.

Detoxikací tedy rozumíme očistný, ozdravný proces, během kterého se tělo zbavuje toxických látek a jedovatých zplodin našeho metabolismu. Díky tomuto procesu posílíme játra, ledviny, plíce, střevo, kůži, ale také lymfatický systém, odkyselíme náš organismus, pročistíme krev od přebytečných triglyceridů (kapének volného tuku), LDL cholesterolu, u diabetiků stabilizujeme hladinu krevního cukru, zredukujeme tukové zásoby.

Jarní detoxikace je vhodná pro ty, které trápí:

  • nečistá pleť
  • nepříjemný dech
  • kyselá chuť v ústech a potažený jazyk
  • přejídání se či nechutenství
  • chronická zácpa, průjem, plynatost
  • zapáchající stolice
  • moč tmavší barvy (při požití červené řepy však žádoucí)
  • migrény
  • časté bolesti hlavy
  • bolesti páteře a kloubů
  • pocity únavy a slabosti
  • pocity vzteku a zmaru

Pojďme si tedy vše sepsat do úhledného seznamu, který nám může být během těchto detoxikačních kúr vodítkem:

1) Co do detoxikačního jídelníčku zcela jistě patřit nebude

V průběhu očistných dnů zapomeňme na maso, uzeniny, konzumujme čistě rostlinnou stravu, stravu, která bude mít spíše zásaditý charakter. Stravu, která náš organismus nezatíží, ba naopak, nechá jej pracovat a dopomůže k tomu, aby získal co nejlepší podmínky pro plánovanou očistu a regeneraci.

Další z potravin, kterých bychom se tyto dny měli určitě vzdát, je cukr, sůl, alkohol, káva, sladké a sycené nápoje, kupované pečivo, mléko a mléčné výrobky. Z technologických postupů upřednostňujme především vaření, dušení, zapékání, co nejvíce potravin se snažme konzumovat v jejich čerstvém stavu. Jako příklad uvedu čerstvé ovoce a ne kompot. Paradoxem je, že mnohé ovoce má spíše zásaditý charakter. Ovoce kompotované se již v našem těle chová jako kyselé. Pamatujme, že čím nižšímu počtu výrobních procesů byla konzumovaná potravina vystavena, tím lépe.

2) Pitný režim

Naše tělo je z 65 % tvořeno vodou, ta je životem, neboť nás pročišťuje, promývá a odkyseluje. Až 99 % všech procesů látkové výměny se uskutečňuje ve vodním prostředí. Vzpomeňme dále třeba jen na vitamíny skupiny B a silný antioxidant, vitamín C, které jsou rozpustné ve vodě. Oproti vitamínu A, D, E, K, jenž jsou rozpustné v tucích. Neexistuje rozpouštědlo, které by dokázalo rozpustit tolik látek jako voda. Pokud zde pijeme nedostatečně, krev se zhušťuje, míza není schopna pohybu, nevykonává plně svou funkci, tzn. nezbavuje nás nebezpečných toxických látek, díky čemuž pak vzniká prostor pro nemoc.

Čistou vodou rozumíme vodu neperlivou, vodu, která může být kohoutková, případně studniční, pokud rozbor neuvádí nadmíru škodlivých látek, než povoluje limit. Vodu z balených lahví nedoporučuji. Vždy je lepší, pokud si natočíme vodu čerstvou, takovou, která celé dlouhé měsíce nepřirozeně neodpočívala v plastovém obale.

Jonny Bowden, významný americký nutricionista, doporučuje na každý kilogram tělesné hmotnosti vypít cca 30 ml vody. Vody, která je tedy čistá, pramenitá, bez bublinek. To je také velmi důležité, neboť přebytečný oxid uhličitý nás zakyseluje a olupuje o tolik důležitý vápník. Což určitě nechceme.

Všimla jsem si také, že česká populace neumí téměř pít. Myslím tím teď vodu. Zapamatujme si nyní pár základních pravidel, během kterých ono pravidlo 30 ml na každý náš kilogram tělesné hmotnosti hravě dodržíme:

  • ráno po probuzení vypijme cca 350 ml čerstvé vody s citrónem, čímž nabudíme rozespalý metabolismus,
  • během dopoledne si dopřejme další dvě sklenice vody, v celkovém množství 500 ml,
  • během jídla vypijme maximálně 100 ml tekutiny, dopřejme žaludku, aby vše řádně strávil, zbytečně jej tedy tekutinami nezatěžujme,
  • naučme se pít nejpozději 30 minut před jídlem a po jídle pak nejdříve za hodinu. Tímto malým pravidlem opět ulevíme žaludku,
  • v průběhu odpoledne si dopřejme další dvě až tři sklenice čisté vody,
  • dvě hodiny před spaním vypijme průběžně menší množství tekutiny. V průběhu noci totiž část vody z našeho těla odchází právě díky dýchání, pocení a podobně.

Dobrou alternativou mohou být také bylinkové čaje, které popíjíme v průběhu 14 dní a posléze učiníme měsíční pauzu, aby si tělo odpočinulo a vydechlo. K očistě jater využijme bylinku ostropestřec mariánský, která je skutečně velmi silná. Používáme semena, které kupujeme vcelku, drtíme až doma. Semeno je olejnaté, pokud bychom kupovali již porušená, semínko by bylo zatíženo procesem oxidace, což je ve výsledku kontraproduktivní. Toto pravidlo lze aplikovat také při koupi máku, lnu, slunečnice, konopného semínka a podobně. Vím, je lákavé vše si co nejvíce ulehčit, ne vždy se to však vyplatí. Občas to skutečně za tu námahu stojí.

K očistě ledvin popíjejme čaj z přesličky rolní, kterou nechejme alespoň 15 minut projít varem. Získáme tak mnohem více kyseliny křemičité. Tento čaj lze kombinovat s citrónovou trávou, jež se vyznačuje rovněž čisticím účinkem.

Plicím pak ulevíme tak, že pročistíme střevo. Tyto dva orgány jsou orgánem párovým, když nestíhají plíce, na pomoc přispěchají střeva, pokud nestíhají střeva, pomocnou ruku podají plíce. Vše je skutečně jedno a vzájemně se dotýká, drží, roste a sílí… Špatný stav dýchací soustavy a např. vznik alergií většinou poukazuje na problémy tlustého střeva.

3) Ovoce a zelenina + čerstvé zeleninové a zeleninovou – ovocnou šťávu

Ovoce a zelenina obsahují tolik důležité enzymy, tzv. bio katalyzátory všech chemickým reakcí, které se v našem těle odehrají. Mnohé z nich mají velmi silný protizánětlivý efekt, čímž upevňují naši imunitu. Kromě enzymů obsahují čerstvé plody také dostatečné množství vlákniny, které bychom měli zkonzumovat v celkovém množství 30 g na den. Za zmínku stojí určitě i schopnost vlákniny vázat na sebe nežádoucí látky, které jsme přijali stravou, dále pak toxické látky vznikající během trávení. Abychom si zajistili dostatečné množství vlákniny na den, proložme svůj jídelníček alespoň 5 kousky ovoce a zeleniny, během dne si dopřejme některou z kvalitních celozrnných potravin, jako je celozrnná rýže, ovesné vločky, jáhly, brambory vařené ve slupce, luštěniny. Ty si dopřejme 3x týdně. Pokud jsou pro nás luštěniny problémové, dopřejme si 1x týdně kaši z ovesných otrub, strouhaného jablka, medu, skořice a lněného semínka. Dobrou alternativou může být také rozpustná forma vlákniny, např. psyllium, která je šetrná také u kolorektálního karcinomu či jiných onkologických problematik gastroinstestinálního traktu.

Výše jsem se zmínila o enzymech, které v krásném množství přijmeme z ovocných a zeleninových šťáv. Ty by měly být pokaždé čerstvě uchystány, případně pak ošetřeny některou z žádoucích metod, která je enzymaticky přátelská. Během detoxikačního jídelníčku jimi můžeme započít náš den, dopřát si až 500 ml ranní šťávy z mrkve a zázvoru s troškou řepy, celeru. Pamatujme na to, že kořenová zelenina je velikým silákem a má na náš organismus nevídaný vliv. Řepa a mrkev nádherně pročišťují játra, která jsou tolik obětavým detoxikačním orgánem.

Během detoxikačních dnů přidejme do jídelníčku také listovou zeleninu. Rukolu, pro svůj vysoký obsah hořčičných olejů, které povzbuzují trávení a zároveň pročišťují játra. Nebojme se natrhat první čerstvé lístky smetánky lékařské, kterou můžeme použít jak do salátu, tak i do smoothie, opět v kombibaci s banánem či jablkem. Dobrou alternativou mohou být i mladé kopřivy, které můžeme odšťavnit s mrkví a jablkem. Případně opět řepou, té však maximálně 20 % z celkového množství šťávy.

Jednou z dalších bylinek, kterou můžeme posvětit náš salát, je i medvědí česnek. Tato léčivá a velmi silná bylinka roste na teplejších stanovištích jako jedna z prvních již od konce února. Užívat jí můžeme až do konce května, kdy již povětšinou raší v květ a ztrácí léčivou sílu. Svůj název získala právě díky medvědí baště, kterou tyto šelmy po probuzení ze zimního spánku vyhledávají v blízkosti lesů, řek, stinných a vlhkých míst. Vyznačuje se jemnou česnekovou chutí. Ve svých lístcích obsahuje velkou spoustu vitamínu C, jen pro zajímavost, 100 g jablka obsahuje průměrně 4 mg vitamínu C, táže gramáž medvědího česneku 150 mg vitamínu C. Mimo tento silný antioxidant zde najdeme také chlorofyl, čistící naši krev, hezkou dávku železa, které je tolik důležitou součástí hemoglobinu, jod, nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy. Podobně jako česnek setý obsahuje látku zvanou alliin, vyznačující se silnými antibakteriálními účinky. Flavonoidy, které lístky a cibulky obsahují, pomáhají předcházet nemocím srdce, kardiovaskulárním chorobám, snižují srážlivost krve, což může být jistě zajímavé pro ty, kteří zde podstupují warfarinovou léčbu.

Tato skromná, mnohdy nenápadná bylinka, disponuje celou řadou léčivých vlastností, v prvé řadě čistí střeva, čímž posiluje střevní mikroflóru. Již víme, že čím více jsou naše střeva v pořádku, tím méně se nás pak dotýkají chřipky, angíny, rýmy či jakékoli další nastuzení, lépe se nám dýchá. Medvědí česnek čistí také krev, doporučuji tedy jako podpůrný prostředek při léčbě akné. Posiluje ledviny, močový měchýř. Dále působí proti plísním a mykóze, parazitům i proti nadýmání. Celá řada bylinkářů již psala také o tom, že dokáže zničit zlatého stafylokoka.

Jak jej však použít?

Umyté lístečky můžeme jemně nakrájet a bohatě jím posypat dobrý domácí kváskový chléb s máslem. Můžeme z něj nachystat také dobré pesto, které rozmixujeme s olivovým olejem a solí. To pak můžeme servírovat společně s pečenými brambory. Další z možných gurmánských specialit je salát z medvědího česneku, dobrého kozího sýra a piniových oříšků. Já sama pak ráda mixuji lístky medvědího česneku s banánem a užívám si toto vydatné a životodárné smoothie, které lze bez obav do detoxikačního jídelníčku zařadit.

4) Volme rozumné přílohy

Zapomeňme na knedlíky, těstoviny, bílou rýži, bílý chléb, vpusťme do jídelníčku spíše zásadité potraviny s nízkým glykemickým indexem jako jsou jáhly, dále pak pohanka, amarant, quinoa, ječné kroupy (které významně pročišťují střeva), rýži Natural, případně pak rýži indiánskou. Ráno vynechejme klasické kupované pečivo a dopřejme si např. dobrý domácí kváskový chléb, případně pak sladkou variantu snídaně v podobě jahelné kaše se skořicí, vlašskými ořechy a medem. Vítány jsou také zelenino – ovocné dny, kterými krásně započneme ráno. V průběhu chladnějších jarních dnů kombinujme se skořicí, která eliminuje ochlazující ráz ovoce a zeleniny.

5) Hýbejme se a správně dýchejme

Každý den si dopřejme alespoň 30 minutovou procházku v rychlejším tempu. Pokud nám zdravotní stav, např. nadváha, nedovolí, běžme si zaplavat, nebo se alespoň protahujme. Nezapomínejme na to, že strava a pohyb kráčejí ruku v ruce. Pokud chceme svému tělu skutečně napomoci a ulevit, věnujme si během očistných dnů své maximum. Meditujme a odpočívejme, usínejme před půlnocí, neživme v sobě negativní emoce, jako je vztek, zlost, stres, závist, namísto toho ve své duši udělejme prostor pro lásku. Sama zde vyznávám jeden krásný zákon, který mne mým životem vede: Čím méně nenávisti, bolesti a zloby v celé naší duši, tím více prostoru pro lásku, jež by se měla stát naším životním zákonem.

A opět nezapomeňme na umění pomalých kroků. Pokud bychom se na detoxikačním jídelníčku trápili a pravidel by bylo přespříliš, učiňme změny menší, ale trvalejší. Nikdo z nás se nenarodil jako maratónský běžec, někteří vynikají ve sprintech, někteří běh kombinují s chůzí, proto, ať už tu poběžíme či půjdeme jakkoli rychle, pamatujme na to, že by to především měla být zábava, která naplní naše srdce klidem a radostí. To je totiž úplně nejvíc…

Přečtěte si pokračování v článku Jak zdravě zhubnout jednou pro vždy – 1. díl.