Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Fair Trade není jen spravedlivá cena

07.04.2009
Jistě jste někdy v obchodě zahlédli kakao z Ghany s označením Fair Trade. Možná už jste si přivoněli k exotickému koření z Egypta nebo ochutnali pravou kolumbijskou kávu. Zajímá vás, jak vlastně funguje „spravedlivý obchod", a jestli je pravda, že jsou výrobky Fair Trade produktem ekologicky šetrného zemědělství? Fair Trade, neboli spravedlivý obchod, neznamená jen vyšší odkupní cenu za produkty vypěstované farmáři a zemědělskými družstvy v rozvojových zemích.

Cílem projektu je vytvořit celkově lepší obchodní a životní podmínky obyvatel Afriky, Jižní Ameriky nebo jižní a jihovýchodní Asie. Důraz je proto kladen také na bezpečnost práce, ochranu životního prostředí, rozvoj obchodních dovedností farmářů, zvyšování informovanosti a vzdělávání.Jak Fair Trade funguje?
Odkupní cena surovin je v projektu Fair Trade pevně nastavena na určitou úroveň, a nepodléhá tak výkyvům trhu, které mohou malým farmářům ubližovat. Základem je garance takzvaného Fair Trade prémia, příplatku nad stanovenou minimální výkupní cenu, který se nerozděluje mezi jednotlivé farmáře, ale putuje přímo zemědělskému družstvu. Například minimální výkupní cena kakaa je 1600 amerických dolarů za jednu tunu. Premium je pak dalších 150 dolarů nad tuto cenu. A co je vlastně z příplatku financováno? Peníze jdou na vzdělávací, komunitní a ekologické projekty nebo mohou pomoci vytvořit další pracovní příležitosti.Česko je v oblasti Fair Trade stále pozadu
Na principu Fair Trade pracovaly kostely v Americe a Evropě už ve 40. letech minulého století. Pomáhaly uprchlíkům a chudým rodinám vymanit se ze složité sociální situace prostřednictvím prodeje jejich vlastních, ručně vyráběných výrobků. Po druhé světové válce začaly po celé Evropě a Spojených státech vznikat první nevládní organizace, které pro zemědělce z rozvojových zemí požadovaly lepší obchodní podmínky. První Fair Trade obchůdek začal fungovat v Nizozemí. Dnes už můžete kakao, čokoládu, čaje a další výrobky s označením Fair Trade najít nejen ve specializovaných obchodech, ale také v regálech velkých obchodních řetězců. Stále však platí, že má Česká republika co dohánět.Jak poznáte Fair Trade výrobek?
Všechny výrobky začleněné do programu Fair Trade jsou označeny registrovanou známkou udělovanou mezinárodní certifikační a kontrolní asociací Fairtrade Labelling Organization. Pokud si koupíte Fair Trade kakao, můžete si být jisti, že při jeho pěstování nebyla použita žádná umělá hnojiva nebo pesticidy. Cena Fair Trade produktů bývá o něco málo dražší než u konvenčních produktů. Pokud si ale budete ochotni připlatit, můžete podpořit alternativní ekonomický model, pochutnat si na kvalitních výrobcích v biokvalitě a dát hlas jinému způsobu obchodování.Celková nabídka přípravků FAIR TRADE.


Související články a videa:
Oslavte s námi Světový den pro fair trade - 14. května 2011 se snídá férově v celé České Republice
VIDEO: Neumím snídat sám ... a vy?
V České republice rostou prodeje produktů Fair Trade


07.04.2009
zdroj: www.mebio.cz
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS