Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Escherichia coli

06.06.2011
V současnosti je v médiích věnována velká pozornost epidemii krvácivých průjmů v západní Evropě, z nichž několik již skončilo úmrtím pacienta. Za jeho původce byla označena střevní bakterie Escherichia Coli. Je však důležité upozornit, že existuje několik podtypů této baktérie, z nichž jako původce této epidemie je uváděn podtyp O157, ale údaje se ještě mohou lišit.

V našem článku si o této nebezpečné bakterii uvedeme několik základních informací. Jedná se o gramnegativní baktérii, která se běžně vyskytuje v žaludcích hospodářských zvířat. Ze žaludku se dostává prostředním trávicího traktů prostřednictvím fekálií ven, kde může znečistit ovoce nebo zeleninu. Rovněž může dojít k tomu, že tyto výkaly jsou používány při hnojení. Tato bakterie se ale také může vyskytovat v mase či mléce hospodářských zvířat. Ve vodě může přežít až několik týdnů.

 

Vyvolávají dva typy onemocnění. První z nich je označováno jako extraintestinální, kam patří onemocnění močových cest, septická onemocnění či infekce ran. Druhé z nich, nyní mediálně diskutované, je označované jako intestinální infekce. Vyskytuje se v trávicím traktu a je doprovázeno průjmy.

V článcích se vedle označení Escherichia Coli můžeme také setkat s poněkud tajemnou zkratkou EHEC. Jde o to, že v případě intestinální infekci, tedy v zažívacím traktu se tyto baktérie uplatňují různými mechanismy a podle toho jsou označovány zkratkami. Enteropatogenní (EPEC) jsou původci novorozeneckých průjmů, enterotoxigenní (ETEC) způsobují průjmy u dětí i dospělých v endemicky teplých oblastech, kam jezdíme na dovolenou a jsou proto také označovány jako cestovatelské průjmy. Enteroinvasivní (EIEC) se dostávají do buněk a tam se množí. Projevují se jako bacilární dyzentérie. A nakonec neblaze proslulé EHEC – enterohemorrhagické, které se váží v tlustém střevě, na rozdíl od enteropatogenních. Vyvolávají krvácivé průjmy, které mohou mít u oslabených jedinců smrtelný průběh.

Postupy, jak se vyhnout riziku této nebezpečné infekce, jsou jednoduché, spočívají ve zvýšeném dodržení hygieny. Zeleninu kupujeme z důvěryhodných zdrojů a doma pečlivě před konzumací omyjeme v tekoucí teplé vodě. Měli bychom ji zpracovat na zvláštním kuchyňském prkénku, na kterém bychom už nezpracovávali nic jiného než zeleninu. Před přípravou jídla je třeba si pečlivě omýt ruce, stejně tak po návštěvě toalety. Kdo chce mít jistotu, může ještě zeleninu okrájet či tepelně upravit. Odborníci uvádějí, že teplota, která během několika minut přesáhne 70 stupňů Celsia, baktérie zničí.

Pokud přeci jenom u pacienta dojde k průjmům s výskytem krve, musí nutně neprodleně navštívit lékaře, sám se doma v žádném případě léčit nesmí. V nemocnici je hospitalizován na infekčním oddělení.

Jako prevenci lze užívat probiotika, která přispívají k rovnováze střevní mikroflóry, což pozitivně ovlivňuje jak imunitu, tak proces trávení. Z našeho sortimentu tyto probiotika lze najít například v přípravcích Probiotikalaktobacily, Probiosan, Hemostop ProBio a v dalších.

Osoby v rekonvalescenci po onemocnění mohou užívat, stejně jako po jiných prodělaných náročných onemocněních, doplňky stravy na podporu zvýšení imunity, například Beta glukan nebo Biomultivitamin.

Jak si zvýšit obranyschopnost organismu proti střevním infekcím - o tom můžete získat pro Vás individuálně přizpůsobené rady v naší internetové poradně, pokud nám poskytnete dostatek informací o svém současném zdravotním stavu.


Související články:
Koření je užitečné - potlačuje množení bakterií v jídle
Onemocnění z potravin
Průjmová onemocnění: nejen letní problém
Kolostrum je speciální dar matky
Zdrojem střevní nákazy jsou pravděpodobně zeleninové výhonky
Onemocnění způsobované bakterií E. coli
Propuknutí onemocnění ze superbaktérie E. coli v Německu je způsobeno nadužíváním antibiotik při produkci masa


06.06.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS