Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Endometrióza

19.04.2013

Ženy s tímto onemocněním nejdříve ani netuší, že by je mohlo něco takového trápit. Mají prostě jen další velmi bolestivou menstruaci a okolí je utvrzuje v tom, že je to naprosto normální. Běžná prohlídka u gynekologa toto onemocnění také většinou neodhalí a dlouho nepřicházející těhotenství se přisuzuje hormonální nerovnováze. A pak to přijde, ve valné většině případů žena náhle zjistí, že trpí endometriózou.

Co to vlastně endometrióza je?

Je to gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu endometrií (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu. Během menstruace reagují na signály ženských hormonů. Dalšími následky mohou být srůsty či jiné komplikace.

 

Některé studie udávají, že trápí 15 % žen, jiné mluví o 40–60 % pacientek. Jde o odhady, poněvadž řada případů zůstane neodhalených. Nemoc se také někdy objeví a zase zmizí. Nebo ženě nezpůsobuje potíže, se kterými by nedokázala žít, takže nepátrá po jejich příčině.

 

Nejčastěji se ložiska endometria vyskytují na pobřišnici, vejcovodech, vaječnících, v pochvě a na děložním hrdle nebo ve stěně dělohy. Méně často pak na močovém měchýři nebo na střevech, případně proniknou krví až do ledvin a do plic. Mohou se však objevit ve většině orgánů.

 

Proč je imunitní systém nerozpozná a nezlikviduje, to lékaři nevědí. Různé názory mají i na příčiny choroby.

Gynekologové nemoc obvykle léčí pomocí hormonů, kterými se snaží eliminovat nebo utlumit aktivitu „zatoulaného“ endometria. Další možností je chirurgický zákrok. Během něho lékaři odstraňují napadenou tkáň s využitím endoskopů (sond zavedených do těla z malého řezu) a odoperují srůsty. Také ženám lékaři předepisují léky na bolest.

 

Pacientky se relativně často zbaví nepříjemné choroby díky těhotenství. Některým se však jejich potíže vytrvale vracejí.

Typickými příznaky jsou bolestivá menstruace trvající déle než obvyklých pět dní (50–90 %), bolestivý pohlavní styk (25–50 %), neschopnost otěhotnět (20–50 % postižených), méně častým jevem pak pobolívání orgánů jinde než v dutině břišní, krev v moči, případně ve stolici (to pokud se tkáň endometria objeví ve střevě nebo v močovém měchýři).

 

A jak vzniká problém?

Při menstruaci může dojít k tzv. retrográdní menstruaci, odtoku menstruační krve vejcovody do pánevní dutiny. Tento proces sám o sobě není nebezpečný, ale u žen trpících endometriózou dochází k usídlení ložisek endometriální tkáně na povrchu okolních orgánů. Tato endometriální ložiska mohou následně způsobovat chronický zánět.

 

Jak jsem již psala, jedním ze způsobů pomoci je chirurgický zákrok, kdy jsou endometria odstraněna, dále léčba hormonální, kdy je snaha o přerušení menstruačního cyklu, ať už antikoncepcí, nebo navozením umělého přechodu.

 

Když se na to podíváme, zjistíme, že veškerá pomoc je mířena do oblasti důsledků. A kde je příčina? Podle dosavadních výzkumů se dozvíme, že příčina není dosud jasná. Jistý je podíl chronického zánětu a imunologických faktorů.

 

Proč se částečky usazují v jiných orgánech? Proč imunitní systém nerozpozná endometria a nezničí je?

Mé zkušenosti v této oblasti jsou takové, že tělo, když nedokáže látky vyloučit, najde si místo, které je energeticky slabé, a začne tam látky skladovat. A jelikož je imunitní systém zatížený, není ani schopný rozpoznat, že je něco špatně, aby zasáhl. Proto je třeba, jako u každé disharmonie v těle, podpořit energetiku postižených orgánů, snížit množství toxinů v těle a podpořit imunitní systém.

 

Kde začít a jak pomoci přírodními produkty v tomto případě?

Je třeba podpořit orgány rozmnožovací, dále pak játra, ledviny, močový měchýř a střeva. Snížit výskyt zánětů v těle. Při testování nejlépe vycházejí kombinace přípravků Sagradin, Viraimun a čaj Maytenus (ve větším množství – Sagradin 20 kapek 3x denně do vody – přírodní antibiotikum, analgetikum, Viraimun – 2 kapsle 3x denně – imunita a čaj Maytenus – 1 litr denně) nebo také dobře vychází kombinace Estrozin, Dinavir a čaj Smilax (Estrozin 10x 3, Dinavir 2x 3, Smilax 1 litr denně). Laboratorně byly zjištěny účinky čaje Černohlávek, který je jako druhá položka v přípravku Dinavir. Z ostatních bych ještě doporučila kapsle Vista clear a Gerocel kapky. Možné je také tělo podpořit krémem Estrozin aplikací v oblasti žaludku a močového měchýře. Každý jsme originálem a je nejlepší zjistit v těle konkrétní slabiny a případně upravit dávkování nebo někde více „přitlačit“ na konkrétní oslabený orgán. Toto není samozřejmě návod na vyléčení endometriózy, ale určitě cesta, jakou je možné se dát ke zlepšení stavu.


Související články:
Menstruační křeče
Premenstruační syndrom
Železo - hodnoty v krvi, menstruační krvácení a jiné poznámky z praxe
Trpíte bolestivou menstruací? Jezte sóju a sušené brusinky!
Ženy s endometriózou se na přírodu obracejí stále častěji
Endometrióza - aneb jak sama sebe uzdravit bez oficiální hormonální "léčby"


19.04.2013
autor: Hana Grasslová
zdroj: časopis Sféra 03/2013
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS