Cukrovka 2. typu – jak pomáhá strava ve středomořském stylu

diabetes cukrovka dieta

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Opět se ukázalo, že zastánci přírodní léčby měli pravdu. V jednom z nejrozsáhlejších náhodných průzkumů tohoto druhu vědci v Evropě porovnávali typickou nízkotučnou stravu předepisovanou běžnými lékaři při diabetu 2. typu se stravou ve středomořském stylu (Mediterranean style – dále jako MED). Ta bývá bohatá na „dobré“ tuky typu omega-3 nebo olivový olej, zeleninu a celozrnné složky. Výsledek ukázal, že strava MED významně zlepšuje zdravotní stav diabetiků a dokonce i může eliminovat u mnoha lidí nutnost užívání léků regulujících cukr v krvi.

Jak středomořská dieta u diabetiků funguje?

V uvedené studii, která byla publikována ve sborníku the Annals of Internal Medicine, popsali výzkumníci nemoc diabetes 2. typu jako rozsáhlou a stále rostoucí pandemii. V roce 2025 se očekává v celém světě až 380 miliónů nemocných. Také se tu poznamenává, že Americká diabetická asociace (ADA) doporučuje nově diagnostikovaným pacientům, aby užívali předepsané léky a změnili svůj životní styl tak, aby jejich strava byla nízkotučná a aby se zbavili nadváhy. Podle převažujícího lékařského názoru však změny životního stylu nejsou samy o sobě dostačující, protože většině pacientů se nedaří řešit nadváhu. Každý kilogram, o který zhubnou, se jim vrací zpět a jejich nemoc se pak ještě dál zhoršuje.

Léky na cukrovku ale nejsou všemocné

„Terapie s pomocí léků často selhává v průběhu času a některé přípravky mají spojitost mj. s rizikem kardiovaskulárních nemocí,“ napsali ve studii vědci z the Second University of Naples (Itálie) a z the Warwick Medical School in Coventry (Velká Británie).

Když se hledaly vhodné změny v životním stylu, které mají dlouhodobé přínosy pro léčbu diabetu, výzkumný tým došel k přesvědčení, že stravování v MED stylu může být velmi přínosné pro diabetiky. Je to hlavně díky vyššímu obsahu mono-nenasyceného tuku (monounsaturated fat), který je známý svou prospěšností při kardiovaskulárních nemocech a také tím, že zvyšuje citlivost na inzulín. Už v předchozích třech velkých studiích se ukázalo, že konzumací zvýšeného množství zeleniny a ovoce, které jsou podstatnou součástí Středomořské stravy, se snižuje riziko diabetu. Proto si vědci dali za úkol provést přímé a dlouhodobé porovnání středomořské stravy a obvyklé lékaři doporučované nízkotučné a kaloricky omezené diety.

stredomorska strava dieta

V léčbě diabetu vede dieta

Do zkoumané množiny bylo zařazeno 215 pacientů s nadváhou v nemocnici v Naples, u kterých byl nově diagnostikován Diabetes 2. typu. Nikdo z nich dosud neužíval léky na snižování hladiny cukru v krvi. Tito lidé byli náhodnou metodou rozděleni do dvou skupin: v první byla předepsána strava MED a ve druhé klasická nízkotučná dieta pro diabetiky, kterou měli dodržovat po dobu 4 let. Specialisté na dietu a výživu radili lidem z obou skupin při setkáních jednou za měsíc v průběhu prvního roku, a pak se setkávali jednou za dva měsíce po celou dobu tří následných let.

Ukázalo se, že v první skupině bylo možné velmi často odložit nasazení léků – jen 44% lidí začalo užívat léky, zatímco ve druhé skupině muselo na léky přejít až 70 % nemocných. Navíc se ukázalo, že u lidí z první skupiny, došlo k zeslabení rizikových faktorů pro vznik kardiovaskulárních nemocí.

Lidé z první skupiny se také více zbavovali své nadváhy – a to i navzdory nezvýšené tělesné aktivitě a stejným kalorickým hodnotám zkonzumovaných potravin. „Pro MED stravování zjevně (i když ne bez výhrad) platí, že umožňuje i větší úbytky váhy“, napsali v závěru autoři studie.

V léčbě cukrovky 2. typu mají zásadní místo i omega 3 mastné kyseliny, na které je středomořská strava velmi bohatá. V našich podmínkách je můžeme kvalitně suplementovat doplňky stravy. Přečtěte si více o významu omega 3 v léčbě diabetu!

Léčbou diabetu 2. typu by měla být strava

Z uvedeného lze vyvodit závěr, že proti diabetu 2. typu může být funkční léčbou i prostá změna stravování. „Mnohem důležitější ale je, že přínosy změn životního stylu by neměly být přehlíženy. A to i navzdory rozsáhlému doporučování léků, které se vyskytuje v současné lékařské literatuře,“ jak poznamenali vědci.

TIP Celostní medicíny: Chcete se dozvědět, na jakých pilířích středomořská strava stojí, a jak ji snadno zvládnete doma i vy?