Co nezpůsobuje smrt: vitamíny, minerály, aminokyseliny ani byliny

cm vitaminy kapsle

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud bychom měli poslouchat, co říkají oponenti přírodní medicíny, pak podle nich jsou vitamíny a byliny nebezpečné pro vaše zdraví a jejich prodej by být regulován. Statistiky z the U. S. National Poison Data Systém ovšem dokládají ve zprávě o 174 stranách, že počet lidí, zemřelých v Americe v roce 2008 na následky užívání vitamínů, minerálů, aminokyselin nebo bylinných doplňků je přesně nula.

Porovnejme si to s přibližným počtem 100 000 Američanů, kteří každoročně zemřou na následky užívání léků, schválených FDA (vládní agentura pro schvalování potravin a léků – pozn. překl.), jak je uváděno ve studiích v odborném lékařském časopisu JAMA. Dále vezměme v úvahu tisíce žen, kterým byla způsobena újma nebo smrt kvůli medicínsky neoprávněným léčbám rakoviny z důvodu falešné pozitivity nedokonalého vyšetření na mamografech.  A nezapomínejme také na více než 16 500 Američanů, kteří každoročně umírají na vnitřní krvácení, způsobované volně prodejnými léky proti bolesti.

V červencovém vydání časopisu JAMA (The American Journal of Medicine) z roku 1998 se můžeme dočíst toto shrnutí:

„Střízlivé propočty odhadují, že přibližně 107 000 pacientů je každoročně hospitalizováno z důvodu žaludečních a střevních potíží, způsobovaných léky proti zánětům (nonsteroidal anti-inflammatory drug – NSAID), které mají jen mezi pacienty s artritidou na svědomí přinejmenším 16 500 úmrtí.“ (Singh Gurkirpal, MD, „Recent Considerations in Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drug Gastropathy“, The American Journal of Medicine, July 27, 1998, p. 31S)

Pokud tedy samotné léky typu NSAID  (v ČR mezi nejznámější patří Brufen – Ibuprofen)  zabilo v roce 1998  v USA asi 16 500 lidí ročně (nyní to ale bude zřejmě mnohem více, neboť spotřeba těchto léků od roku 1998 značně narostla) a naproti tomu výživové doplňky nezabily za rok ani jediného člověka, proč se tedy jejich regulátoři pokouší každého děsit „nebezpečností“ vitamínů?

Farmaceutické produkty je navíc dovoleno předepisovat pro široké použití – tzn. že lékaři je mohou nasazovat na takové nemoci a zdravotní potíže, na které dokonce ani nebyly testovány!

Co je na tom špatné?

Jde o zjevnou válku proti přirozené výživě, proti přírodní medicíně, ve které se angažují regulátoři z celého světa v konspiraci s velkými výrobci léků. (Ti všichni pak profitují z lidských nemocí tím, že prodávají stále více patentovaných léků.) V této desinformační válce jde jen o to, aby lidé zůstávali i nadále ve stavu chronického nedostatku životně důležitých (esenciálních) složek výživy. Jeden z odborných zdrojů –  The Orthomolecular Medicine News Service  zveřejnil dlouhý článek k tomuto tématu. Následují citace toho, co v něm bylo sděleno o bezpečnosti nutričních doplňků a pochybných pokusech světových vlád limitovat nebo zakázat množství těchto prostředků zdravé výživy.

Vitamíny, minerály, aminokyseliny ani byliny nezpůsobují žádná úmrtí. Statistiky asociace pro regulaci jedů dokládají bezpečnost nutričních doplňků.

Na základě posledních sesbíraných informací z the U. S. National Poison Data System lze konstatovat, že za rok 2008 se nevyskytl ani jediný případ úmrtí, způsobeného výživovými doplňky. Nová výroční zpráva v rozsahu 174 stran, kterou vydala the American Association of Poison Control Centers a publikovala v časopise the Clinical Toxicology, mluví o nulovém počtu úmrtí v důsledku užívání multivitaminů, žádném úmrtí od B vitamínů, žádném úmrtí od vitamínů A, C, D nebo E a žádném úmrtí od jakéhokoliv jiného vitamínu.

Navíc ještě nebyly zjištěny žádná úmrtí, jejichž příčinou by byly jakékoliv aminokyseliny nebo bylinné preparáty. Znamená to tedy žádné úmrtí z kohoše (Caulophyllum thalictroides – blue cohosh), echinacei, ginkgo biloby, ženšenu, kavy, třezalky, kozlíku lékařského, yohimbinu, přípravků asijské medicíny, ajurvédské medicíny nebo jakýchkoliv jiných bylin. Také nebylo prokázáno žádné úmrtí z důvodu užívání kreatinu, sinic (Cyanobacteria), glukosaminu, chondroitinu, melatoninu nebo jakýchkoliv homeopatických přípravků.

Kromě toho nebyly v roce 2008 žádná úmrtí od výživových minerálních doplňků. To znamená, že nedošlo k žádným vážným příhodám kvůli užívání vápníku, hořčíku, chromu, zinku, koloidního stříbra, selenu, železa nebo multiminerálních doplňků. Naopak se ale stalo, že v následku lékařského použití jedlé sody zemřely dvě děti. Dalším úmrtím v kategorii „elektrolyty a minerály“ byl případ muže, který nešťastnou náhodou vypil hydroxid sodný – vysoce toxické odmašťovadlo.

Žádný muž, žena ani dítě nezemřeli na následky užívání nutričních doplňků. A tečka.

Do amerického národního datového systému pro jedy (the U. S. National Poison Data System – NPDS) dodává informace 61 center rozmístěných po celých USA. Tato data jsou pak vyhodnocována 29 lékařskými a klinickými toxikology. Autoři zmiňované výroční zprávy uvádějí, že „NPDS je jedním z mála národních systémů dohledu, pracujícím v reálném čase, který poskytuje model veřejného zdravotního dohledu pro všechny druhy expozic, identifikuje události s ohrožením veřejného zdraví, má pružnou odezvu a stopuje situační povědomí.“

Více než polovina americké populace denně užívá nutriční doplňky. Kdyby každý s těchto lidí bral jen jedinou tabletu denně, znamená to 154 miliónů dávek denně a za rok 56 miliard dávek. Jelikož ale mnoho lidí užívá denně více než jednu vitamínovou nebo minerální tabletku, skutečná spotřeba je ještě znatelně vyšší a bezpečnost nutričních doplňků je o to mimořádnější.

Pokud by tyto přípravky byly tak „nebezpečné“, jak informační média tak často tvrdí, jaké by potom byly jejich následky?

Ti, kteří se zajímají, zda jsou média zaujatá proti vitamínům, by měli zvážit toto: jak mnoho televizních stanic, deníků, magazínů a lékařských  časopisů někdy uvedlo, že nikdo nezemřel z důvodu užívání nutričních doplňků?