Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Buďte pro své dítě dobrým vzorem

13.03.2009
https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xbatole12.jpg?d=263 RODINA JE ZÁKLAD
Děti se učí napodobováním svého okolí. Dokáží skvěle pozorovat a imitovat. Například mateřský jazyk se učí pouze odposloucháváním, napodobováním a pozorováním. Takto podobně přejímají i zvyky, postoje, hodnoty. Díky tomu, jak děti odkoukávají chování od svých nejbližších, jsou to právě hlavně rodiče, kdo je zásadně ovlivňuje. Jsou jejich vzorem!

Proto by se rodiče měli zamyslet nad svým jednáním, jakým způsobem před dětmi mluví i jak se chovají ke svým nejbližším. Je velmi zajímavé, jak lehce děti odhalují naše chyby. V devadesáti šesti procentech můžeme být dobrým vzorem, ale jakmile uděláme nějakou chybičku, děti to ihned odhalí. Kromě rodičů a sourozenců děti čerpají všelijaké podněty pro svůj rozvoj i z širšího okolí – od prarodičů, kamarádů, spolužáků, učitelů, sousedů. Ale také z televize, časopisů, knih. Některé faktory se dají těžko ovlivnit, ale většina z nich ano.


ZÁSADY PRO DOBROU VÝCHOVU
Vždy se chovejme tak, jak chceme, aby se okolí chovalo k nám. Pokud na ostatní jen křičíme, děti budou křičet i na nás. Jestliže často lžeme, budou lhát i ony. Když se nevhodně stravujeme, budou mít k tomu sklony i děti. Pokud se nechováme pěkně k prarodičům, děti se nebudou chovat pěkně ani k nám, až zestárneme. Jestliže používáme často vulgární slova, můžeme to čekat i od našich ratolestí.

Když se budeme slušně chovat, děti se to naučí taky. Budou hezky zdravit, slovo prosím a děkuji pro ně bude samozřejmostí. Laskavostí je naučíme laskavosti. Štědrostí učíme štědrosti. Čistotou - čistotě. Pokud dětem pravidelně čteme, začnou milovat knihy. Snažíme-li se jednat zodpovědně, učíme k zodpovědnosti. Vážíme-li si věcí, budou si jich vážit i ony. A tak je to ze vším.

Odstrašujícím případem v rodině je týrání. Většina rodičů, kteří bijí či jinak trýzní své děti, to zažila od svých nejbližších. Pokud násilnický otec v afektu bije celou svoji rodinu, dítě usoudí, že je to naprosto normální a bude mít tendenci se v dospělosti chovat podobně.

BUĎTE CITLIVÝ K DĚTSKÉ DUŠI
Prostředí formuje názory a přístupy dětí. V rodinách, kde převažuje harmonické prostředí, jsou děti mnohem klidnější než tam, kde je neustálé napětí. Je vědecky potvrzené, že stačí, aby jeden z rodičů měl oblibu v alkoholu a tento problém se přenese na děti. Jedinci, kteří pochází z takto zatížené rodiny, by se měli alkoholu celý život vyhýbat. Děti rodičů, kteří mají koníčky a pořád se o něco zajímají, jsou zvídavější a pilnější. Z dětí, které vyrůstají v láskyplném vztahu se zvířaty, nikdy nevyrostou bezcitné osobnosti.

Pro děti je nejdůležitější láska a pozornost. Tyto faktory nenahradí ani drahé dárky, počítačové hry či televize.

Pokud vám dělá chování vašeho potomka starosti, zamyslete se pozorně nad svým chováním. Poněvadž děti se učí z toho, co žijí. Kopírují vše, co říkáme a děláme. Mnohé návyky, ale i zlozvyky získají právě od nás. Buďme jim proto tím nejlepším příkladem. Poskytněme jim i zkušenosti, které jim pomůžou naučit se správným hodnotám, zodpovědnosti a sebekázni. Děti, které měly šťastné dětství a byly obklopené láskou, jsou pro další život mnohem lépe vybaveny, než ty, co vnitřně strádaly.


Související články:
Jak reagovat na špatné vysvědčení?
Záškoláctví, co s ním?
Když má dítě strach ze zkoušky
Je těžké být adolescentem
Fobie u dětí
Okusování nehtů
Poruchy spánku u dětí
Děti a cukr
Potřebují děti v rodiči autoritu?
Předškolní děti a domácí zvířata
Laskavost (se vyplácí)
Vliv imitačního učení na mladé lidi
Sourozenecká rivalita u dětí


13.03.2009
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS