Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Bob koňský, výborné diuretikum

06.04.2015
Bob koňský

Nahlížím-li do jídelníčku běžného strávníka, luštěnin se v něm vyskytuje pomálu. Tito lidé si vesměs ztěžují na neustálý pocit hladu, který si kompenzují zdánlivě zdravými potravinami, jako je například extrudované pečivo. Když někdo vyzdvihne křehké rýžové chleby, opětovně se zamyslím, kde se vůbec vzala ona dezinformace, že extrudované pečivo je něco více, než to běžně kupované? Ne vše, co je reklamou a mnohdy i prodejnami racionální výživy předkládáno jako zdravé, skutečně vyživí. Rýžové chlebíčky jsou potravinou, jejichž glykemický index se pomalu blíží hodnotě piva, která je tou nejvyšší hodnotou tabulky. Proto se učme navracet domů, ke svým kořenům, k potravinám, které naše tělo důvěrně zná. Na sešrotovanou extrudovanou rýži by se naši předci koukali s pěkným despektem…

Nyní však opět k luštěninám, kterých si dopřejme alespoň tři porce týdně. Pokud nám to přijde moc, zkusme si v pondělí k obědu uchystat cizrnový hummus, ve středu na večeři výživnou polévku z červené čočky, dýně a mrkve, no a v pátek si zarezervujme kuchyň, abychom experimentovali s méně známou luštěninou, kterou je koňský bob. Název je možná trošku úsměvný, dejte mi však ještě šanci, abych vám tuto luštěninu směla naservírovat v co nejlepším možném světle. Původ bobu koňského, neboli obecného, hledejme v jihozápadní Asii a severní Africe, kde měl své výsadní postavení již 6000 let před Kristem, čímž se řadí mezi jedny z nejstarších luštěnin vůbec. Odtud se pak rozšířil do celé Evropy a v současné době je vyséván také u nás. Řadí se k plodinám, jež zlepšují úrodnost půdy a zároveň jsou přínosem pro její strukturu a mikrobiální zralost.

 

Stejně jako jiné druhy luštěnin, tak i bob koňský disponuje zajímavým množstvím vlákniny, která pak vhodně doplní doporučenou denní dávku 30 g. Pro spoustu z nás jsou však luštěniny hůře stravitelné, obsahují totiž tzv. oligosacharidy, nadýmavé látky, pro které tělu scházejí enzymy. Na straně jedné jsou tedy luštěniny skutečně přínosné, glykemický index se drží někde kolem 20, což je, v porovnání s brambory vařenými ve slupce, o 45 jednotek méně. Srovnáme-li s běžně podávanou restaurační rýží, pak ušetříme rovných 70 jednotek této glykemické tabulky. Luštěniny navozují mnohem delší pocit sytosti, udržují stabilní glykemickou křivku, bez toho, aniž by vyčerpávaly slinivku břišní, játra či žlučník. Na straně druhé však nadýmají, proto se jich většina z nás straní. Pokud je toto jediný důvod, naučme se je uchystat tak, abychom onen obsah nadýmavých látek eliminovali co nejvíce:

 • luštěniny před samotným varem namáčejme na 24 hodin do vody,
 • před samotnou přípravou vodu slijeme, luštěniny naposledy propláchneme a dáme vařit,
 • společně s nimi do hrnce vkládáme protinadýmavé bylinky, jako je tymián, fenykl, majoránka,
 • pro lepší stravitelnost lze namáčet a vařit také s mořskou řasou, např. Nori,
 • luštěniny vaříme do úplného změknutí.

 

Koňský bob vaříme podstatně déle, než jsme u klasických luštěnin, vyjma červené čočky, která je hotová za pár minut, zvyklí. Chrání jej totiž velmi pevná slupka, která proces varu prodlouží. A jakmile je hotovo, každý jednotlivý bob třeba ještě vyloupnout. Nenechejme se však odradit. S troškou praxe a cviku nám celý loupací úkon zabere časem jen několik minut. Výsledek totiž skutečně stojí za to.

 

Koňský bob, stejně jako další luštěniny, je známý svým zajímavým množstvím aminokyselin, jež však nedosahuje plnohodnotných bílkovin. Chceme-li si tedy poskládat adekvátní bílkovinný oběd či večeři, luštěninu kombinujme s obilninou, rýží, případně již zmíněnou mořskou řasou. Další nutričně zajímavou látkou bude levodopa, významný prekurzor dopaminu, hormonu příjemných pocitů a vjemů. Z minerálních látek bývá zastoupen draslík a fosfor, z vitamínů pak C a E, ty jsou však, vzhledem k dlouhému varu bobu, nepodstatné.

 

Zajímavé je pojetí bobu koňského z hlediska tradiční čínské medicíny. Společně s fazolkou adzuki a fazolkou hyacintovou bývá doporučován jako účinné diuretikum, kdy z tělesných tkání vysušuje přebytečnou tekutinu. Takto se léčí vodnatelnost, případně i obezita, která je podle TCM způsobena kombinací vlhka/chladu či vlhka/horka. V první fázi podpoří terapeut vysušení přebytečné tekutiny v tkáni a posléze, dle stanovení přesnější diagnózy dochází k odvádění vlhkosti pomocí zahřátí těla, skořice, chilli, případně pak ochlazením, povětšinou zelenou mungo fazolí.

 

Koňský bob doporučuji všem, kteří mají problém se zadržováním vody. Trápí-li nás tedy otoky či zavodněná tělesná tkáň, zkusme si společně uchystat několik výborných jídel, jejichž hlavním aktérem bude právě bob koňský.

 

Zeleninové ragú z bobu koňského

Koňský bob namočíme, propláchneme, povařme. Bude jej třeba loupat, proto jej vaříme zvlášť s mořskou řasou a protinadýmavými bylinkami a do ragú jej vkládáme až chvíli před ukončením varu. Mezitím ve woku dusíme lehce osolenou zeleninu s lahůdkovým droždím. Vyhrajme si s jednotlivými tvary zeleniny, kdy rajče krájíme na kostičky, stejně tak papriku, cibulku na kolečka, mrkev na malé útlé hranolky, rovněž i řepu. Několik minut před odstavením z plotny přimísíme oloupaný koňský bob, petrželovou nať, ale také lněný olej, který pro zachování své nutriční svěžesti vkládáme až do hotového pokrmu.

 

Jemná pomazánka z koňského bobu

 • 150 g koňského bobu, Nori řasa
 • 20 g tahini
 • 20 g cibule
 • česnek
 • himalájská sůl
 • lahůdkové droždí
 • olivový olej s pomerančovou příchutí

Koňský bob namočíme, posléze propláchneme, povaříme a oloupeme ze slupek. Rozmixujeme se všemi zbývajícími ingrediencemi, dle potřeby přiléváme vodu. Na talíři či v misce pak dozdobíme petrželovou natí, případně dýňovými semínky.

 

Koňský bob lze běžně koupit v prodejnách zdravé výživy. Všem tedy přeji pevné zdraví a radost z objevování zcela nového…


Související články:
Batáty, kouzelné sladké brambory
Červená čočka a vitamín B6
Cizrna
Ječné kroupy, základ prastarého českého stolu
Čočka Beluga


06.04.2015
autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

69,- Kč

37,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS