ALERGIE V ČÍNSKÉ MEDICÍNĚ

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Všude kolem kypí jaro, hýří všemi barvami, lidé okolo se radují z květů v plném rozpuku, běhají po vzrostlých loukách – a vy? Už několikátý měsíc kýcháte, smrkáte, řežou vás oči, večer nemůžete dýchat, zkrátka – rozhodně si tu nádheru ani trochu neužíváte? Jaro je pro vás nejhorší roční období?

A přitom to opravdu můžete změnit. Čínská medicína umí pomoci v akutních fázích pylových alergií poměrně snadno a elegantně. Pojďme si říci jak, a také proč.

PROČ ZROVNA JÁ!

Tohle ode mne uslyšíte ještě mnohokrát: Čínská medicína není žádný alternativní divnoúlet, který se pohybuje v jakýchsi nesmyslných termínech. Je to zkrátka jen nauka, která vyrůstala před 5ti tisíci lety na úplně opačném konci světa. Čínští lékaři nepozorovali v těle nic jiného než pozorujeme my, jen to prostě popisují jinak. A proto budeme-li používat soudobé evropské oči, uvidíme tuto nauku jako pouhou změť nesmyslů. Takže. Odložte teď na chvíli své české brýle, a pojďte se podívat na alergie úplně jinou optikou.

Napadlo vás někdy – proč když se 30 lidí projde stejnou loukou bude třeba jen 5 lidí kýchat a smrkat, ale většina si ty rozkvetlé trávy užije bez jakékoli úhony?

Čínská medicína řadí alergie do tzv. Vnějších chorob. To jest nemocí, které vznikají atakem vnějšího prostředí. (Pro zajímavost, řadí se sem i infekční choroby a revmatismy, či náhlé bolestivé stavy typu houser.) Patogenní pohyb vnějšího prostředí (Xie Qi) se snaží proniknout do organismu, jde tedy o pohyb zvenčí směrem dovnitř, a proti tomu se má vzedmout naše vnitřní obranná síla (Wei Qi), a zevnitř směrem ven patogen vytlačit. Dochází tak k boji, jehož výsledek logicky závisí na tom, jak silné obě strany jsou. Pokud je naše Qi silnější než patogen, pak odejdeme bez úhony. Jsou ale dvě cesty, kdy výsledkem boje bude naše prohra. A to A: patogen je příliš silný. Třeba s morem, cholerou, covidem si poradí málokterá Wei Qi. Nebo za B: vaše ochranná Qi je slaboučká jak pírko, a přepere jí leckdo. Třeba i pyl.

A tak praktik čínské medicíny, když hledí na 30 lidí na louce ví, že těch 5 co prchá s rukama plnýma kapesníků pryč z dosahu kvetoucích trav – má slabou Wei Qi.

2 FÁZE LÉČBY ALERGIE

Když čínská medicína řeší alergie, rozlišuje 2 fáze léčby:

  1. akutní, kdy máte sezonu svých obtěžujících projevů, tam nasazují se prostředky, které pomáhají vaší slabé Wei Qi přeprat patogen, a vytlačit ho směrem pryč.
  2. klidová, s ní se začíná většinou na podzim, kdy je potřeba zjistit PROČ je vaše Wei Qi slabá, a vyřešit příčiny jejího zranění.

S tou druhou fází vám teď od boku neporadím, protože příčina toho, proč vaši Wei Qi položí na lopatky i křehká květina či stébla rozkvetlých trav, je u každého jinde, a vyžaduje to individuální diagnostiku, která určí kořen problému a východiska. Často stačí jen překopat jídelníček, protože materii pro výrobu Qi tvoří právě to co jíte, ale zranění se může generovat i jinak, a pak je potřeba podepřít tělo na nějakou dobu bylinnou směsí, aby se vyškrábalo zpět na své nohy.

S akutní fází je to snazší, protože pokud jde o pyl, princip zranění je u všech nemocných stejný, takže tady se paušálně poradit dá.

ZÁSADNÍM LÉČIVEM PRO PYLOVOU SEZONU JE CHRYZANTÉMA

čínsky „Ju hua“ . slovo Hua znamená v překladu květ, znak Ju se používá pro chryzantému a je odvozen od znaku pro „pozdní“, takže v přesném překladu bychom mohli říci „pozdní květina“…

květ chryzantémy má charakteristiku: povaha – mírně chladná, chuť – sladká a hořká, tropismus – játra a plíce. Funkce : 1.rozptyluje vítr a pročišťuje horkost, 2.vyrovnává játra čímž projasňuje zrak

Takovouto klasifikaci najdete v čínských lékopisech. Co se tím myslí? Pyl v rámci vnějších patogenů se zařazuje do tzv. Horkého větru (až si budeme povídat někdy o infekčních chorobách bude to srozumitelnější. Teď pro kontinuitu výkladu to prostě zkuste na chvilku přijmout). Pokud si znovu přečtete první funkci z této perspektivy, uvidíte jak květ chryzantémy sedí na řešení alergického ataku jak zadek na hrnec. Druhá funkce je s ní v podstatě provázaná. Horký vítr ve formě pylu atakuje oči a vyvolává známé příznaky. „oči jsou otvorem jater“, tak se zde vnější potkává s vnitřním, juhua se užívá i tam, kde jsou problémy s očima původem ze vzedmutí jaterního yangu.

JAK S KVĚTY ZACHÁZET?

Základní léčebná dávka je 12 až 15 gramů denně. Pokud si jen hodíte do hrnečku pár kytiček, případně spolu s kustovnicí, získáte možná chutný čajík na doplnění tekutin, ale účinek na projevy alergie rozhodně nečekejte. Je prostě rozdíl pokud bylinu chcete použít jako příjemný potravinový doplněk, nebo od ní čekáte léčebný účinek. A o tom, co se vlastně děje s kustovnicí, když jí jen tak hodíte do horké vody, si můžeme někdy v budoucnu také popovídat. Teď se ale vraťme k tématu.

Správně čínskomedicínsky by se měly květy chryzantémy dát do konvice z varného skla, zalít studenou vodou, přiklopit, dát na oheň, přivést do varu, dát na nejmenší plamen, a od té chvíle vařit 2 maximálně 3 minuty, ne déle, pak slít a vypít. Pozor na sítka, byliny by neměly přijít do styku s kovem. Pokud se vám nechce postupovat tímto poněkud složitým způsobem, můžete denní dávku chryzantémy dát do konvice a zalít vroucí vodou, postupně upíjet a přidávat vařící vodu v průběhu dne. I tak to jde, ale pozor na ten kov.  V jednom dotazu se objevila otázka, zda chryzantému pít samotnou nebo ne, že při koupi prodávající doporučila kombinovat se zeleným čajem… Tak proti tomu bych se hodně ohradila, protože každá z bylin má svou povahu, chuť a tropismus, čili jakékoli kombinace budou ovlivňovat a měnit účinek. Například kombinace se zeleným čajem, který vede energii bylin dovnitř a dolů, chryzantémě totálně zničí schopnost fungovat na alergie, protože květ pak ztrácí možnost dojít nahoru a do povrchu. Stejně tak určitě nedoslazujte, žádný med a podobně, protože by stahnul Qi chryzantemy do Středu, a tudíž by opět neměla sílu dojít do povrchové vrstvy a do otvorů nahoře.

tak, snad si rozumíme 🙂

A ještě co k tomu klasikové přímo:

„Chryzantéma má lehkou a čistou Qi, proto je její účinek mírný. rozhodně je tedy třeba ji dlouhodobě požívat, neboť až pak začíná působit. Nelze od ní očekávat brzký účinek. Jedinou výjimkou je její použití při bolestech očí, tehdy je úspěšnost mimořádně rychlá.“ Bencao xinbian, rok 1692.

https://www.evazimmelova.cz/