Proč užívat probiotika v těhotenství a při kojení?

tehotenstvi mikrobiom

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Význam probiotik v našem zdraví a imunitě nemusíme příliš vysvětlovat. V tomto článku se zaměříme na to, jak užívání probiotik může pomoci nastávajícím maminkám a kojícím ženám s mnoha těhotenskými obtížemi, a zároveň je to cesta, jak posílit imunitu miminka. Studie totiž jasně ukazují, že díky bohatému mikrobiomu mohou maminky ovlivnit riziko atopie, alergie a autoimunitních onemocnění u svým (ještě nenarozených) dětí.

Změny střevního mikrobiomu v těhotenství

Vliv střevního mikrobiomu na imunitní funkce je dobře popsaný a známý. Méně známý je však fakt, že vlivem těhotenských hormonů dochází k razantním změnám střevního i vaginálního mikrobiomu u těhotných žen a tyto změny mohou ovlivnit imunitu miminka.

K největším změnám dochází ve 3. trimestru, kdy dochází k výraznému snížení diverzity mikroorganismů ve střevě, a to až na úroveň, která se běžně vyskytuje u dysbiózy (i u fyziologického těhotenství, které probíhá naprosto v pořádku).

Ve třetím trimestru je vyšší tendence k zánětlivosti střeva, rezistenci na inzulín a riziku běžných infekčních onemocnění, které zejména ve vaginální oblasti mohou být problematická.

Probiotika snižují riziko těhotenských komplikací

Užívání probiotik ženě pomůže cítit se dobře, protože správné složení mikrobioty ve střevě nastávajícím maminkám pomůže od těhotenské “ranní“ nevolnosti, pálení žáhy i zácpy. Užívání probiotika s kmenem Lactobacillus reuteri Protectis představuje klinicky prověřenou ochranu před infekčním onemocněním.

Zároveň sníží riziko rozvoje daleko těžších těhotenských komplikací.

Řada odborných studií ukázala, že probiotika (respektive některé druhy bakterií) mohou mít vliv na snížení rizika předčasného porodu (skrze modulace zánětlivé kaskády a ovlivnění vaginálního mikrobiomu, který může mít na předčasný porod vliv).

Stejně tak norská studie prokázala, že příjem mléčných produktů s obsahem Lactobacilli odpovídal snížení výskytu preeklampsií.

Mimo to mají probiotika příznivý vliv na lipidové spektrum, hladiny cholesterolu (Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus), snižují riziko gestačního diabetu a kardiovaskulárních obtíží, jako vysoký krevní tlak.

Jak snížit riziko alergie u dětí?

Dříve se předpokládalo, že k mikrobiálnímu osídlení dochází až během vaginálního porodu. Novější vědecké poznatky ale ukazují, že k přenosu mikrobiomu dochází již daleko dříve – krevní a vaginální cestou, proto je mateřská mikroflóra tolik důležitá pro vývoj mikrobioty u miminek.

Atopie, ekzémy a laktobacily

U dětské populace pozorujeme v posledních letech narůstající výskyt alergických onemocnění (astma, atopie, senná rýma). Ukázala se, že užívání L. acidophilus LA-5, B. lactis BB12 a L. rhamnosus v těhotenství bylo spojené se sníženým rizikem atopického ekzému u dětí v 6 měsících věku, což potvrdily i další studie, která poukazovala v prevenci atopií hlavně na důležitost L. rhamnosus.

U děti, které trpí na ekzémy, pozorujeme nižší zastoupení kmenů Bifidobacterium a celkově nižší rozmanitost střevní mikroflóry. Menší studie také ukazují protektivní vliv probiotických kmenů Bifidobacterium a Lactobacilli v prevenci nekrotizující enterokolitidy u novorozenců.

Lepší imunita matky i dítěte

Prenatální i postnatálně se doporučuje suplementace kmenu Lactobacillus reuteri, jelikož optimalizuje imunitní odpověď u dětí, a to hlavně na potenciálně alergenní podněty, kterých mají děti v dnešní době víc než dost. Již v těhotenství však tento kmen pomáhá ženám v odolnosti proti infekčním onemocněním (respirační, GIT, vaginální), čímž je chrání od závažnějších nemocí v průběhu těhotenství (a nutnosti užívání farmakoterapie). U respiračních onemocnění je prokázané nižší riziko až o 60 %. Pokud již byla nutná antibiotická léčba matky, která má největší dopad v průběhu II. a III. trimestru (vyvíjí se dětská trávicí trubice), současně užívání L. reuteri během ATB léčby snižovalo nežádoucí účinky až o 75 %.

Klíčem k dobré imunitě dětí tedy není úzkostná čistota a sterilita prostředí, ale dobře udržovaný a podporovaný střevní mikrobiom. Pokud už máte větší děti a trápí je alergie nebo horší imunita, doporučujeme webináře IFMV Jak se zbavit alergie a Podpora imunity u dětí.

Zdroje:
Gomez Arango L. F., Barrett H. L., Callaway L. K., Nitert M. D. Probiotics and pregnancy. Curr Diab Rep 2015; 15 (1): 567, doi: 10.1007/s11892-014-0567-0.

Sinha T, Brushett S, Prins J, Zhernakova A (2023): The maternal gut microbiome during pregnancy and its role in maternal and infant health. Microbiology, 74. doi: 10.1016/j.mib.2023.102309

Guoqing J, Zhiyi Z, Xiaojuan L, Yuan QM, Kunhua W (2023): The gut microbiome during pregnancy. Maternal-Fetal Medicine, 5. doi: 10.1097/FM9. 0000000000000091