Recept na zdraví

cm bylinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Byliny

Medicína, která využívala prostředky z přírody, byla používána po staletí. Každá společenská kultura má svůj vlastní způsob využití, zpracování a podávání bylin. Mezi bylinná léčiva patří bylinné materiály, bylinné přípravky, které dnes nazýváme potravními doplňky. Zahrnují části rostlin – kořeny, listy, květy, plody – a kombinují aktivní složky, aby bylo maximálně využito efektu. Někteří výrobci přidávají minerály, nebo i živočišné ingredience. Celková podoba bývá ve formě olejů, čajů, kapslí a tablet, extraktů a tinktur. Byliny obsahují velká množství přirozeně se vyskytujících chemických látek, které mají svou biologickou aktivitu. Tyto rostliny se používají k vytvoření bezpečných léčiv. Nicméně je důležité zdravotní stav pacienta konzultovat u lékaře, aby se pojmenovala patofyziologie jeho nemoci a aby se přírodní produkt použil v takové indikaci, jež smysluplně zasahuje a pomáhá. Pokud není dodržen tento postup, může dojít k nevhodné léčbě, která nejenže nebude mít efekt, ale může pacienta i v různých směrech poškodit. A tak by nemělo jít o svévolné léčení.

Takže byliny ano, ale měl by být jasně stanoven cíl, tj. účinek, jehož chcete bylinou dosáhnout.

Byliny mohou být použity pro léčení široké škály onemocnění, k nimž patří:
vysoký krevní tlak, migrény, úzkost, nedostatečný krevní oběh, artritida, kožní problémy, např. ekzém, dále nespavost, nevolnost, deprese, hormonální nerovnováha.

Je třeba vzít v úvahu, že

  • byliny mohou výrazně působit na lidský organizmus, nicméně účinku syntetického léku spíše nedosáhnou.
  • není možné ukončit lékařem stanovenou léčbu a lék nahradit potravním doplňkem.
  • pomocí bylin můžete zlepšit celkový pocit pohody a zdraví.

Stravování

K docílení pohody a zdraví lze podstatně přispět dietním opatřením.

Dietní poradci sestavují jídelníčky

z pěti základních skupin potravy:

  • tuky, sladkosti, oleje
  • mléko, sýr, jogurt
  • ryby, drůbež, libové maso, luštěniny, vejce, ořechy
  • ovoce, zelenina
  • obiloviny a chléb, těstoviny, rýže

Jde o to, aby z každé skupiny bylo něco zastoupeno, a přitom aby výsledný efekt přinášel pro tělo harmonii, respektoval požadavky těla na energii a na dobré fungování všech systémů.

Připouští se malé množství nenasycených tuků a olejů, ale pak již není vhodná kombinace s dalšími tuky a potravinami, jako jsou třeba sušenky, sladké nápoje, koláče…

Jíst hodně zdravých potravin je nezbytné, přijímat jídlo každé čtyři hodiny a v přiměřené dávce, vše s respektem k pohybové aktivitě a stavu. Jiné podmínky vznikají např. v těhotenství, jiné požadavky musí mít samozřejmě člověk s dispozicí ke kardiovaskulárním nemocem, cukrovce apod.

Obecně je vhodné soustředit se na jídlo obsahující minerály, vlákniny, vitaminy a další živiny, na jídlo s nízkým množstvím cukrů, např. jablečný kompot, zeleninu a ovoce, ryby a libové maso, celozrnné výrobky. Pokud máte možnost výběru, pak kupovat potraviny více mimo hypermarkety, tedy takové, kde nejsou obsaženy pesticidy, antibiotika, hormony ad. Existuje mnoho potravin, které vám mohou přinášet prospěch. Častější volba ryb ve skladbě stravy je pro tělo mnohem zdravější než převážný výběr vepřového, hovězího, kuřecího a jiného masa. Celozrnné pečivo je třeba volit častěji než výrobky z bílé mouky.

Vyhledávejte vitaminy, které obsahují antioxidanty, tj. vitamíny E, A, C, užívejte minerály selen, zinek a konečně nezapomínejte na vitamín D. Tyto látky pomáhají likvidovat nežádoucí volné radikály v těle. Vybírejte si potraviny různých barev. Barevné pigmenty jsou také potřebné látky. Mohou zúžit expozici rakoviny a chronických nemocí, např. onemocnění srdce, jater, ledvin. Velkou a nedoceněnou skupinou jsou potraviny obsahující vlákniny.

O čem je však třeba také mluvit?

O pohybu…

Více než polovina naší populace nesplňuje doporučovanou úroveň pohybové aktivity. Nedostatek pohybové zátěže způsobuje časté vady držení těla, podílí se na vzniku mnoha chronických civilizačních onemocnění – kardiovaskulárních nemocí, diabetu, osteoporózy aj.

Lidské tělo je velice důmyslně k pohybu uzpůsobeno, a jestliže jej fyzicky nevyužíváte, ztrácíte svalovou hmotu, a ta je pak snadno nahrazována tukem. Tělesná hmotnost se zvyšuje a s tím přicházejí bolesti kloubů a kostí a další zdravotní problémy.

Takže nejen byliny, dieta, ale také pohybová aktivita. To všechno je součástí receptu na zdraví.