Máte alergii na bílek?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jste tvořivý typ, který si rád odpočne od sedavé práce nějakým kutěním – třeba vařením? Já jsem takhle jedenkrát chystala – z den předem uvařených brambor – těsto do ledničky, že se bude další den hodit na některé domácké jídlo, třeba halušky, kde nevadí, že mezitím zřídlo. A všimla jsem si, jak malé brambůrky při strouhání „krásně lepí“ (použijeme-li místo hrubého struhadla to jemné), až vytvářejí lepidlu podobnou hmotu.

A hned mě napadlo, že toho lze využít v jídelníčku osob, které nemohou přijímat vaječný bílek. Odebrala jsem kuličku strouhané hmoty ve velikosti dlaně a jemně do ní zapracovala trochu mouky. Vytvarovala větší placičku a plochy pokryla nahrubo strouhaným jablíčkem (1/3), posypala cukrem a skořicí, volnou půlkou překryla a „půlměsíc“ po okrajích přitiskla vidličkou. Osmažila po obou stranách, osušila v bílém ubrousku, trošku po-sněžila práškovým cukrem a zakousla se: Chutnalo to prakticky stejně dobře jako těsto s vajíčkem. A tak to můžete zkusit i Vy: Jeden večer si uvařte ve slupce (mají vitamín C ve větší míře) za 7 minut v papiňáku ty nejmenší a nejpevnější brambůrky – asi 850 g. Vychladlé je naskládejte do dolního boxu chladničky. Druhý den po návratu z práce je oloupejte a nastrouhejte (spíš na tom jemnějším struhadle, hmota bude více lepit, tedy držet pohromadě). Po oloupání a vykrojení méně pěkných část dostanete o něco menší hromádku, tedy navažte cca 750g. Ve velké míse (nebo na válu) tyto bramborové strouhance jemně posolte. Ráda těsto zadělám v míse a nenadělám si při práci nepořádek.

Varianta pro zdravé jedince: Do hrubých strouhanců vyklepnete jedno celé vejce. Příborovým nožem ho vmíchávejte do brambor.) Navažte 200g polohrubé mouky (v případě vaječného těsta 250g) a opět vmíchávejte, po chvíli odložte nůž a hnětejte těsto v dlani, dokud se mouka nevpravuje v tvárlivé těsto. (Zbytek mouky můžete odložit, prosít sítem a vrátit k ostatní mouce.) Pokud nejste ekzematici, můžete do těsta vsypat i trošku skořice. Ale není to nutné, skořice bude i v ovoci (v případě, že ji snášíte).

Kompaktní lesklé těsto srovnejte ještě v míse do tvaru válečku, vyndejte na stůl a dotvarujte, z urovnaného pak odkrajujte široká kolečka. Z každého vytvarujte nepříliš tlustou placku na pomoučněném místečku stolu. Na její polovinu posadíte hromádku strouhaného jablíčka nebo hrušky (nahrubo, aby z placek při smažení nevytékala snadno šťáva!). Ovoce posypete skořicí s cukrem krystal, hrušku sladit rozhodně nebudete. Je sladká dost a navíc by pouštěla tím víc šťávy. Druhou část placky přes hromádku přehrnete a vidličkou přitlačíte – naděláte tím i ozdobné vroubky. Vložíte asi 2 – 3 duráky najednou do pánvičky na rozpálený olej nebo sádlo a smažíte po obou stranách. Pocukrované pak podáváme k obilné kávě se sójovým mlékem (po jedné lžičce do hrnečku a zalít horkou vodou, zamíchat).

  • 750g vařených, oloupaných, strouhaných brambor
  • 200g polohrubé mouky (zmenšené množství, když nedáváme vejce)
  • špetka soli

„Obyčejným“ strávníkům:

  • 1 vejce
  • (event. špetka skořice) a 250g mouky
  • olej na smažení
  • práškový cukr na posypání
  • asi 5 jablíček, skořice, krystalový cukr

Dobrou chuť a plné uspokojení, že jste zvládli tradiční horáckou specialitu z Poličska.