Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ptačí vejce byla od pradávna součástí lidské potravy, a to složkou téměř mystickou a tajemnou. Zárodku uvnitř vejce se přisuzovaly až nadpřirozené účinky v léčbě neplodnosti, ochraně před zlem a podobně. Dnes si hospodyňky bez slepičích vajec nedovedou představit sladké pečení, kulturisti na ně nedají dopustit jako na zdroj bílkovin, no a o Velikonocích jsou na našich stolech vždy na prvním místě, kdy symbolizují nový život, začátek, zrod a nastávající jaro.
Proč jíst vejce
Vejce je jednou z přirozeně nejkomplexnějších potravin. Vzhledem k tomu, že jde o zárodek budoucího tvora, obsahuje všechny potřebné látky pro jeho vývoj. Podstatný je vysoký obsah plnohodnotných bílkovin – ve slepičím vejci jsou všechny pro člověka nezbytné aminokyseliny, a to ve velmi dobře vstřebatelné podobě. Dále obsahují tuky, důležité vitaminy A, E, D, B6, B12, kyselinu listovou, pantotenovou a řadu minerálních látek a stopových prvků jako fosfor, zinek, draslík, vápník, želeno, selen.
Pozor na cholesterol
Určitě si pamatujete doby, kdy se doporučovalo konzumaci vajec omezit na 2–3 týdně. Proč? Protože žloutek slepičího vejce obsahuje velké množství tuku, potažmo tedy i cholesterolu, před jehož příjmem odborníci v minulosti varovali. Dnes je již dokázáno, že příjem cholesterolu stravou celkovou výši cholesterolu v těle zdravého jedince nijak extrémně neovlivní. Navíc vejce obsahuje také lecitin, který naopak cholesterol snižuje. Pozitivní vliv konzumace vajec má pro člověka mnohem větší význam. Současná doporučení se pohybují dokonce v počtu 1–2 vejce denně.
Kvalita je zásadní
Vejce od slepice z ekofarmy není rozhodně stejné jako to od slepic z klecového chovu. I když pomineme etickou stránku a rozdíl v ceně vajec, musíme si uvědomit, že na nutričním složení každého vejce se samozřejmě odrazí to, čím byla slepice krmena a v jakých podmínkách žila. Vejce od slepic z volného výběhu či ekochovů mají více omega-3 mastných kyselin, lecitinu, vitaminu D i dalších látek. Je to jako u každé jiné potraviny, zasloužíme si to nejkvalitnější.
Není nic těžkého rozlišit původ vajec díky jejich povinnému značení. První číslice označuje typ chovu – 0 ekologické zemědělství, 1 volný výběh, 2 chov v halách, 3 chov v klecích. Následující písmena pak označují zemi původu a poslední číslice chov. Podle velikosti se pak v prodejně dělí vejce na S až XL a zajímavé je, že velikost žloutku je pořád zhruba stejná, zvětšuje se pouze obsah bílku. Za nejkvalitnější se považují vejce z prvních snůšek mladých nosnic. Chuť vejce ovlivňuje více žloutek a je dána hlavně krmivem nosnice.
Slepičí, křepelčí…
Zkoušeli jste i jiná vajíčka než slepičí? Co takhle drobná vajíčka křepelčí? Jsou sice mnohem menší, ale zato obsahují až dvojnásobek vitaminů, až 5x více fosforu a spoustu dalších minerálů a stopových prvků. Vzhledem k tomu, že křepelky mají tělesnou teplotu až 42 °C, jejich vejce jsou méně náchylná k infekcím a bakteriálním nákazám. Nejsou také tak častým alergenem jako vejce slepičí. Používají se i jako léčebný a preventivní prostředek při onemocněních typu astma, migréna, anémie nebo posilující strava pro těhotné a děti.
Proč nejíst syrová vejce?
Nejznámějším rizikem spojeným s konzumací vajec je bezesporu nákaza bakterií rodu Salmonella. Tato bakterie žije ve střevním traktu zvířat a při kontaminaci výkaly se může dostat i do vajec. Bakterii nezničíme mrazením, ale naopak tepelnou úpravou. Za bezpečnou se považuje již teplota 75 °C po dobu 5 minut. Dejte si pozor na pracovní plochy a kuchyňské náčiní, pokud pracujete se syrovými vejci. Nákaza se může přenést na jiné potraviny jejich nedostatečným omytím. Dbejte i na správné skladování vajec, ideální je uchovávat je při stálé teplotě v rozmezí 5 až 18 °C.
K čemu je vejce v pečení?
Bez vajec vařit i péct jde, o tom není pochyb. Pokud netrpíte alergií na některou z jejich složek nebo nejste zapřisáhlý vegan, není potřeba se jim rozhodně vyhýbat. Vejce se uplatňují zejména v cukrárenských výrobcích, kde mají pověst toho nejlepšího pojiva pro těsta, našlehaný bílek zase zajistí nadýchanost výsledného produktu. Vejce jíme samotná i jako součást různých náplní a nádivek, zavářek. V mnohých jídlech hrají prim, a to nejen teď o Velikonocích.
Můj pohled
Miluji vajíčka na jakýkoli způsob! Pohodová víkendová snídaně se v naší domácnosti neobejde bez zastřeného neboli ztraceného vejce, avokáda a kváskového chleba. Je to pro nás ten nejlepší start dne. Omeleta či fritáta jistí rychlý oběd, salát s vejcem a tuňákem, vajíčková pomazánka, domácí majonéza – to jsou naše evergreeny. Naštěstí máme za humny statek, kam si pro vajíčka jezdíme. Je fajn mít svůj ověřený zdroj na základní potraviny.
Jak dlouho vydrží vařené vajce?
Praktický tip na závěr… Ing. Hana Střítecká ze spolku Fér potravina říká, že pokud vejce dostatečně uvaříme (10 -15 minut podle velikosti), vajíčko nám v lednici vydrží až 2 týdny. Při pokojové teplotě dokonce 3 dny.