Spermie: Co jste o nich nevěděli a jak podpořit kvalitu spermií?

cm kricici muz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je všeobecně známou věcí, že kvalita spermatu celosvětově klesá a stále více mužů je neplodných. Veškeré rady zde směřují ke zkvalitnění/zvýšení počtu/zvýšení rychlosti spermií, tudíž i k větší šanci na brzké početí dítěte. Uvědomte si, že spermie zraje v těle muže zhruba 72 dnů, takže zlepšení je možné očekávat až skoro po 3 měsících. Muži by tedy měli dodržovat následující rady ještě dlouho před prvním pokusem o plánované početí.

Zhoršující se kvalita spermií

Za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií u mužů na polovinu. K hlavním příčinám patří znečištění prostředí toxickými látkami, kouření, alkohol, stres, nezdravý styl života, sedavé zaměstnání a těsné spodní prádlo.

Fyziologie – jak se tvoří spermie?

Varlata jsou umístěna uvnitř šourku a každé varle je utvořeno z oddělených přihrádek, uvnitř kterých jsou drobné nitkovité kanálky a právě v nich se tvoří každý den nové spermie. Když se spermie vytvoří, cestují do nadvarlete, kde dozrávají během čtyř až šesti týdnů. Pak jsou připraveny k vycestování ze šourku trubicí zvanou chámovod. Kdysi se vědci domnívali, že semenné váčky slouží jako skladiště spermií až do ejakulace (proto je tak pojmenovali), ale „pravým skladištěm“ je ampula, rozšířená část chámovodu. Tady spermie čekají na svůj okamžik.

Bez bílé lepkavé tekutiny – semene, kterou vytvářejí právě semenné váčky, by se však spermie stěží dostaly k vajíčku. Těsně před ejakulací se smíchají spermie (tvoří pouze jednu desetinu ejakulátu) se semenem a poháněny jeho energií bohatou na cukr se mění na mrštné potvůrky. Prostata je umístěna pod ampulou, má velikost vlašského ořechu a přidává do semene jisté množství zásadité tekutiny, které pomáhá neutralizovat kyselé prostředí ve vagíně. Když muž ejakuluje, prostata se stahuje a napíná a stlačuje chámovod. Tím pomáhá vhánět spermie a semeno do močové trubice uprostřed penisu.

Zrání spermií

Tvorba a zrání spermií je celkem zdlouhavý proces – trvá skoro 3 měsíce. Muži, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého spermatu např. lepší životosprávou, by měli tedy začít nejméně 3 měsíce před početím.

Spermie začínají zrát v pubertě a jejich produkce je aktivována hormony LH a FSH. (Stejné hormony vznikají i u dívek, ale slouží k jiným účelům). U mužů tyto hormony stimulují varlata, aby začala produkovat spermie a současně i mužský hormon testosteron, který také podporuje růst životaschopných spermií a je zodpovědný za další mužské znaky – růst vousů, chlupů, svalů.

Spermie se skládá ze tří částí: hlavičky, která obsahuje jádro s 23 chromozomy, akronomu na hlavě spermie, který pomáhá spermii vniknout do vajíčka a bičíku, díky němuž se spermie pohybují (rychlostí asi 3 mm za minutu).

Tipy, jak zlepšit kvalitu spermií & co jste o nich nevěděli

VĚDĚLI JSTE, ŽE:

 • Spermie se tvoří ve varlatech, která jsou uložena mimo tělo. Toto místo není náhodné, jelikož spermie nesnáší vysoké teploty – muži by se měli vyvarovat věcí, které teplotu varlat mohou nějakým způsobem zvyšovat:
  • nošení těsného prádla a kalhot
  • spodní prádlo z polyesteru
  • častné a dlouhé horké koupele
  • příliš časté saunování
  • přílišné cvičení
  • cyklistika
  • sedavé zaměstnání
 • Na počet a kvalitu spermií mají negativní vliv pesticidy, organická rozpouštědla, stres, kouření, alkohol, káva, drogy, některé léky, práce s těžkými kovy, vliv radioaktivity nebo elektromagnetické pole.
 • Pohyblivost snižují také kořeněná jídla a lidská slina (nepoužívat sliny jako lubrikant).
 • Z nemocí mají negativní vliv na spermie příušnice v postpubertálním věku (které vedou k poškození tkáně varlete virem a následně k těžké poruše tvorby spermatu), horečnaté onemocnění (snížená plodnost pouze několik týdnů), cukrovka, spalničky, mononukleóza, zánět jater.
 • Vědci zjistili, že ve spermiích s postupujícím věkem dochází k trvalému poškozování DNA. I děti, které se narodí bez zjevného poškození, mohou být podle nich nositelé špatné genetické informace.
 • Spermiím prospívá:
  • Zinek – podporuje správnou funkci pohlavních orgánů, zvyšuje tvorbu testosteronu a tím i počet spermií
  • Selen – nedostatek vede ke snížení počtu spermií, doporučená dávka je 100 g organického selenu denně.
  • Vitamín C – podporuje pohyblivost spermií, DDD = 1 000 mg denně.
  • Vitamín E – transportuje kyslík k pohlavním orgánům, DDD = 400 mg denně. Podporuje činnost hypofýzy, která podněcuje varlata k produkci semenné tekutiny, spermie jsou schopnější navázat na ženské vajíčko. Výrazné zlepšení spermatu potvrdily mnohé studie.
  • Omega-3 mastné kyseliny (rybí tuk nebo čerstvě rozmixované lněné semínko) pomáhá udržovat zdravé spermie a reprodukční tkáň
  • Vitamín B12 je nezbytný pro proces buněčného dělení, zvyšování počtu spermií a jejich pohyblivosti
  • Ženšen stimuluje tvorbu testosteronu a spermií
  • Mateří kašička (sarapis) – zvyšuje pohyblivost spermií.
  • Další vhodné přípravky: karnitin, koenzym Q10 – dd = 50 mg, vitamín B6, kyselina listová, zázvor, celer, česnek.
 • Osprchujte se před stykem studenou vodou – zvětší se pohyblivost spermií.
 • Pohyblivost spermií příznivě ovlivňuje malá koncentrace kávy, čaje, čokolády a kakaa (vypijte šálek před stykem), naopak nadměrná konzumace kávy snižuje kvalitu spermií – a to drasticky, pokud se konzumují už víc jak tři šálky. Ve větším množství může káva zavinit poškození DNA – důsledkem mohou být spontánní potraty, předčasné porody, smrt nebo postižení embrya a vrozené vady, nemluvě o zvýšeném riziku onemocnění rakovinou (studie odborníků z britské univerzity v Bradfordu a Kalifornii).
 • Kuřáci se vystavují nejen riziku impotence kvůli špatné elastičnosti cév, ale navíc ohrožují i svou schopnost zplodit potomka. Nikotin ovlivňuje a snižuje schopnosti mužského semene proniknout do vaječné buňky a oplodnit ji. Silní konzumenti cigaret mají o 75 % nižší pravděpodobnost, že se někdy stanou otci než nekuřáci. K tomu existuje ještě riziko, že nikotin poškodí i genetický kód.
 • Alkohol snižuje hladinu testosteronu a množství spermií. Muž, který denně vypije 2 piva, se vystavuje riziku, že bude mít nižší četnost spermií a až polovina  může být abnormálních. Alkoholici můžou mít velmi nízkou hladinu testosteronu, takže spermie se mohou přestat vytvářet úplně. Krátkodobý vliv alkoholu může oslabit schopnost spermií dostat se k vajíčku. Přestaňte pít alkohol ideálně 3 měsíce před početím. Výzkum vedený Dr. Morganem v Královské nemocnici v Londýně ukázal, že muži, kteří pijí jedno nebo dvě piva denně, mohou mít abnormality spermatu spojené s alkoholem.
 • Běhy na dlouhé tratě potlačují hladinu testosteronu a snižují četnost spermií. Muži by se měli vyhýbat přehřívání organismu při cvičení nošením přiléhavého oblečení a měli by se po cvičení zchladit, např. sprchou.
 • Dlouhodobé sezení v autě způsobuje zahřívání varlat a to může způsobit snížení počtu spermií.
 • Obezita může snižovat produkci testosteronu a tím i spermatu, velká ztráta hmotnosti např. při nemoci může také snížit množství a kvalitu spermií.
 • Olovo může poškodit sperma. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley prohlašují, že vyšší množství olova ovlivňuje jak schopnost spermií proniknout do vajíčka, tak i schopnost ho oplodnit. Mnoho mužů, jako například instalatéři, malíři, lakýrníci a tiskaři, jsou při práci vystaveni působení olova. Vysoká úroveň olova je také v krvi lidí, kteří kouří, pijí alkohol nebo se vyhýbají cvičení.
 • Při spaní na vodní posteli klesá počet i efektivnost spermií o plné tři čtvrtiny, říkají vědci z Pennsylvánské a Rochesterské univerzity.

Dalši tipy, jak zlepšit mužskou plodnost najdete v našem článku.