Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V současnosti se velmi často můžeme setkat s povzdechem, že kvalita spermií českých mužů je špatná. Nepředstavuje to problém nejen pro ně, ale také většinou pro jejich partnerky. V průměru se má u muže vytvořit třicet milionů spermií denně, ovšem řada mužů tohoto kritéria nedosahuje… Jak to ale odborníci poznají? Prvním kritériem je pohyblivost spermií. Spermie se dělí na rychlé, pomalé a nepohyblivé. Právě tento počet je důležitý. Jak snadno zlepšit kvalitu spermií?
Nemilosrdná statistika – kvalita spermií klesá
Je celkem zajímavé, že norma plodného muže, vyjádřená v milionech spermií na ml, klesla za 50 let na čtvrtinu. Referenční hodnoty jsou porovnány podle tzv. spermiogramu (mikroskopické vyšetření ejakulátu v laboratoři).
Nicméně musím zmínit, že i muži se špatnou kvalitou spermií mohou mít dítě. V současnosti se hodnocení snižuje vzhledem ke snižující se normě plodného muže, jak jsem již zmínil. Změnil se také pohled na tvar a pohyblivost spermií.
Z praxe vidíme, že u mužů zásadním způsobem klesá kvalita spermií po 50. roce.
Ejakulát a správný počet spermií
Vzorek ejakulátu by měl obsahovat 50 % a více pohyblivých spermií. Minimální koncentrace by měla být 20 milionů spermií v 1 ml. Měly by se výrazně nebo alespoň pomalu pohybovat vpřed. Minimálně 30 % by jich mělo mít normální tvar. A poslední údaj, minimálně 75 % spermií by mělo být živých.
Na kvalitu spermií má negativní vliv řada faktorů:
- porucha sestupu varlat při narození
- zánětlivá onemocnění varlat
- hladina testosteronu
- krevní cukr
- virová infekci – viry se mohou dostat až do varlat a poškodit je
- další nemoci, jako například prodělané spalničky
- zánět prostaty, které může způsobit i silné nachlazení
- nesprávná životospráva
- alkohol
- nikotin a kouření (o zakázaných drogách samozřejmě ani nemluvě)
- málo pohybu
- stres
- nepravidelný sex
Jak podpořit kvalitu spermií?
V prvé řadě je samozřejmě nutné projít u lékaře svoji anamnézu, zda muž neprodělal některou z uvedených nemocí. Dále je třeba se vyhnout, pokud je to možné, škodlivému životnímu prostředí (smog, pesticidy). Jednoznačně se vyvarovat alkoholu a nikotinu (sem tam jedno pivo neuškodí). Vyhýbat se rovněž stresu, jak to jde, a pravidelně a dostatečně spát. Nosit volné spodní prádlo (trenýrky, ne slipy) a pravidelně sportovat. Jak již bylo zmíněno, důležitý je i pravidelný sex.
Drobnosti v jídelníčku
Je dobré také upravit jídelníček: přidat zeleninu (například mrkev, brokolice či celer), ovoce (avokádo či banány), sezamová či slunečnicová semínka, bílé maso (ryby jako makrela či losos), z ostatního masa hovězí, mléko od pasouvích se krav či vejce. Cestou může být středomořský styl stravování, což zmiňuje i Lauren Manaker, registrovaná dietoložka specializující se na výživu pro plodnost.
„Jezení většího množství luštěnin, ořechů, mořských plodů a kuřecího masa místo červeného a zpracovaného masa souvisí se zvýšenou plodností u mužů. Muži by se měli zaměřit na dobře vyváženou stravu s vysokým obsahem ovoce a zeleniny (organické, pokud je to možné) a nízkým obsahem trans-tuků a zpracovaných potravin,“ dodává Manaker.
Jedinečné jsou oříšky, kterých klidně můžeme sníst dvě plné dlaně – studie ukazují, že při pravidelné konzumaci ořechů (vlašské, madle, lískové) se zvýšila kvalita spermií až o 16 %. Oříšky totiž obsahu zdravé omega 3, folát, antioxidanty, vitamín E, zinek i selen, což jsou všechno látky, kterých má při chudě poskládaném jídelníčku mnoho lidí málo.
Ve stravě se zaměřujeme na dostatek vitamínu C, E, selenu, zinku, vitaminů ze skupiny B, koenzymu Q10 a antioxidantů (event. vhodnou suplementaci uvedeného). Právě antioxidanty, které přispívají k ochraně našich buněk, mohou být v dnešní době plné stresu důležitou součástí přípravy na početí. Vitamín C působí v těle jako antioxidant, který přispívá k ochraně buněk (spermií) v těle před oxidačním stresem a tím pozitivně působí i na plodnost.
Zejména selen & zinek je pro podporu mužské plodnosti dokonalá kombinace, protože zinek přispívá k normální plodnosti, reprodukci a hladinám testosteronu a selen podporuje normální spermatogenezi.
Čemu se ale chceme vyhnout? Odborníci říkají, že sója negativně ovlivňuje mužskou plodnost. Obsahuje isofalvonoidy, které studie spojují s nižší kvalitou spermií.
Byliny pro lepší spermie
Z dalších doporučených přírodních látek uvedeme ženšen, mateří kašičku, kotvičník, pískavici řecké seno, karnitin či ashwagandhu (antioxidant). Dosti pozitivních zkušeností je i s užíváním macy peruánské, která pozitivně přispívá ke správné plodnosti žen i mužů.
Sportem k lepším spermiím
Sport je dobrý pro vaše spermie i srdce. Pravidelný pohyb jednoznačně zlepšuje plodnost, protože příznivě reguluje hladinu testosteronu.
Hodně stresu, málo testosteronu
Takhle jednoduché to je. Dlouhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, který silné ovlivňuje testosteron a tím i spermie. Když kortizol stoupá, hladiny testosteronu klesají. Zkuste meditaci, procházky v přírodě, nebo si najděte jinou aktivitu, která vás bude bavit a vypnete u ní! Inspiraci můžete najít i v našem článku o tom, jak snížit kortizol v těle.
Slunce a testosteron
Další důležitým prvkem pro kvalitu spermií je vitamín D. Studie ukazují, že nízké hladiny vitamínu D jsou spojené s nízkou hladinou testosteronu, se kterou souvisí kvalita spermií. Mezi podporující faktory mužské plodnosti tedy patří i pohyb venku, na denním světle. Pokud víme, že nám to životní styl neumožňuje, suplementace může být metodou, jak doplnit vitamín D.
Kdy vyhledat pomoc?
Na závěr upozornění odborníků pro všechny páry, které už možná propadají panice. Dejte snažení se o potomka čas. Vyhledejte pomoc tehdy, když se otěhotnění nedaří po roce, kdy má pár (nechráněný) styk dvakrát až třikrát týdně.