Jak snížit kortizol v těle?

jak snizit kortizol v tele

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ráno se probouzíte a už se cítíte pod tlakem? Životní tempo a nároky dnešní doby jsou zdrojem chronického stresu, který může mít podstatný dopad na naše zdraví. Klíčového hráče v tomto procesu hraje stresový hormon kortizol. Co to je a jaké funkce má kortizol v těle? Poradíme vám, jak snadno redukovat stres a úspěšně snížit kortizol v krvi!

9 tipů, jak snížit stresové hormony

Vyrovnané hladiny stresových hormonů jsou pro zdraví i psychickou pohodu naprosto nezbytné. Jak jich můžete dosáhnout přírodně a bez léků?

1: Ráno jako pohodový start dne

Přestože je ráno hladina stresového hormonu fyziologicky nejvyšší, nepotřebujeme ji zvyšovat ranním nestíháním. Přestaňte odsouvat budíky a vstávat na poslední chvíli. Udělejte si z rána pohodovou chvilku pro sebe, třeba s šálkem dobrého čaje a kvalitní vyváženou snídaní.

2: Pomůže laskavý dotek

Příjemný způsob, jak snížit kortizol? Voňavá masáž snižuje stresové hormony, stejně jako pohlazení, objetí s blízkými nebo pohodová koupel přímo u vás doma. Navíc doplní serotonin i dopamin.

relaxace

3: Pohyb, který dělá radost

Je jedno, jestli vyrazíte do posilovny, na kolo, na taneční lekci nebo do bazénu. Pravidelný pohyb, který není vyčerpávající, snižuje množství kortizolu v těle. Navíc vyplavuje endorfiny a vy ze sebe navíc budete mít skvělý pocit!

4: Naučte se říkat NE a být (ne)dokonalí

Kývnete často na pomoc kamarádům, hlídání vnoučat nebo více práce i přesto, že máte sami starostí nad hlavu? Umíte si pohlídat své hranice? Nemusíte být nejvýkonnější, nejlepší a nejefektivnější. Můžete být i docela normální.

5: Práce s emocemi

Emoční zátěž může přijít kvůli stresu v práci i kvůli komplikovaným rodinným vztahům. Umíte být být pozorovatelem své mysli, nebo se necháte zavali každou emocí, která k vám přijde? Ať už sáhnete po meditaci, józe nebo mindfulness technikách, hlídejte si svůj vnitřní klid bez ohledu na to, co se kolem vás děje.

vnitrni klid meditace

6: Generální úklid a nicnedělání

Srovnejte si své priority a podle nich začněte žít. Propusťe ze svého života lidi a vzorce chování, které vám již neslouží. Obklopte se lidmi, kteří vás inspirují a se kterými je vám dobře. Dělejte věci, které vás baví. Dovolte si někdy nedělat nic.

7: Vyrazte do přírody

Zelená barva uklidňuje, čistí hlavu, plíce a snižuje stres. Ať už prší, svítí sluníčko, nebo sněží, pobyt v lese uzdravuje. Můžete vyrazit do hvozdů sami, se čtyřnohým kamarádem nebo třeba s dětmi, které navíc mohou být inspirací, jak se dívat na svět.

8: Zařaďte přírodní podporu

Adaptogeny jsou přírodní látky, které mohou ovlivňovat reakci těla na dlouhodobý stres, což potvrdilo i množství studií. Mimo adaptogenních bylin, můžete sáhnout po kvalitním hořčíku nebo omega 3 mastných kyselinách.

Máte problém vylézt ráno z postele? Cítíte se unavení a bez energie? Unikátní kombinace prověřených extraktů z bylin, obohacených o esenciální vitamíny ocení ti, kteří mají pocit, že se na ně vše valí a nic nestíhají. Adaptogeny jako rhodiola a ženšen pravý podporují bdělost a přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Pokud se cítíte unavení a vyčerpaní, tento komplex pěti adaptogenních bylin obohacený o vitamíny C,B, L-treonin a hořčík vám pomůžeme nalézt opět vitalitu a energii. Tato ojedinělá receptura pomáhá eliminovat stres a podporovat celkovou pohodu.

ashwagandha

Vitánie snodárná patří k nejznámějším ájurvédským bylinám. Podporuje duševní a kognitivní činnost, energii, vitalitu, svaly a výdrž, spánek a chrání před stresem.

9: Naučte se odpouštět

Odpuštěním neříkáme, že se nic nestalo. Odpuštěním dáváme sami sobě dar – svobodu, a zároveň šanci jít dál a nezůstávat v minulosti. O 7 transformačních způsobech, jak odpustit, si můžete přečíst článek psychologa Mgr. Jiřího Hamerského

Nejste si jistí, jestli potřebujete kortizol snížit?

Jaké jsou účinky tohoto hormonu? Jak změřit jeho koncentraci v krvi, v moči i ve slinách? Kde pořídit kortizol – domácí test? Podívejte se na přehledový článek o účincích kortizolu.