Vezmi si, vždyť to není sladké

cm diabetes

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tak tohle úsměvné souvětí slyšel snad každý diabetik. Cukrovku totiž mnozí z nás „léčí“ tím, že omezí pouze rafinovaný cukr. Tak tomu, bohužel, opravdu není. Důkazem jsou nejenom vysoké glykémie, ale také ukazatel dlouhodobějšího rázu, glykovaný hemoglobin, který výrazně překračuje přirozenou mez. Při diabetu je třeba počítat se všemi sacharidovými přílohami, ale také mléčnými výrobky, ovocem, některou zeleninou. Řepa totiž zvedá glykémii stejně rychle, jako pečený brambor, podobně se však chová například i kukuřice.

Chceme-li uhostit diabetika

Diabetik na inzulínu sice může vše, pokud je šikovný, zkonzumované sacharidy dokáže hravě vyvážit inzulínem podávaným injekčně. Pokud se tak děje 4 x za rok, na větší oslavě, jakou je svatba, křtiny, Vánoce, nic se neděje, tělo je silné, drobný výkyv ustojí. K navyšování inzulínu, který pokrývá větší množství nesmyslných dávek sacharidů, by však nemělo docházet příliš často. Mnozí diabetikové si již všimli, že čím více aplikovaného inzulínu, tím snáze pak také přibírají na váze, oslabují ledviny. A to při diabetu není vůbec žádoucí. Podobně na tom budou také diabetikové, kteří jsou na PAD, tabletové léčbě. Také oni by měli počítat s odpovídající sacharidovou dávkou a tu během dne nijak výrazně nepřekročit.

Sama jako diabetik I. typu se snažím upřednostnit pouze sacharidy nízkého glykemického indexu, které rovnoměrně rozprostírám během dne, a které pak s pokročilou hodinou ubírám. Večeře mnohdy stavím pouze na bílkovině a čerstvé či dušené zelenině. Takovou večeří může být například ryba + salát, zeleninový krém s vejcem, listová zelenina s ořechy a kozím sýrem atd. Zveme-li tedy diabetického hosta přímo na večeři, můžeme uchystat zeleninový salát se sýrem a ořechy a k tomu pak servírovat žitné kváskové pečivo, případně povařit quinou či pohanku a ty pak servírovat v míse, aby si host sám sacharidovou přílohu odebral. Přílohy vždy oddělte, pokud to jen trošku jde, nemíchejte s hlavním pokrmem. Diabetikovi se bude lépe odhadovat velikost sacharidové porce, případně si sacharid vůbec vzít nemusí. Výborným tipem mohou být také pomazánky zeleninového či sýrového rázu, výtečně se hodí také vejce, tvaroh. Vždy mysleme na čerstvou zeleninu, která by měla tvořit 30 % prostřeného stolu. Mnohou zeleninu netřeba započítávat a tak se jí diabetik může skutečně najíst.

Diabetik a zákusky

Budete-li chtít uhostit diabetika, určitě neservírujte běžně nabízené dia zákusky. Mnohé z nich totiž obsahují fruktózu, která oslabuje játra, zvyšuje syntézu triglyceridů, kapének volného tuku v krvi. Dezert pak mnohdy čítá nesmyslné množství nekvalitního tuku v podobě plněk a krémů, které jsou zásobárnou transmastných kyselin. Následuje-li dezert po plnohodnotné večeři či obědu, je pravděpodobné, že diabetik celkově spotřebuje mnohem více inzulínu než množství, které by stačilo pokrýt pouze hlavní jídlo. V takovém případě pak uchystejme pamlsek, který bude velmi lehký, založený na bílkovině, malém množství oříšků. Pečeme-li koláč, běžnou mouku nahraďme moukou z mandlí, kokosu, dezert doplňme o tvaroh, lesní ovoce, dle potřeby doslaďme kokosovým cukrem. Výborným tipem mohou být také drobnosti, které čítají zhruba 10 g sacharidů. Úžasným dezertem, který je reprezentativní a zároveň chutný, může být mangový košíček:

Mangový košíček s rybízem a mátou (10 košíčků)

  • 100 g datlí
  • 40 g kokosu
  • 1 zralé mango
  • 1/2 zralého banánu
  • rybíz
  • máta
  • 1,5 polévkové lžíce kokosového oleje

Datle umixujeme s kokosem na lepkavou hmotu. Pokud směs nelepí, přidáme ještě několik datlí a opět dobře umixujeme. Tuto směs zatlačíme do formičky ve tvaru košíčku. Necháme v lednici odpočinout. Po 20 minutách vyjmeme, košíčky vyloupneme z formičky. Následně umixujeme mango a banán, přidáme kokosový olej. Krémem plníme datlové košíčky, dozdobíme rybízem a mátou. Necháme zatuhnout.

Polévky při diabetu

Tabuli oživíme krémovými polévkami, jako je ta z brokolice, dýně, ale také rajčat. Rozmixujeme-li zmíněnou zeleninu, konzistencí se blížíme krému, netřeba tedy již nic přidávat. Budeme-li přesto chtít, zkusme přidat malé množství kokosové smetany či kokosového mléka. Polévka tak získá jemný exotický nádech, punc něčeho svátečního. Polévky lze posypat opraženými oříšky, kousky sýru, bylinkami, v teplejších měsících také jedlými květy, sedmikráskou, měsíčkem lékařským.

Namísto nudlí lze opět odděleně servírovat povařený amarant, quinou, pohanku, ale také jáhly. Tyto přílohy jsou nižšího glykemického indexu, což je při diabetu, ale také redukci, žádoucí.

Další tipy na servírování

Pečivo, nejedná-li se o speciální semínkový chléb, případně dobrý celožitný, zvyšuje glykémii středně rychle. Budete-li chtít servírovat pomazánky, zkuste, namísto pečiva, nakrájet kedlubnu či bílou ředkev. Tato zelenina má tu výhodu, že plocha, na kterou lze pomazánku nanášet, vydá za menší chlebíček či jednohubku. A diabetikovi na ni netřeba aplikovat vůbec žádný inzulín. Nesní-li tedy kedlubny půl kila. Pomazánky chystejme z tvarohu, sýru, mrkve, celeru, vejce.

Chceme-li servírovat sladký typ pomazánky, výborné jsou například ty z burských oříšků, datlí a pomeranče, opět můžeme, namísto pečiva pak použijme plátky jablek. Tato pochoutka se sice již bez inzulínu neobejde, vydá však za chutný malý dezert, který si s sebou nese zároveň i vlákninu.

Vítanou dobrotou mohou být také různé druhy oříšků, mandle, kešu, vlašské, lískové, para. Ovšem bez polev a čokolády. Výborným tipem budou také lněné krekry, které tvoří pouze len a bylinky. A opět již zmiňovaná zelenina. Se saláty si vyhrajte, diabetikové je mnohdy velmi vítají.

Nápoje

Sama chystám velmi ráda limonády, které jsou na bázi okurkové šťávy, kterou získám odšťavněním okurky. Do té můžeme přidat pár lístků máty, rybíz, jahody, klidně i kapku čerstvě odšťavňovaného ananasu. Naředit lze pramenitou vodou. Uchystat můžeme také vychlazený zelený čaj. Opět s ovocem, které může být mražené. Neservírujme džusy či další sladké nápoje, nápoje slazené umělými sladidly. Ty jsou sice cukru prosty, nicméně tělu škodí víc, nežli klasický rafinovaný cukr. Uhostit diabetika může být výzva, užijme si ji : -).

Doporučujeme knihy o zdravé výživě.