Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Užíváte hormonální antikoncepci?

23.06.2004
Pokud ano, určitě znáte všechny její výhody. Zamýšleli jste se někdy také nad jejími zápornými stránkami? Nyní máte možnost nahlédnout do spektra vedlejších účinků hormonální antikoncepce.

Vedlejší účinky:
Krevním oběhem se hormony obsažené v pilulce dostávají do celého těla a tak může především na počátku užívání dojít k nežádoucí reakci. Je však třeba rozlišovat mezi nevinnými poruchami a mezi možnými vážnějšími vedlejšími účinky.

 

Během prvních týdnů užívání pilulky se může projevovat únava, podrážděnost, lehké bolesti hlavy, nevolnost, malé zvýšení hmotnosti, větší chuť k jídlu, pocit napětí v prsou a menší krvácení. Tyto potíže však postupně ustupují a po několika měsících zpravidla úplně mizí.

 

Rizikové faktory:
Nejvíce závažných rizik se týká cévního systému. Změnami v systému srážení krve by výjimečně mohlo dojít k vytvoření trombů. Krevní tlak by mohl stoupat a riziko embolie (ucpání cévy), srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice by se mohlo zvýšit. U všech rizik v oblasti cévního systému je výrazná závislost na tom, zda se přidruží některé další faktory. K nim patří především křečové žíly, kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšená hladina tuků v krvi, onemocnění ledvin a také věk nad 35 let. Při výskytu jednoho či více rizikových faktorů musí lékař zvážit, zda pilulky předepsat.

 

I játra jsou ovlivněna hormony z pilulky, a tak by ženy s některými chorobami jater nebo žloutenkou během předchozího těhotenství neměly pilulky užívat. Opatrnost je nutná i při migréně a epilepsii, při nádorovém onemocnění se smí předepisovat pouze tehdy, pokud onemocnění zcela jistě není na hormonech závislé. Objeví-li se při užívání některý ze závažnějších vedlejších účinku, např. zvýšený krevní tlak nebo migréna, společně s poruchou zraku, je nutno užívání přerušit.

 

Strach z rakoviny je neopodstatněný. Lékaři tvrdí, že žádné důkazy zvýšeného rizika vzniku rakoviny dosud nejsou známy, ale stejně nejsou známy důkazy, že tomu tak není.

 

Pozor na interakce:
Některé léky mohou omezovat působení pilulky: barbituráty, které obsahují látky navozující spánek a uklidnění, některé léky proti epilepsii a určité typy antibiotik. Širokospektrá antibiotika mohou poškozovat střevní flóru a tím omezovat přijímání hormonů z pilulky. Používají-li se tyto léky krátkodobě, doporučují se přídavná opatření proti početí, při dlouhodobém užívání by se měla zvolit jiná metoda.

 

Vztah k celulitidě:
Estrogeny obsažené v antikoncepčních pilulkách jsou antagonní vůči vitamínu E, který podporuje oběh krve a dále vůči vitamínu B6 - pyridoxinu, který má močopudný účinek a odstraňuje zadržování tekutin v tkáních. Jenom narušení těchto dvou vitamínů stačí ke vzniku deviace ve výměně tekutiny - tuky, což znamená vznik celulitidy. Avšak orální antikoncepční prostředky mají ještě další následky: spalují kyselinu listovou, velmi cennou látku ze skupiny B vitamínů. Dále narušují vitamín C v jeho antioxidačních procesech (velmi důležitý proti stárnutí), dále vitamín B12 a vitamín B2, potřebný pro správnou funkci pokožky.

 

Přirozenou antikoncepci Lady Comp naleznete v naší nabídce.


Související články a videa:
Antikoncepce škodí životnímu prostředí
Hormony jsou i v pitné vodě z vodovodů
Menopauza - přestanou brát ženy hormonální pilulky?
Ovulace
Kdy vysadit antikoncepci
Potraviny vhodné pro zvýšení plodnosti
Kauza: Hormonální antikoncepce
Riziko trombózy při užívání antikoncepce
VIDEO: Přirozená alternativa hormonální antikoncepce? Ano, minipočítač!
Čím škodí hormonální antikoncepce a jaké psychologické výhody má, když ji vysadíte (příběh Edity)


23.06.2004
autor: Ing. Ilona ROZHOŇOVÁ
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS