L-Karnitin: přírodní spalovač tuku

hubnuti tuku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tělesný tuk se ukládá v tukových buňkách, ale jako energetický zdroj se spaluje pouze v mitochondriích svalových buněk (transport mastných kyselin). Aby se tuk přesunul z tukových buněk do buněk svalových, je zapotřebí účinku živiny zvané L-karnitin. Čím vyšší je hladina karnitinu ve svalu, tím více tělesného tuku se může přesunout a spálit. Ukázalo se, že přísun karnitinu v potravinových doplňcích zvyšuje hladinu karnitinu ve svalu. Proto vám také pomůže zbavovat se tělesného tuku. A nejlepší zpráva! Naše tělo si dovede L-karnitin vytvářet samo, má-li k tomu dostatek živin. Při sportu nebo hubnutí se však hodí příjem navýšit.

Kde karnitin najdeme?

Tvoří se z aminokyselin lysin a methionin za účasti vitaminů (niacin, pyridoxin, a vitamin C) a za spolupůsobení železa. Chybí-li kterákoliv z uvedených látek, produkce začne váznout. Přirozeným zdrojem je pak maso, ryby a potraviny živočišného původu, například mléko.

Vlivy, které snižuje množství karnitinu v těle:

  • Veganství – zásadní omezení konzumace všech potravin živočišného původu (nejvíce karnitinu se totiž nachází v mase, sýrech a vejcích)
  • Střední a pokročilý věk – fyziologicky dochází ke ztrátě svalové hmoty a vzestupu hmoty tukové (karnitinu je nejvíc ve svalech, logicky tedy se se snižující svalovou hmotou, snižuje i množství karnitinu)
  • Ženy, které mají málo karnitinu, přibírají tuk, nebo se jim nedaří zhubnout.
  • Nadměrná fyzická aktivita – karnitin potřebují např. vytrvalci
  • Hladovění – při redukčních dietách je karnitin nejdůležitější účinnou a současně ochrannou látkou
  • Zranění a operace – karnitin je látkou zlepšující průběh rekonvalescence
  • Těhotenství, kojení a první měsíce života kojence – dostatek karnitinu je pro tato období velmi důležité

Konzumace karnitinu „šetří glykogen“, což je velmi důležité především pro sportovce. Snižuje tvorbu kyseliny mléčné (laktátu) v průběhu fyzické zátěže vysoké intenzity, uplatní se tedy nejen u vytrvalců. Po ukončení výkonu urychluje regeneraci.

Funkční souvislosti

Karnitin souvisí s činností štítné žlázy. Ta reguluje tvorbu energie a pokud je její činnost snížena, projeví se to přibýváním na hmotnosti ve formě tuku a změněným hladinám karnitinu i dalších látek a hormonů.

Karnitin omezuje nepříznivé důsledky vzniku přebytku amoniaku při hladovění a extrémní fyzické zátěži. Karnitin ovlivňuje aktivitu mozku vlivem na produkci některých přenašečů vzruchů (např. GABA, Taurin), působí jako antioxidant. Všechny uvedené vlastnosti karnitinu jsou prokázány experimentálně i v praxi. (RNDr. Petr Fořt,CSc.)

TIP Celostní medicíny: Při hubnutí doporučujeme L-karnitin ve spojení s methioninem a vitamínem B12 v podobě přípravku Liposlim – přírodní podpora metabolismu.

Dávkování karnitinu: Kolik je ho potřeba?

Colganův ústav pro zvýšení spalování tuku používá 2 – 4g L-karnitinu denně ve spojení s tělesným cvičením. Rozhodnete-li se použít tuto metodu, ujistěte se, že dostáváte dostatek skutečně L-karnitin, který je poměrně nákladný. Racemický DL-karnitin je levný, ale toxický a narušuje metabolické působení L-karnitinu, takže ve skutečnosti množství tělesného tuku zvyšuje. Jestliže vám kdokoli nabídne levný D.L-karnitin, usmějte se a zdvořile odmítněte. Vždyť víte své. (Dr. Michael Colgan)

  • Účinná dávka je 3 – 4 g doplňku během dne pro hubnoucí osoby a pro sportovce vytrvalostního charakteru 2 – 3 g před výkonem. Ideálně 2-3 hodiny před cvičením.
  • pro účinnou podporu procesu hubnutí se vyplatí kombinovat L-karnitin s piperinem a chromem.

Dlouhodobé podávání nevede k návyku. Bude karnitin fungovat sám o sobě jako hubnoucí prášek? Nikoliv.