
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kyselina hyaluronová je jednou z nejoblíbenějších složek kosmetických přípravků, ale objevuje se i v některých doplňcích stravy.
Podle vědecké definice je kyselina hyaluronová přirozeně se v přírodě vyskytující polysacharid, složený z opakujících se disacharidových jednotek. Může mít odlišné vlastnosti, podle velikosti své molekuly. Její zásadní význam spočívá v tom, že je jednou z hlavních součástí mezi-buněčné hmoty. Je jednou ze složek pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve větším množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině (tj. tekutině obklopující klouby) a kůži.
Má řadu významných biologických funkcí. Váže na sebe vodu a pomáhá zabraňovat prostupu virů a baktérií k buňce. Pokud dojde v našem těle k zánětu, kyselina hyaluronová je zdatným pomocníkem. V průběhu zánětu pomáhá totiž uvolňovat látky jako cytokiny a chemokiny, čímž přispívá k rychlejšímu a jednoduššímu průběhu zánětu, a tím i k rychlejšímu vyléčení.
Působí i jako antioxidant, likviduje škodlivé volné radikály z okolního prostředí, které mohou negativně působit na naše zdraví.
V synoviální tekutině působí jako lubrikant („promazávadlo“) a tlumič nárazů. Můžeme to ještě přiblížit tak, že kyselina hyaluronová způsobuje lepší klouzavou schopnost chrupavčité plochy a má vlastnost tlumit nárazy v kloubech. Snižuje opotřebování při artróze, tělu vlastní kloubní mazání brání znečistění a opotřebování kloubů. V lékařství se již před delší dobou začala kyselina hyaluronová využívat v lokální léčbě popálenin a kožních vředů. Někteří odborníci uvádějí, že zabraňuje vytváření jizev tím, že brání ukládání kolagenu při hojení rány.
Kyseliny hyaluronové časem ubývá. Jak stárneme, naše pleť se snáze vysušuje a ztrácí elasticitu. V kosmetice nebo i plastické chirurgii je velmi oblíbená. Pokud se aplikuje do kůže, pomáhá pokožce hned v několika ohledech. Váže na sebe vodu, posiluje pevnost a pružnost pokožky a rovněž podporuje tvorbu nových kolagenových a elastických vláken.
Pokud použijeme kosmetické přípravky s kyselinou hyaluronovou, výsledkem by měla být měkká, poddajná pokožka, která má přirozený vzhled, působí svěže a hebce. Je to dáno i tím, že voda, kterou na sebe tato kyselina naváže, se postupně uvolňuje a vstřebává do pokožky. Díky její schopnosti vázat vodu na sebe zvyšuje pevnost tkáně, redukuje hloubku vrásek a také představuje rezervoár vody v této tkáni. V pojivové tkáni tak kyselina hyaluronová zabezpečuje, aby pleť zůstala pevná a vypnutá. Na závěr se dá shrnout, že kyselina hyaluronová pokožku hydratuje, vyplňuje vrásky a přispívá k jejímu mladistvějšímu vzhledu.