Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Snažíte se zvýšit odolnost svého organismu pomocí běžně prodávaných, uměle vyrobených, „průmyslových“ vitaminů a minerálů? Připadá vám, že zásobit tělo přírodními vitaminy a zdraví prospěšnými látkami je podmíněno konzumací kilogramů ovoce a zeleniny? Objevte s námi komplexní účinky rakytníku řešetlákového, jehož plody jsou přirozeným koncentrátem řady nejdůležitějších vitaminů. Vyroste vám bez práce na zahradě a sklidíte ho velmi rychle!
Léčivý rakytník má dlouhou historii
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je jednou z nejstarších bylin, kterou člověk používá k léčení. Záznamy o jejích léčebných účincích vedou až do starého Řecka. Odtud také pochází její název – Hippophae, který v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že koně pasoucí se v oblasti, kde rostl rakytník, dobře prospívali a jejich srst dostávala lesklý nádech.
Rakytník řešetlákový je trnitý keř se zelenostříbrnými listy, který dorůstá velikosti 1,5 až 2 metry. Pochází z oblastí severovýchodní Asie, jeho původním domovem je Čína, Kavkaz, Mongolsko, Nepál, Indie, ale také Sibiř. V současnosti je rozšířený po celé Evropě. U nás se rakytník používá většinou jako okrasný keř nebo jako rostlina zpevňující náspy u silnic.
Mimořádné léčivé účinky rakytníku byly ještě donedávna přehlíženy.
Co rakytník obsahuje?
Výsledky klinických výzkumů, kterým byl rakytník podrobován až v posledních deseti letech, však jasně ukazují, že se jedná o mimořádně cenný přírodní zdroj širokého spektra vitaminů, minerálů a dalších látek s příznivým efektem na lidský organismus. Oranžové plody rakytníku dozrávají na konci srpna až v říjnu. V tuto dobu mají nejvyšší obsah zdraví prospěšných látek, jako:
- 10x více vitaminu C než pomeranč
- Vitaminy A, D, F, K a vitaminy skupiny B
- Rutin, flavonoidy, pektin, silici a třísloviny
- Organické kyseliny a minerály
- Alkaloid hyppopheinu (ten se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, který chrání organismus proti depresi a nádorům)
Jaké má rakytník léčivé účinky?
Vzhledem k tomu, že byl rakytník až donedávna využíván převážně lidovým léčitelstvím v původních oblastech, jsou jeho komplexní léčebné účinky, které nyní objevuje i moderní západní věda, velmi překvapivé.
- Má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém
- Zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu
- Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy
- Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních
- Reguluje krevní oběh
- Pomáhá při kožních onemocněních, akné, popáleninách a omrzlinách
- Zabraňuje vypadávání vlasů
- Čistí organismus od toxických zplodin
- Rozpouští hleny
- Pomáhá při revmatismu
- Vykazuje protinádorové účinky
Jaké má rakytník nežádoucí účinky?
Žádné! Dodnes nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, které by měly člověku jakkoliv uškodit!
Jak ho pěstovat?
Vzhledem k pozitivním účinkům rakytníku řešetlákového na lidský organismus a jeho minimální dostupnosti v běžné obchodní síti, je ideální vypěstovat si jej doma. Rakytník je velmi nenáročná rostlina, nejlépe se mu daří na suchém slunečném místě, dobře prospívá na písčitých i kamenitých půdách. Má rozsáhlý kořenový systém a vytváří kořenové výhonky, proto si musíme dát pozor a vysadit ho pouze tam, kde jeho případné rozrůstání nebude činit problémy.
Rakytník řešetlákový je dvoudomá rostlina, proto – pokud chceme sklízet plody – musíme vysadit samčí i samičí keř. Ideální je vysadit jeden samčí a více samičích, které nám budou plodit. Vzhledem k tomu, že k opylení dochází pomocí větru, je dobré zasadit opylované samičí rostliny po větru (od opylující samčí rostliny).
Jak sklízet a zpracovat plody?
Plody rakytníku dozrávají podle odrůdy od srpna do října. Problémem je, že se v tuto dobu velice nesnadno sklízí. Na trnitých větvičkách drží plody velmi pevně, navíc jsou měkké, takže se snadno rozmáčknou. Proto je praktické sbírat plody až v zimním období, kdy klesne teplota k deseti stupňům mrazu. Bobule se pak snadno setřesou nebo otrhají bez poškození.
Ideálním skladováním zralých plodů je mrazení, které zachovává maximum účinných látek a vitaminů. Plody můžeme také dále zpracovávat a vyrábět z nich vlastní produkty. Tepelná úprava ovšem některé zdraví prospěšné látky znehodnotí.
Využití rakytníku:
- čerstvé zralé plody nebo čerstvá vylisovaná šťáva,
- zmrazené plody,
- rakytníkový likér, džem, sirup,
- rakytníkový čaj, tinktura,
- rakytník s medem,
- rakytníkový olej.