Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Tradiční čínská medicína – rozhovor s Vilmou Malínskou + tipy, jak posílit v zimě svou imunitu

08.01.2016
Vilma Malínská
Vilma Malínská vystudovala lékařskou fakultu, obor fyzioterapie, a poté se vydala cestou tradiční čínské medicíny. Jaké spatřuje – oproti evropskému přístupu – v tradiční čínské medicíně výhody? Je podle ní dobré užívat léky? V rozhovoru také radí, jak přečkat současné chladné období bez nachlazení.

Znám ve svém okolí lidi, kteří přestávají věřit klasické medicíně a hledají alternativy. Co jim může nabídnout tradiční čínská medicína?

„Tradiční čínská medicína (dále TCM – pozn. autora) může nabídnout úplně jiný pohled na zdraví, pohled z roviny energetické nerovnováhy. TCM se například nedívá jen na bolavou hlavu, ale na člověka jako na celý organismus. Tím se dá zjistit příčina: proč hlava bolí. Že za tím mohou být schovaná špatně fungující játra, emoční problémy apod. Z léčebných metod TCM nabízí hlavně akupunkturu - regulaci energetických nerovnováh, byliny a moxování.“

Jaký je vlastně hlavní rozdíl mezi západní a tradiční čínskou medicínou?

„Západní medicína spíš „záplatuje“ následky nemoci, zatímco tradiční čínská medicína hledá příčiny a je spíše prevencí. Když přijdeš k doktorovi se zmiňovanou bolestí hlavy, dostaneš pravděpodobně analgetika a pošlou tě na neurologická vyšetření, CT apod., odkud si zase odneseš „prášky na hlavu”. Když přijdeš za TCM terapeutem, který tě vyšetří komplexně, může se ti stát že odejdeš s čajem na játra.“

 

Jaký máš vztah k lékům a evropské medicíně?

„Nejsem zastánce vysazování léků nebo nechození k lékařům a toho, nevyužít možností západní medicíny. Buďme rádi, že evropskou medicínu máme, byť má i své slabiny (ono „záplatování“ místo řešení příčin). Skvělá je ale např. životy zachraňující chirurgie, velkou cenu mají diagnostické techniky a spousta dalšího. Ideální by byla spolupráce západní a alternativní medicíny.

 

Západní léky nejsou špatné, ale jsou extrémní ve svém účinku – silné a rychlé, takže sice rychle dokáží odstranit projevy nemoci, ale většinou dostávají tělo do nerovnováhy (ATB, hormonální antikoncepce apod.) Naproti tomu bylinky většinou působí pomaleji, ale zachovávají v těle rovnováhu.”

Vilma Malínská

Jaké zdravotní potíže s tebou lidé nejvíce řeší?

„Nejčastěji jsou to bolestivé stavy zad, kloubů a hlavy.“

 

Jak vlastně probíhá typické vyšetření a léčba?

„Úvodní vyšetření je většinou dvouhodinové. Probíhá dotazováním na hlavní potíže, celkový zdravotní stav, životosprávu a další souvislosti. Dále diagnostikuji z jazyka, pulzu, oční duhovky, zkoumám reflexní plošky a citlivost akupunkturních bodů. Přihlížím také k horoskopu, a tím stanovím možné dispozice k nemocem. Pak všechny informace vyhodnotím a navrhnu léčebnou strategii.

 

A jak probíhá léčba?

Záleží, s jakými potížemi přijdeš - zda s akutními, chronickými atd. Obecně po diagnostice následnuje série návštěv s ošetřováním akupunkturních bodů, fytoterapií a úpravou životosprávy.“

 

Začíná zima, prozraď nám na závěr, jak ji přečkat bez nachlazení – jak posílit imunitu? A jak se třeba bránit se zimou spojeného velkému chladu?

„Co se chladu týká, oblékat se a nenastydnout. Dávat si pozor na to, když např. vylezu zpocený z obchodu, abych neofoukl, protože pot doslova otevře brány pro vniknutí chladu a větru – jedny ze škodlivých patogenů.

 

Z bylinek a koření doporučuji používat ty zahřívající – jako je andělika lékařská, zázvor, skořice, hřebíček, pepř, chilli apod. Do jídelníčku více zařadit grilovaná masa a zeleninu, vynechat syrové saláty a tropické ovoce, studené nápoje, upřednostnit teplé bylinkové čaje. Na prevenci a posílení imunity jsou výborné kozinec blanitý, echinacea a lapacho.

 

Samozřejmě na posílení imunity existují i akupunkturní body. Další ze způsobů je zařadit na konec teplé nebo horké sprchy chvilku vlažnější vody, jak je komu příjemné. Stačí pár sekund.“

 

Webová stránka Vilmy Malínské: www.taomi.cz


Související články:
Karla Miková: Mediální obraz domácích porodů je tragicky zkreslený
Modelka Kateřina Zbořilová: „Není nic odvážnějšího, než poslechnout srdce“
Zuzana Švédová: „Nic tu nevnímám jako těžké či špatné“
„Kdo nemá rozvinuté energetické centrum v hrudi, nikdy nepochopí, co je skutečná láska,“ říká Petr Chobot. Podle něj je naše civilizace v naprostém ohrožení


08.01.2016
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS