Tradiční čínská medicína – rozhovor s Vilmou Malínskou + tipy, jak posílit v zimě svou imunitu

Vilma Malínská vystudovala lékařskou fakultu, obor fyzioterapie, a poté se vydala cestou tradiční čínské medicíny. Jaké spatřuje – oproti evropskému přístupu – v tradiční čínské medicíně výhody? Je podle ní dobré užívat léky? V rozhovoru také radí, jak přečkat současné chladné období bez nachlazení.

Znám ve svém okolí lidi, kteří přestávají věřit klasické medicíně a hledají alternativy. Co jim může nabídnout tradiční čínská medicína?

„Tradiční čínská medicína (dále TCM – pozn. autora) může nabídnout úplně jiný pohled na zdraví, pohled z roviny energetické nerovnováhy. TCM se například nedívá jen na bolavou hlavu, ale na člověka jako na celý organismus. Tím se dá zjistit příčina: proč hlava bolí. Že za tím mohou být schovaná špatně fungující játra, emoční problémy apod. Z léčebných metod TCM nabízí hlavně akupunkturu – regulaci energetických nerovnováh, byliny a moxování.“

Jaký je vlastně hlavní rozdíl mezi západní a tradiční čínskou medicínou?

„Západní medicína spíš „záplatuje“ následky nemoci, zatímco tradiční čínská medicína hledá příčiny a je spíše prevencí. Když přijdeš k doktorovi se zmiňovanou bolestí hlavy, dostaneš pravděpodobně analgetika a pošlou tě na neurologická vyšetření, CT apod., odkud si zase odneseš „prášky na hlavu”. Když přijdeš za TCM terapeutem, který tě vyšetří komplexně, může se ti stát že odejdeš s čajem na játra.“

Jaký máš vztah k lékům a evropské medicíně?

„Nejsem zastánce vysazování léků nebo nechození k lékařům a toho, nevyužít možností západní medicíny. Buďme rádi, že evropskou medicínu máme, byť má i své slabiny (ono „záplatování“ místo řešení příčin). Skvělá je ale např. životy zachraňující chirurgie, velkou cenu mají diagnostické techniky a spousta dalšího. Ideální by byla spolupráce západní a alternativní medicíny.

Západní léky nejsou špatné, ale jsou extrémní ve svém účinku – silné a rychlé, takže sice rychle dokáží odstranit projevy nemoci, ale většinou dostávají tělo do nerovnováhy (ATB, hormonální antikoncepce apod.) Naproti tomu bylinky většinou působí pomaleji, ale zachovávají v těle rovnováhu.”

Vilma Malínská

Jaké zdravotní potíže s tebou lidé nejvíce řeší?

„Nejčastěji jsou to bolestivé stavy zad, kloubů a hlavy.“

Jak vlastně probíhá typické vyšetření a léčba?

„Úvodní vyšetření je většinou dvouhodinové. Probíhá dotazováním na hlavní potíže, celkový zdravotní stav, životosprávu a další souvislosti. Dále diagnostikuji z jazyka, pulzu, oční duhovky, zkoumám reflexní plošky a citlivost akupunkturních bodů. Přihlížím také k horoskopu, a tím stanovím možné dispozice k nemocem. Pak všechny informace vyhodnotím a navrhnu léčebnou strategii.

A jak probíhá léčba?

Záleží, s jakými potížemi přijdeš – zda s akutními, chronickými atd. Obecně po diagnostice následuje série návštěv s ošetřováním akupunkturních bodů, fytoterapií a úpravou životosprávy.“

Začíná zima, prozraď nám na závěr, jak ji přečkat bez nachlazení – jak posílit imunitu? A jak se třeba bránit se zimou spojeného velkému chladu?

„Co se chladu týká, oblékat se a nenastydnout. Dávat si pozor na to, když např. vylezu zpocený z obchodu, abych neofoukl, protože pot doslova otevře brány pro vniknutí chladu a větru – jedny ze škodlivých patogenů.

Z bylinek a koření doporučuji používat ty zahřívající – jako je andělika lékařská, zázvor, skořice, hřebíček, pepř, chilli apod. Do jídelníčku více zařadit grilovaná masa a zeleninu, vynechat syrové saláty a tropické ovoce, studené nápoje, upřednostnit teplé bylinkové čaje. Na prevenci a posílení imunity jsou výborné kozinec blanitý, echinacea a lapacho.

Samozřejmě na posílení imunity existují i akupunkturní body. Další ze způsobů je zařadit na konec teplé nebo horké sprchy chvilku vlažnější vody, jak je komu příjemné. Stačí pár sekund.“

Webová stránka Vilmy Malínské: www.taomi.cz

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.