Superbakterie stafylokok

Stafylokok patří navíc mezi tzv. rezistentní bacily, tj. odolné antibiotikům. To znamená, že je často problém na ně určit příslušná antibiotika. Tyto odolné bakterie – bakterie zlatého stafylokoku, staphylococcus aureus, se nazývají methicilinu odolné (methiciling resistant).

Domnělý začátek

Onemocnění nezačalo v okamžiku, kdy se projevil příznak!! Bacil byl vy-kultivován, ale k onemocnění se už nějakou dobu schylovalo, obvykle přišel určitý spouštěcí moment, a ten nemoc spustil.

Stafylokok často není hlavní příčinou, ale nejspíše jen spouštěčem onemocnění. V těle mohou nastat takové podmínky, že se stafylokoku daří a rozmáhá se. Imunitní systém jej nevidí, nedovede jej sám zničit. A mohou působit i další faktory. Přitom útok na bacil není prioritním útokem na příčinu, nýbrž na následek.

Špitální bacil

Teorie o MRSA říká, že je to bakterie odpovědná za obtížně léčitelné infekce u lidí. Označuje se také jako multirezistentní zlatý stafylokok, nebo oxacilin-rezistentní zlatý stafylokok (oxacilin-rezistentní staphylococcus aureus, ORSA). MRSA je definován jako kmen bakterie staphylococcus aureus, který je rezistentní vůči velké skupině antibiotik nazývaných beta-laktamy, mezi něž patří např. peniciliny a cefalosporiny.

Mezi lidmi se mu také říká bacil “špitální”, protože se většinou objevuje u pacientů v nemocnici, kteří jsou dlouhodobě nemocní, anebo mají otevřenou ránu (např. proleženinu). Přítomnost takového bacilu je pro ně i pro lékaře noční můrou, protože jej nelze dost dobře zničit, a to znamená, že přivodí komplikace, jako nehojení operační rány, píštěl, abscesy, septické stavy apod. Lékaři zavádějí nová pravidla, jak bojovat proti těmto superbakteriím, přesto počet infekcí každoročně nezadržitelně stoupá, také u dětí. Zdá se, že odolný bacil  v nemocnicích zakořenil.

Normální zlatý stafylokok se podle odhadů vyskytuje u šedesáti procent veškerého zdravého obyvatelstva. Pokud je u nich všechno v pořádku, imunitní systém pracuje v normě, lidé ani nevědí, že mají třeba v nose bacil. Ale jakmile se v jejich těle naruší rovnováha, dostanou se do situace stresu, vyčerpání, vyhoření, projeví se u nich nemoc a jedinec se stane  pacientem. A pokud je nutno ho hospitalizovat, přichází tam zpočátku jako nositel normálního stafylokoka. Když se tam  však dostane do situace, kdy je přítomen odolný stafylokok, pak jeho neškodný stafylokok je vytěsněn a nahrazen mutantem, odolným bacilem. Problémy na sebe pak nenechají dlouho čekat.

Léčba

Běžný staphylococcus aureus je bakterie, která se normálně přenáší na kůži či v nose zdravých lidí. Občas může staphylococcus způsobit infekci. Stafylokokové bakterie jsou nejčasnější příčinou kožních infekcí. Většina těchto infekcí je nevýznamná (boláky, uhry) a lze je vyléčit bez antibiotik. Stafylokokové bakterie však také mohou způsobovat vážné infekce, např. infekce chirurgických ran a zápal plic.

Také MRSA lze léčit antibiotiky. Kromě toho lze většinu stafylokokových infekcí kůže léčit vysušením rány. Je třeba uplatňovat dobrou hygienu:

  1. Mít vždy čisté ruce, řádně si je mýt mýdlem a vodou.
  2. Řezné ranky udržovat v čistotě a pod obvazem, dokud se nezahojí.
  3. Vyhýbat se styku s ranami jiných lidí či s materiálem kontaminovaným z ran…

Hlavní slovo však má mít imunolog, ten má pojmenovat patologickou cestu, proč si imunitní systém s kokem nedokáže poradit. Je třeba provést krevní imunologické testy, široké vyšetření laboratorních ukazatelů, diferenciální krevní obraz, zhodnocení zjištěných imunofaktorů a také vyšetření na eventuální onemocnění cukrovkou, protože cukrovka podporuje podmínky pro stafylokok, stejně tak jako pro kvasinkovou infekci, která sama o sobě dokáže imunitu člověka hodně zaměstnat. Stafylokok se snadno usadí, když má dotyčný dysbiózu střevní, a tedy narušenou rovnováhu mezi kmeny bakteriální flóry.

Samostatnou kapitolu zasluhují stavy, kdy pacient užívá kortikosteroidy, třeba u astmatu, autoimunitních chorob apod. Jsou to syntetické sloučeniny, které napodobují přirozené kortikoidy nadledvinek a ovlivňují funkce imunity. U jmenovaných nemocí se používají kvůli tomu, aby potlačily nekontrolovatelný imunitní systém, aby zastavovaly zánět a nepříjemnosti spojené s nemocí. Samozřejmě tím neřeší příčinu, pomohou pacientovi v úlevě, ale současně s tímto efektem se imunitní systém ve své přirozené ochranné roli oslabuje i v některých jiných funkcích – při hojení ran, po úrazech, operacích, a tehdy stafylokok dostává šanci se prosadit. Na jedné straně kortikoidy „léčí“ základní nemoc, ale současně na druhé straně se tím otvírá cesta pro jinou nemoc.

Podobnou situaci si lze představit u žen, jež užívají umělé napodobeniny hormonů, když berou svou hormonální antikoncepci. A také je třeba jmenovat kuřáky, kteří stafylokokové infekci svým počínáním pomáhají. Poslední dobou se sleduje nárůst výskytu MRSA a candidy albicans na povrchu zubních protéz při zanedbání ústní hygieny. Antibiotikum je lékem volby, jistě ano, zvláště když je život ohrožen a je evidentní, že obrana postiženého boj s bacilem nezvládá. Ale tento krok má vyznít jako signál, jako varování, že něco v životě pacienta není v pořádku. A po antibiotickém zásahu by měl nastat celkový rozbor situace, pojmenování chyb, které dotyčný udělal, jestliže si narušil rovnováhu, a hledání cesty s cílem odstranit překážky léčby. A pacient si má dopřát dostatečně dlouhou dobu na rekonvalescenci.

Lékaři používají vakcíny ve snaze modulovat imunitní reakci na bacil, na trhu existují i léky nazývané bakteriální lyzáty, jež také zvyšují slizniční odolnost proti bakteriím. Lze doporučit pravidelné vyplachování nosu i několikrát denně vincentkou, zlepší se tím hygiena nosní sliznice. Při kožních projevech lze použít prostředky, které jsou předmětem ortomolekulární medicíny a obsahují mikronutrienty, např. vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy z papáji, ananasu, bromelainu, bioflavonoidy apod. Zkoušejí se pomocné léčivé kroky se směsí medu, včelího vosku a olivového oleje, protože se ukazuje, že tato směs zamezuje problému se staphylococcem aureem a candidou albicans. Nicméně si musíme počkat na výsledky a praktické zkušenosti.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.