Superbakterie stafylokok

cm enterobakterie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Stafylokok patří navíc mezi tzv. rezistentní bacily, tj. odolné antibiotikům. To znamená, že je často problém na ně určit příslušná antibiotika. Tyto odolné bakterie – bakterie zlatého stafylokoku, staphylococcus aureus, se nazývají methicilinu odolné (methiciling resistant).

Domnělý začátek

Onemocnění nezačalo v okamžiku, kdy se projevil příznak!! Bacil byl vy-kultivován, ale k onemocnění se už nějakou dobu schylovalo, obvykle přišel určitý spouštěcí moment, a ten nemoc spustil.

Stafylokok často není hlavní příčinou, ale nejspíše jen spouštěčem onemocnění. V těle mohou nastat takové podmínky, že se stafylokoku daří a rozmáhá se. Imunitní systém jej nevidí, nedovede jej sám zničit. A mohou působit i další faktory. Přitom útok na bacil není prioritním útokem na příčinu, nýbrž na následek.

Špitální bacil

Teorie o MRSA říká, že je to bakterie odpovědná za obtížně léčitelné infekce u lidí. Označuje se také jako multirezistentní zlatý stafylokok, nebo oxacilin-rezistentní zlatý stafylokok (oxacilin-rezistentní staphylococcus aureus, ORSA). MRSA je definován jako kmen bakterie staphylococcus aureus, který je rezistentní vůči velké skupině antibiotik nazývaných beta-laktamy, mezi něž patří např. peniciliny a cefalosporiny.

Mezi lidmi se mu také říká bacil „špitální“, protože se většinou objevuje u pacientů v nemocnici, kteří jsou dlouhodobě nemocní, anebo mají otevřenou ránu (např. proleženinu). Přítomnost takového bacilu je pro ně i pro lékaře noční můrou, protože jej nelze dost dobře zničit, a to znamená, že přivodí komplikace, jako nehojení operační rány, píštěl, abscesy, septické stavy apod. Lékaři zavádějí nová pravidla, jak bojovat proti těmto superbakteriím, přesto počet infekcí každoročně nezadržitelně stoupá, také u dětí. Zdá se, že odolný bacil  v nemocnicích zakořenil.

Normální zlatý stafylokok se podle odhadů vyskytuje u šedesáti procent veškerého zdravého obyvatelstva. Pokud je u nich všechno v pořádku, imunitní systém pracuje v normě, lidé ani nevědí, že mají třeba v nose bacil. Ale jakmile se v jejich těle naruší rovnováha, dostanou se do situace stresu, vyčerpání, vyhoření, projeví se u nich nemoc a jedinec se stane  pacientem. A pokud je nutno ho hospitalizovat, přichází tam zpočátku jako nositel normálního stafylokoka. Když se tam  však dostane do situace, kdy je přítomen odolný stafylokok, pak jeho neškodný stafylokok je vytěsněn a nahrazen mutantem, odolným bacilem. Problémy na sebe pak nenechají dlouho čekat.

Léčba

Běžný staphylococcus aureus je bakterie, která se normálně přenáší na kůži či v nose zdravých lidí. Občas může staphylococcus způsobit infekci. Stafylokokové bakterie jsou nejčasnější příčinou kožních infekcí. Většina těchto infekcí je nevýznamná (boláky, uhry) a lze je vyléčit bez antibiotik. Stafylokokové bakterie však také mohou způsobovat vážné infekce, např. infekce chirurgických ran a zápal plic.

Také MRSA lze léčit antibiotiky. Kromě toho lze většinu stafylokokových infekcí kůže léčit vysušením rány. Je třeba uplatňovat dobrou hygienu:

  1. Mít vždy čisté ruce, řádně si je mýt mýdlem a vodou.
  2. Řezné ranky udržovat v čistotě a pod obvazem, dokud se nezahojí.
  3. Vyhýbat se styku s ranami jiných lidí či s materiálem kontaminovaným z ran…

Hlavní slovo však má mít imunolog, ten má pojmenovat patologickou cestu, proč si imunitní systém s kokem nedokáže poradit. Je třeba provést krevní imunologické testy, široké vyšetření laboratorních ukazatelů, diferenciální krevní obraz, zhodnocení zjištěných imunofaktorů a také vyšetření na eventuální onemocnění cukrovkou, protože cukrovka podporuje podmínky pro stafylokok, stejně tak jako pro kvasinkovou infekci, která sama o sobě dokáže imunitu člověka hodně zaměstnat. Stafylokok se snadno usadí, když má dotyčný dysbiózu střevní, a tedy narušenou rovnováhu mezi kmeny bakteriální flóry.

Samostatnou kapitolu zasluhují stavy, kdy pacient užívá kortikosteroidy, třeba u astmatu, autoimunitních chorob apod. Jsou to syntetické sloučeniny, které napodobují přirozené kortikoidy nadledvinek a ovlivňují funkce imunity. U jmenovaných nemocí se používají kvůli tomu, aby potlačily nekontrolovatelný imunitní systém, aby zastavovaly zánět a nepříjemnosti spojené s nemocí. Samozřejmě tím neřeší příčinu, pomohou pacientovi v úlevě, ale současně s tímto efektem se imunitní systém ve své přirozené ochranné roli oslabuje i v některých jiných funkcích – při hojení ran, po úrazech, operacích, a tehdy stafylokok dostává šanci se prosadit. Na jedné straně kortikoidy „léčí“ základní nemoc, ale současně na druhé straně se tím otvírá cesta pro jinou nemoc.

Podobnou situaci si lze představit u žen, jež užívají umělé napodobeniny hormonů, když berou svou hormonální antikoncepci. A také je třeba jmenovat kuřáky, kteří stafylokokové infekci svým počínáním pomáhají. Poslední dobou se sleduje nárůst výskytu MRSA a candidy albicans na povrchu zubních protéz při zanedbání ústní hygieny. Antibiotikum je lékem volby, jistě ano, zvláště když je život ohrožen a je evidentní, že obrana postiženého boj s bacilem nezvládá. Ale tento krok má vyznít jako signál, jako varování, že něco v životě pacienta není v pořádku. A po antibiotickém zásahu by měl nastat celkový rozbor situace, pojmenování chyb, které dotyčný udělal, jestliže si narušil rovnováhu, a hledání cesty s cílem odstranit překážky léčby. A pacient si má dopřát dostatečně dlouhou dobu na rekonvalescenci.

Lékaři používají vakcíny ve snaze modulovat imunitní reakci na bacil, na trhu existují i léky nazývané bakteriální lyzáty, jež také zvyšují slizniční odolnost proti bakteriím. Lze doporučit pravidelné vyplachování nosu i několikrát denně vincentkou, zlepší se tím hygiena nosní sliznice. Při kožních projevech lze použít prostředky, které jsou předmětem ortomolekulární medicíny a obsahují mikronutrienty, např. vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy z papáji, ananasu, bromelainu, bioflavonoidy apod. Zkoušejí se pomocné léčivé kroky se směsí medu, včelího vosku a olivového oleje, protože se ukazuje, že tato směs zamezuje problému se staphylococcem aureem a candidou albicans. Nicméně si musíme počkat na výsledky a praktické zkušenosti.