Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)

cm libormattus

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chlad tlumí záněty, rapidně zlepšuje imunitu a dokáže mírnit jakékoliv autoimunitní a neurodegenerativní onemocnění. Má skoro až zázračné účinky na naši biochemii. Povídat si o něm budu s Liborem Mattušem, který se díky chladu dostal z deprese a v současnosti se podílí na jeho výzkumu. Libor Mattuš absolvoval Kulturní studia Číny na Masarykově univerzitě v Brně. Do čínštiny tlumočí, v Číně krátce studoval i tradiční čínskou medicínu. Je certifikovaným neuro-jazykovým koučem, trénuje bojová umění a život mu k nepoznání změnil právě chlad.

Libore, proč bychom se měli vystavovat chladu?

„Kvůli svému tělu i myšlení. Chlad je pro člověka přirozený. Člověk, jako biologický druh mu odolává už sta tisíce let. Až v posledních pár letech jsme se naučili před chladem skoro dokonale izolovat. A to je veliká škoda.

Díky obyčejné zimě můžeme neskutečným způsobem podpořit vlastní tělo i psychiku. Chlad má skoro až zázračné účinky na naši biochemii. Je to jeden z nejsilnějších způsobů harmonizace organismu i duševních schopností. Například už 20 vteřin ve 4°C vodě zvýší produkci hormonu/neurotransmiteru norepinefrinu v těle o 200 – 300%. Co to znamená? Jednoduše řečeno, lepší soustředění i náladu, chuť být akční a spousta dalších věcí. Děti s poruchami pozornosti (ADHD), pokud je řešena medikací, často dostávají NRI – látky, které zabraňují zpětnému vstřebávání norepinefrinu v těle.

Díky chladu se dá řešit spousta dis-harmonií v těle naprosto přirozeně a poměrně velmi rychle. Jakékoliv autoimunitní onemocnění, degenerace nervů (neurodegenerativní onemocnění) se dají mírnit pomocí různých forem práce s chladem. Může to být procházka v zimě s menší mírou oblečení, studená sprcha – klidně i jen na končetiny nebo jedna z nejtěžších forem – ponoření se do ledové vody, třeba do jezera. Pokud nám zrovna nic není, chlad nám zajistí sílu všech výše zmíněných systémů (imunitnního, nervové soustavy) tak, aby byly zdravé a silné. Také spustí produkci endorfinů, které přinesou dobrou náladu. V běžných dnech i v případech deprese. Dále nám pomůže hubnout. Podpoří nárůst svalové hmoty – nejen pro sportovce nebo bodybuildery, úbytek svalů je totiž jeden z nejvýraznějších příznaků fyzického stárnutí. O přínosech vystavování se chladu bych mohl mluvit den a noc v kuse, takže to stopnu tady.“

Jak ses k otužování a Wim Hofově metodě dostal?

„Přes depresi. Když jsme se rozešli s mojí bývalou přítelkyní, hodně to na mě dolehlo. Byl jsem na tom psychicky dost špatně. Navíc, podnikám ve vzdělávání, celý svůj profesní život, takže i pro svou práci (misi!) potřebuji být dobře naladěn.

Deprese ničila mě i moje cíle v životě. Tak jsem ji řešil studenou vodou. Velkým množstvím hodně studené vody (smích). Jsem od nátury vojenský typ, takže když řešit, tak pořádně. Stál jsem v ledové sprše třeba 20 minut, abych ze sebe tu čistou esenci smutku a prázdnoty aspoň na chvíli smyl. V běžných případech není v žádném případě potřeba sahat k tak extrémním tréninkovým programům – standardně stačí 20 sekund až 2 minuty, aby nám chlad dal to, co chcete – dobrou náladu, skálopevné zdraví a sílu do života.“

Kdybys to mohl ještě jednou rozvést, tak jaké jsou podle tebe hlavní léčivé účinky chladu?

„Číslo jedna je tlumení zánětu (zánětlivých reakcí organismu). Běžně se o tom nemluví, ale i deprese nebo stres se vyznačují vysokou mírou zánětu v těle. Chlad dokáže zánět „uhasit“.

Cvičení s chladem, a také Wim Hof dechové techniky, pomáhají tišit a uklidňovat přehnaně aktivní imunitu, a dokonce dovedou mírnit bolest. Autoimunitní onemocnění jsou o tom, že naše obrana – vojáci (imunitní systém) si za cíl vyberou buňky v těle, které mají za úkol chránit. Opět, je to téma na čtyřhodinovou přednášku, ale celkově chlad a speciální dechová technika Wim Hof systému posiluje tři základní tělesné systémy: kardiovaskulární (prevence srdečních onemocnění), imunitní (imunita v takové míře, jak je potřeba, ani moc, ani málo) a nervovou soustavu. Jen pro srovnání, jen za léčbu neurodegenerativních onemocnění se v roce 2016 v EU utratilo neuvěřitelných 336 miliard Eur. Chlad a dech jsou 100% alternativa bez horentních nákladů. Pokud chcete zůstat zdraví a silní nebo se dostat z jámy ne-ideálního zdravotního stavu, jsou tu pro vás.“

Abychom si to lépe představili, tak jak vypadá tvá každodenní praxe?

„Běhám teď v zimě kolem Ronda (pozn.: DRFG aréna v Brně) v kraťasech, někdy i bosky (smích). Mám rád pohyb venku na chladném vzduchu. Před pár dny jsem vyběhl v plavkách bosý právě kolem Ronda, pedagogické fakulty a pak zpět po cyklostezce až za korporátní okrsek na Holendské. Vnímám v tom obrovskou svobodu. Nepotřebuji se obléct, abych vyběhl ven. To dělá hodně pro moje tělo i psychiku. Jinak jsem fanda studených sprch. Často u nich stojím v kyblíku s ledem, abych si maximalizoval otužování končetin, na které bývá zima největší. Nejméně rád mám celotělní ponoření do studené vody. Asi tím, že jsme to v minulosti dost přeháněli. Dělám ho, ale můj hlavní nástroj jsou sprchy a zimní procházky.“

Jaký je chlad vlastně učitel?

„Nejlepší. J Jde o to, jak moc chceme jít do hloubky. Čím více kopeme, tím větší hloubku nacházíme. Vždy říkám účastníkům a absolventům našich seminářů: „To, co jste se naučili, je první krok. Čeká vás k objevování mnohem více, než tušíte.“

Vidím práci s chladem a dechem jako tu nejlepší bránu osobního rozvoje. Často si osobní rozvoj spojujeme s přednáškami a kurzy. Aly ty jsou často jen o slovech. Chlad umí přímo komunikovat s nejstaršími částmi mozku. Těmi, které zodpovídají za samotné fyzické přežití. Chlad vás přitáhne do přítomnosti – tady a teď. To je předpoklad pro to, věnovat pozornost sobě samému a poznávat se. Sám se často divím, jak je možné chodit desítky let po světě a vlastně vůbec neznat svoje reakce, vnitřní strachy a emoce. Chlad nám umožňuje se s nimi seznámit.“

Dostal ses při otužování někdy do stavu, že ses bál o svůj život?

„Ne. U mě to byla otázka toho, jaké budou následky – jak dlouho se budu třást, ale o život ne. Bezpečnost je u práce s chladem na prvním místě. Když se chodíte koupat do přírody, tak vždy mějte s sebou alespoň jednoho dalšího člověka. A ujistěte se, že by vám dokázal pomoci. Padesátikilová dívenka nebude ze zamrzlého jezera tahat stodvacetikilového chlapa…

Trik je také v tom, že se potřebujeme učit poznávat svou psychiku a tělo. To, že mi je v zamrzlém jezeře, kde jsme si vysekali díru do ledu teplo, neznamená, že už není čas vylézt. Ego je silná věc, hlavně mezi muži, ale nejen mezi nimi. Tělo snese hodně, ale pokud se nepřipravujete na službu u speciálních jednotek, více oceníte ty jemné dovednosti, které nás chlad učí. Třeba se pozorně sledovat a pokorně vylézt z vody ještě v čase, když má moje ego pocit, že bych tam ještě vydržel! Jsem výkonnostně laděný a toto je pro mě veliká výzva. Stejně jako pro spoustu podnikatelů, manažerů i sportovců.“

Na závěr nám, prosím, poraď, jak na chřipku a běžná nachlazení. Říkali nám: „Hlavně se v zimě teple obleč“. Souhlasíš? Nebo co tedy dělat?

„Radikálně nesouhlasím 🙂 Jeden z mých oblíbených Wim Hofových citátů je „Sundej si tu bundu, budeš nemocný“.
Postupné zvykání na chlad je v dnešní době čím dál tím větší nutností. Kvůli stavu našich slábnoucích těl. Slábnou, protože jim nedáváme příležitost – impuls růst a sílit. Nevidím to jako “vinu“ jednotlivce a nechci, aby to znělo příliš tvrdě. Rodiče a jejich rodiče žili v úplně jiné době, než teď my. Máme moderní vědu a poznatky, jaké skvělé věci dokáže chlad pro tělo i psychiku udělat. Jen musí být správně nadávkovaný. Jako každý lék. Rozdíl mezi jedem a lékem je právě jen ta dávka. Dávkujte chlad postupně, prodlužujte si čas v chladu v průběhu týdnů a měsíců. Přidáte se ke všem, kteří zažili rapidní snížení nemocnosti o více než 90%. Být nemocný je volba, ne nutnost. Pokud se vám kvůli práci nebo rodině nehodí onemocnět, tak nemusíte. 😉 “

No ale je dobré začínat s otužováním už teď? Není lepší počkat až na léto?

„Můj další oblíbený citát od mého učitele čínských bojových umění je „Nejlepší doba začít byla před 20 lety… druhá nejlepší je právě dnes.“ Začněte studenými sprchami jen pro končetiny, klidně pod lokty/koleny. S předcházející teplou sprchou to pro vás bude hračka. Krok za krokem, není kam spěchat. Začni dnes a pomalu pokračuj podle svého pocitu. Chlad nás učí poslouchat sebe samotné, díky čemu pak můžeme naslouchat i druhým. 21. století je o komunikaci více, než o čemkoliv jiném. Otevřít své pocity, ne jen vystavit zevní slupku, kterou budujeme na sociálních sítích. Buďme s k sobě samým i k druhým upřímní. Chlad nás toho může naučit opravdu hodně, pokud budeme chtít.“

Libore, děkuji za rozhovor, a přeji Ti i nadále spoustu radosti nejen s chladem a Wim Hofovým dýcháním.

Libor Mattuš  spoluzaložil projekt Code of Life:: https://codeoflife.cz/

Varování: Trénink odolnosti vůči chladu je nutné absolvovat pod odborným dohledem a po poradě s lékařem. Autor ani redakce nenesou odpovědnost za jakékoliv následky provádění těchto technik.

Celková nabídka knih o osobním rozvoji.