Sladké fíky – zdroj vitamínů a antioxidantů

fiky e1604338280677

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Fíky jsou plody fíkovníku smokvoně (Ficus carica). Ten pochází původně z Orientu, ale v současnosti se pěstuje v řadě evropských zemí. Fíky již pěstovali staří Egypťané a jsou také zmiňovány v Bibli.

Fíkovník je jedna z nejstarších kulturních rostlin, stejně jako například morušník nebo chlebovník, s nimiž také patří do stejné čeledi morušníkovitých.

Samotné fíky jsou považovány za plody, nicméně ve skutečnosti se jedná o uzavřené plodenství, označované odborníky jako sykonium. Sykonium je dužnatá baňka, obsahující uvnitř sebe mnoho květů.

Fíky obsahují mnoho zajímavých přírodních látek. V oblasti přírodní medicíny (a různých doplňků stravy) jsou oblíbené zejména jako přírodní projímadlo, pro svůj obsah vlákniny a slizů. Ta se skládá z pektinu a nerozpustné vlákniny. Pektin je rozpustná vláknina, která snižuje obsah cholesterolu v těle. Nerozpustná vláknina z fíků zlepšuje průchod jídla střevy (tzv. střevní pasáž) a tak chrání před zácpou nebo jinými střevními poruchami. Pro obsah slizů jsou fíky vhodné rostlinné projímadlo. Sliz je souhrnné označení pro viskózní, lepkavou a mazlavou strukturu tvořenou nejčastěji vodou a makromolekulárními cukry, které mohou být vázány na bílkoviny. Stimulují tvorbu hlenu, který pomáhá ochraňovat střevní sliznici (a v případě sliznice dýchacích cest napomáhají vykašlávání).

Kromě vlákniny obsahují fíky flavonoidy, cukry, draslík, vápník, hořčík, kyseliny, enzymy, vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín B6 (pyridoxin), vitamin B12 (cyanocobalamin), beta karoten, vitamin B1 (thiamin), vitamin B2 (riboflavin) a vitamin B3 (niacin).

Fíky kromě použití jako projímadlo v přírodní medicíně používá jako diuretikum (působí močopudně), kloktadlo a na podporu vykašlávání.

Vzhledem k řadě obsažených látek mají řadu dalších příznivých působení pro naše zdraví. Podporují snižování vysokého krevního tlaku (draslík), hubnoucí režim (vláknina), pevnost kostí (vápníku), působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním (draslík, vláknina a další látky), snižují únavu (obsah cukrů a vody) a podobně.  Fíkovník mimo jiné nabízí enzym ficin, který slibuje obdobné účinky jako papain a bromelin, přesto se v praxi používá poměrně málo.

Zevně se používají fíky v tradičním léčitelství jako základ kašovitých obkladů na zmírnění abscesů, vředů a nehojících se ran.

Fíky mohou také v některých případech představovat zdravotní riziko. Fíky jsou kožní alergeny a jejich míza vážně dráždí oči. Obsahují šťavelany (soli kyseliny šťavelové), které mohou způsobit vznik ledvinových a žlučových kamenů. Proto fíky nemohou užívat lidí s onemocněním ledvin a žlučníku. Nesmí je také užívat osoby, kterým lékař doporučí zvýšit příjem vápníku.

Na závěr je třeba ještě zmínit, že je třeba být pečlivý při výběru čerstvých fíků v obchodech. Fíky mohou být kontaminovány aflatoxiny či obsahovat rezidua pesticidů, zejména těch, které jsou používány pro ochranu skladových zásob.

Čerstvé fíky bohužel patří k ovoci, které se rychle kazí. Je proto správné je nakupovat maximálně jeden až dva dny před konzumací. Musíme si vybírat před konzumací a vybrat dobře probarvené baculaté a křehké plody, s pevnými stopkami, ale ne plesnivé, potlučené nebo jinak poškozené. Důležitá je vůně (čerstvé fíky musí mít jemně nasládlou vůni). Pokud je aroma nakyslé, mohou být již fíky zkažené Koupené čerstvé fíky se mohou skladovat v chladničce nejvíce dva dny.