
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Rezavec šikmý (většinou je používán lidový ruský název Čaga), latinsky Innonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby a to sice konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Je to víceletá dřevokazná houba a patří do čeledi kožovkovitých.
Má černý povrch a hnědavé zabarvení na řezu. Je možné ji přehlédnout, často splývá s kmenem stromu na první pohled. Nejvíce roste v Rusku, zejména na Sibiři, u nás se s ním můžete setkat vzácně. Plodnice dorůstá velikosti od 30 do 50 cm, váží až 3 kg a roste až 10 let.
Chaga se živí šťávami hostitele. Sbírá se na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Nejčastěji ho můžeme najít na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností ruských léčitelů má nejvyšší léčivé účinky právě houba chaga rostoucí na břízách.
Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty (tyto látky, jak je celkem dobře již známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály). Druhou významnou skupinou jsou triterpeny.
Z minerálů obsahuje čaga křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D panthotenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon). Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek lez uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselina čagová, buničina, inodiol, betulin či melanin.
V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se chaga používá v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy), při nemocech, jako jsou nemoci jater či jako doplněk léčby lupenky. Rovněž je uváděno její působení celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.
Jako zajímavost lze na závěr uvést, že z rezavce šikmého se v Rusku speciální technologií vyrábí koncentrovaný vodný extrakt, který se s oblibou užívá na zvýšení obranyschopnosti organismu, při potížích žaludku a celého zažívacího traktu a také při problémech se slinivkou a játry.