Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Rezavec šikmý patří do skupiny kožovkovitých a většinou ho nazýváme jeho ruským lidovým názvem Čaga. Latinsky Innonotus obliquus, patří mezi cizopasné a dřevokazné houby, a to sice konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů, nejčastěji bříz. Představme si dnes účinky čagy, houby, která slibuje pomoc s léčbou rakoviny, diabetu i imunitních onemocnění.
Jaké účinné látky rezavec obsahuje?
Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty (tyto látky, jak je celkem dobře již známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály). Druhou významnou skupinou jsou triterpeny. Mimo to, je čaga bohatá na bílkoviny (glycin, kyselin asparagová, kyselina glutamová), minerály (hlavně draslík a hořčík),
Jaké má čaga účinky?
Z vědeckého pohledu jsou nejaktivnější látkou obsažené polysacharidy Inonotus obliquus, které nabízí neuvěřitelné množství účinků (studie Lu et al., 2021):
Účinná látka | Účinek |
Polysacharidy | Antivirotický, protinádorový, antioxidační, hypoglykemické a hypolipidemické |
Polyfenoly | Antioxidant |
Triterpenoidy | Protirakovinné, protizánětlivé, antivirové a antioxidační |
Melanin | Antioxidační, protizánětlivé, antivirové, hypolipidemické a imunomodulační |
Moderní výzkum ukázal, že polysacharidy se podílejí na bioaktivitě těla, jako je rozpoznávání buněk, buněčný růst, diferenciace, metabolismus, embryonální vývoj, nádorové bujení, virová infekce, imunitní odpověď a další efekty, které jsou klíčové pro udržení života. Hlavní pole zájmu se vzhledem k rychlosti nárůstu prevalence upíná k protinádorovému účinku, který vědci vysvětlují skrze snížení exprese MMP-2, MMP-7 a MMP-9, TIMS-2.
Konkrétní mechanismy působení (i účinků výše uvedených) odborně popisuje studie z roku 2021 (Lu et al.).
Obsažené minerály a vitamíny:
- Z minerálů obsahuje čaga křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan a vysoké množství draslíku.
- Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D panthotenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol).
- Z ostatních látek uveďme také polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu čagovou, buničinu, inodiol, betulin či melanin.
- Obsahuje také vitamín K1, z čehož vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve.
Na co je houba čaga sibiřská?
V tradičním lidovém léčitelství v Rusku a na Sibiři se chaga používala v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy), při nemocech, jako jsou nemoci jater či jako doplněk léčby lupenky. Dodnes se v rusku speciální technologií. vyrábí koncentrovaný vodný extrakt, který se s oblibou užívá na zvýšení obranyschopnosti organismu, při potížích žaludku a celého zažívacího traktu a také při problémech se slinivkou a játry.
V dnešní době si od ní věda (Lu et al., 2021) slibuje pomoc při:
- prevenci a léčbě cukrovky
- snížení krevního tuku
- ochraně srdce
- odstranění volných radikálů (antioxidanty)
- ochraně kůže před UV zářením (ochrana keratinocytů, snížení cytokinů)
- regulaci imunitních funkcí (adaptogeny pro posílení imunity)
- celkovou tonizací a vitalitou (proti únavě)
- protinádorová prevence a léčba – Studie z roku 2023 uvádí velmi dobrý efekt u rakoviny prsu, kůže i děložního čípku
Čaga nežádoucí účinky
Tato studie z roku 2021 ukázala, že houbové polysacharidy čagy nepředstavují cytotoxické riziko, které někdy vykazují polysacharidy.
Na rizicích a vedlejších účincích se toxikologické studie neshodují. Některé varují před kolísající koncentrací kyseliny šťavelové v houbě, a tedy tím i zvýšený obsah šťavelanu v krvi a tvorbě kamenů. Riziková může v některých koncentracích být i pro buňky kůže. Jiné studie na užívání čagy rizika nenacházejí (Fordjour et al., 2023). Tedy i užívání vitálních hub je individuální a musíme zvážit indikaci, míru a kvalitu houby. Nepotřebujeme její nadužívání, potřebujeme přesně cílit na to, co potřebujeme v těle řešit.
Jak roste čaga?
Má černý povrch kvůli hojnému obsahu melaninu a hnědavé zabarvení na řezu. Díky tomu ji snadno přehlédneme, jelikož na první pohled splývá s kmenem stromu. Nejvíce roste v Rusku, zejména na Sibiři, u nás se s ním můžete setkat vzácně. Plodnice dorůstá velikosti od 30 do 50 cm, váží až 3 kg. Roste ve vysokých zeměpisných šířkách a extrémně nízká teplota prostředí způsobuje, že houba roste velmi pomalu, klidně až 10 let.
Chaga se živí šťávami hostitele. Sbírá se na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Nejčastěji ho můžeme najít na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností ruských léčitelů má nejvyšší léčivé účinky právě houba chaga rostoucí na břízách.
Použité zdroje:
FORDJOUR, Eric; MANFUL, Charles F.; JAVED, Rabia; GALAGEDARA, Lakshman W.; CUSS, Chad W. et al. Chaga mushroom: a super-fungus with countless facets and untapped potential. Online. Frontiers in Pharmacology. 2023, roč. 14. ISSN 1663-9812. Dostupné z: https://doi.org/10.3389/fphar.2023.1273786. [cit. 2023-12-25].
LU, Yangpeng; JIA, Yanan; XUE, Zihan; LI, Nannan; LIU, Junyu et al. Recent Developments in Inonotus obliquus (Chaga mushroom) Polysaccharides: Isolation, Structural Characteristics, Biological Activities and Application. Online. Polymers. 2021, roč. 13, č. 9. ISSN 2073-4360. Dostupné z: https://doi.org/10.3390/polym13091441. [cit. 2023-12-25].