Adaptogeny

cm zena kopirka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mezi látky, označované jako adaptogeny, je řazena řada účinných látek obsažených v léčivých rostlinách. Napomáhají, jak napovídá název, adaptovat se na nestandardní podmínky, ve kterých se člověk ocitá. Těmito nestandardními situacemi zde míníme stresové situace. Ke stresu dochází u člověka v celé řadě situací. Původně, v počátcích dějin člověka, plnil stres užitečnou funkci.

Vyburcoval organismus k reakci „útok nebo útěk“. To vše pomáhalo tehdy lidem k přežití – buďto nebezpečí čelili nebo před ním utekli. Stres může mít celou řadu příčin – může to být stres v práci, obava o rodinu, nadměrný spěch, obavy z budoucnosti a podobně. Při stresové situaci dochází k vyplavení hormonů z nadledvinek – adrenalinu a kortizolu. Jejich účinkem dochází ke zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku, zvýšení hladiny glukózy v krvi (představuje zdroj energie) a dojde k omezení funkcí, které pro tuto situaci nejsou vhodné (trávení, rozmnožování).

Problém je ovšem v tom, že tato reakce je nastavena na situaci, kdy nám jde buď o život nebo minimálně o zdraví. Pak má samozřejmě význam. S takovou situací se (naštěstí) v běžném životě většinou nesetkáme. Tudíž jde vlastně o reakci, kdy je tělo neúměrně zatěžováno vzhledem k podnětům, které vnímáme jako subjektivně důležité, ale které vlastně objektivně nejsou tak významné. Míru stresu jde i různými vědeckými metodami změřit.

Jak se dá s touto situací vyrovnat?

Samozřejmě obecně lze říci, že je třeba se těmto situacím vyhýbat nebo jim nepřikládat takový význam. Nicméně tato rada v praktickém životě příliš nefunguje, bezprostředně často neodhadneme míru stresu. Samozřejmě je možné se věnovat relaxačním metodám – například józe či autogennímu tréninku. Ty mohou velmi pomoci, ale řada pacientů je nemůže ze zdravotních či z časových důvodů provádět, nebo prostě chybí pevná vůle…

Vědci hledali, jak je možno pomoci organismu lépe stres zvládnout, a objevili (původně v tehdejším Sovětském svazu pro sportovce) látky označené jako adaptogeny. Tyto látky se chemicky liší, ale jejich působením dochází – obecně řečeno – ke zmírnění příznaků stresů, které jsou vzhledem k faktorům, které je vyvolaly, nežádoucí.

Tyto látky působí na tkáň nadledvinek, která uvolňuje ve stresu, jak již bylo řečeno, adrenalin a kortizol. Chrání ji a brání před vyčerpáním. Dále snižují hladinu glukózy a hladinu krevního tlaku. Tím dojde ke zlepšení energetické bilance (zmenšení neadekvátního výdeje) a ochrání se i imunitní systém, který je nadměrně zatěžován.

Tyto látky se objevují v řadě bylin. Mezi nejznámější patří ženšen všehoj (Panax ginseng, obsahuje ginsenoidy), rozchodnice růžová (Rhodiola rosea, obsahuje rosaviny a kyselinu salidrovou), eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus, obsahuje eleutherosidy) a také indický ženšen (Withania somnifera, obsahuje withanolidy). Adaptogeny se objevují i v dalších rostlinách, mezi které patří například klanopraška čínská či leuzea saflorová.

Adaptogeny  můžete najít v řadě přípravků z našeho sortimentu.