Rozdělení typů obezity

Z hlediska významu posouzení zdravotních rizik, která z nadměrné hmotnosti vyplývají, není důležité jen stanovit míru nadměrné hmotnosti, ale i rozlišit, kde se nadbytečný tuk v těle nejvíce hromadí. Nestačí tedy pouze stanovit stupeň nadměrné tělesné hmotnosti – tedy, zda se jedná o nadváhu či obezitu, ale i určit rozložení tuku v těle a tím typ obezity.

Podle rozložení tuku rozeznáváme dva typy obezity:

  • ženský (gynoidní) typ obezity (nebo také obezitu tvaru hrušky), kdy se tuk přednostně ukládá v oblasti hýždí a stehen.
  • mužský (centrální, androidní) typ obezity (nebo také obezitu tvaru jablka), kde je tuk nahromaděn zejména v oblasti břicha. Pozor !!!! Z hlediska zdravotních komplikací je závažnější mužský typ obezity, protože tuk v břiše je více metabolicky aktivní.

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit rozložení tuku v těle, je změření obvodu pasu pomocí krejčovské míry. Obvod pasu je sice jednoduchým ukazatelem, ale s množstvím břišního tuku velmi dobře koreluje. Pas měříme v polovině mezi spodním okrajem dolního žebra a horním okrajem pánevní kosti.

Zvýšené riziko pro zdraví Vysoké riziko pro zdraví
Ženy Obvod pasu vyšší než 80 cmObvod pasu vyšší než 88 cm
MužiObvod pasu vyšší než 94 cmObvod pasu vyšší než 102 cm

Dalším ukazatelem, který je možné použít je poměr pas/boky. Na rizikový, centrální typ ukládání tuku v těle poukazuje poměr:

Zvýšené riziko pro zdraví
Ženy Vyšší než 0,85
MužiVyšší než 1,00

 

Zpět nahoru