Přivoňte si k životu – máta peprná

mata e1616156100605

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máta peprná (Mentha piperita) je od nepaměti ceněna pro své pozitivní účinky na trávení. Mátový čaj, který se najde snad v každé domácnosti, s chutí popíjíme s vidinou úlevy od nafouklého břicha či podrážděného žaludku. Silice z máty se získává destilací listů této pronikavě mentolově vonící rostlinky. Podle legendy byla Mintha vodní nymfa, do které byl zamilován řecký bůh podsvětí Hádes, a tak ji jeho žárlivá manželka Persefone zaklela v tuto půvabnou, až omamně vonící bylinu.

Pestrost rodu

Rod máta má mnoho druhů, poddruhů a hybridů. Nejvíce využívaná máta peprná je křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté (Mentha spicata) zvané též spearmint – tento druh máty se také využívá v aromaterapii. V porovnání s mátou peprnou má své specifické účinky a více se používá v kosmetickém odvětví pro svůj nižší obsah chladivého mentolu. V jemnějších rovinách rezonuje s krční čakrou a pomáhá člověku vyjadřovat vlastní pravdu.

Přizpůsobivá máta

Velký přínos má máta peprná pro zažívací systém, což vidíme
i z jejího působení z pohledu čínské medicíny. Přičichnutí
k mátovému esenciálnímu oleji, který náleží elementu Země
a Dřeva, dynamizuje a rozproudí tok čchi především v žaludku
a střevech. Kromě toho se inhalace máty využívá při horečnatých
nachlazeních, infekcích krku, obtížích při dýchání či ucpaném nosu.
Uvádí se, že mátový olej obsahuje velké množství aktivních
sloučenin, které mají v konečném důsledku adaptogenní
povahu, mohou působit chladivě nebo naopak hřejivě, a díky
tomu se tak olej přizpůsobí tomu, co tělo právě potřebuje.
Významnou schopností mátové silice je i anestetické
a spazmolytické (protikřečové) působení. Účinná složka
mentol na buněčné úrovni blokuje vyplavování kontrakčních
signálních iontů do svalové tkáně, a tím se dosáhne relaxačního,
uvolňujícího účinku. Naředěný mátový olej můžeme vetřít do
oblasti spánků, a utlumit tak nepříjemnou bolest hlavy, nebo jej
nanést na unavené svaly.

Jasnosti mysli

Esence máty stimuluje mozkovou činnost. Povzbuzuje, rozproudí myšlení a koncentraci a ulevuje při pocitech tíhy a zahlcenosti, ať už pocházejí z přemíry jídla či nezpracovaných emocí. Výrazné nasládlé, osvěžující aroma máty peprné působí jako doušek čerstvého vzduchu, povzbuzuje ducha i mysl, dodává jasnost a soustředěnost a působí proti únavě. Máta je také skvělým pomocníkem při studiu, kdy se přičichnutím k ní pěkně zažijí a uloží nové poznatky.

Zpracování emocí a informací

Na emocionální úrovni funguje máta jako jakýsi zpracovatel a zakončovatel emocí a informací, které se během dne nashromáždily, pomáhá nám nově nabyté dojmy a zážitky absorbovat a vstřebat, působí jako jakýsi psychologický žaludek. Například i po masáži, kdy tělo přijímá nové léčebné impulsy, je vhodné zakončit masírování nanesením zředěného mátového a pomerančového oleje pro lepší dokončení léčivých procesů a propojení do celistvosti. U přínosů máty pro naše emocionální těla nesmíme opomenout její mimořádnou schopnost navodit toleranci a nadhled. Je spojená se srdeční čakrou, přináší porozumění srdci a umí je rozjásat a osvobodit od emocionální bolesti. Mátovému oleji se také přezdívá „olej radostného srdce“.

Bylina vizí

Z jemnohmotného hlediska je máta bylinou vizí a v dávných dobách se používala na vyvolání prorockých snů a při věštění. Světily se s ní svatyně, magické nástroje a obřadní roucha duchovních mistrů. Zeus, pán všech bohů, který je vševidoucí a vševědoucí a vládne silou a jasností, tak symbolicky vystihuje podstatu energie vizionářské máty.

Zdroj: www.energy.cz