Přivoňte si k životu – máta peprná

Máta peprná (Mentha piperita) je od nepaměti ceněna pro své pozitivní účinky na trávení. Mátový čaj, který se najde snad v každé domácnosti, s chutí popíjíme s vidinou úlevy od nafouklého břicha či podrážděného žaludku. Silice z máty se získává destilací listů této pronikavě mentolově vonící rostlinky. Podle legendy byla Mintha vodní nymfa, do které byl zamilován řecký bůh podsvětí Hádes, a tak ji jeho žárlivá manželka Persefone zaklela v tuto půvabnou, až omamně vonící bylinu.

Pestrost rodu

Rod máta má mnoho druhů, poddruhů a hybridů. Nejvíce využívaná máta peprná je křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté (Mentha spicata) zvané též spearmint – tento druh máty se také využívá v aromaterapii. V porovnání s mátou peprnou má své specifické účinky a více se používá v kosmetickém odvětví pro svůj nižší obsah chladivého mentolu. V jemnějších rovinách rezonuje s krční čakrou a pomáhá člověku vyjadřovat vlastní pravdu.

Přizpůsobivá máta

Velký přínos má máta peprná pro zažívací systém, což vidíme
i z jejího působení z pohledu čínské medicíny. Přičichnutí
k mátovému esenciálnímu oleji, který náleží elementu Země
a Dřeva, dynamizuje a rozproudí tok čchi především v žaludku
a střevech. Kromě toho se inhalace máty využívá při horečnatých
nachlazeních, infekcích krku, obtížích při dýchání či ucpaném nosu.
Uvádí se, že mátový olej obsahuje velké množství aktivních
sloučenin, které mají v konečném důsledku adaptogenní
povahu, mohou působit chladivě nebo naopak hřejivě, a díky
tomu se tak olej přizpůsobí tomu, co tělo právě potřebuje.
Významnou schopností mátové silice je i anestetické
a spazmolytické (protikřečové) působení. Účinná složka
mentol na buněčné úrovni blokuje vyplavování kontrakčních
signálních iontů do svalové tkáně, a tím se dosáhne relaxačního,
uvolňujícího účinku. Naředěný mátový olej můžeme vetřít do
oblasti spánků, a utlumit tak nepříjemnou bolest hlavy, nebo jej
nanést na unavené svaly.

Jasnosti mysli

Esence máty stimuluje mozkovou činnost. Povzbuzuje, rozproudí myšlení a koncentraci a ulevuje při pocitech tíhy a zahlcenosti, ať už pocházejí z přemíry jídla či nezpracovaných emocí. Výrazné nasládlé, osvěžující aroma máty peprné působí jako doušek čerstvého vzduchu, povzbuzuje ducha i mysl, dodává jasnost a soustředěnost a působí proti únavě. Máta je také skvělým pomocníkem při studiu, kdy se přičichnutím k ní pěkně zažijí a uloží nové poznatky.

Zpracování emocí a informací

Na emocionální úrovni funguje máta jako jakýsi zpracovatel a zakončovatel emocí a informací, které se během dne nashromáždily, pomáhá nám nově nabyté dojmy a zážitky absorbovat a vstřebat, působí jako jakýsi psychologický žaludek. Například i po masáži, kdy tělo přijímá nové léčebné impulsy, je vhodné zakončit masírování nanesením zředěného mátového a pomerančového oleje pro lepší dokončení léčivých procesů a propojení do celistvosti. U přínosů máty pro naše emocionální těla nesmíme opomenout její mimořádnou schopnost navodit toleranci a nadhled. Je spojená se srdeční čakrou, přináší porozumění srdci a umí je rozjásat a osvobodit od emocionální bolesti. Mátovému oleji se také přezdívá „olej radostného srdce“.

Bylina vizí

Z jemnohmotného hlediska je máta bylinou vizí a v dávných dobách se používala na vyvolání prorockých snů a při věštění. Světily se s ní svatyně, magické nástroje a obřadní roucha duchovních mistrů. Zeus, pán všech bohů, který je vševidoucí a vševědoucí a vládne silou a jasností, tak symbolicky vystihuje podstatu energie vizionářské máty.

Zdroj: www.energy.cz

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.