Funkční prevence zánětu močového měchýře

zanet mocoveho mechyre

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Močové cesty jsou hned za respiračními potížemi druhými nejčastějšímu neduhy, které nás dokážou pořádně potrápit. A že je zažila nejedna žena? Hádám, že všechny do jedné známe ony nepříjemné pocity neustálého nutkání na močení, které se ke konci stáčí v drama. Proč se tak děje a kde hledat příčinu? Jak si účinně pomoci – ideálně preventivně?

Příčiny zánětu močového měchýře

Tím nejčastějším důvodem bude rozšíření bakterií, zejména Escherichia Coli, která běžně obývá střevo, ale může skrze močovou trubici proniknout až do močového měchýře, kde se následně pomnoží a vyvolá zánět. Tady je též důvod, proč zánětem močového měchýře trpí povětšinou ženy, jejichž močová trubice měří zhruba 3-5 cm, zatímco močová trubice muže 15-20 cm.  

Kromě pálení a řezání v močové trubici nás při zánětu močových cest pravděpodobně potrápí také tyto typické projevy zánětu močového měcháře:

  • Pocit stále plného měchýře, jeho neúplné vyprázdnění
  • Velmi časté pálení a řezání, zejména při domočení
  • Nitkovitý proud moči
  • Zapáchající moč, která je tmavá, zakalená, může se v ní objevit také příměs krve
  • Únava, teplota
  • Bolest zad a bolest v podbřišku
  • Samovolný únik moči

Někdy může být zánět vyvolán též viry, alergií na potraviny, odpovědí organismu na nebezpečnou chemikálii, nepříliš citlivý pohlavní styk, poševní kandidózu anebo též obyčejnou zácpu. A zde bych ráda udělala zastávku, neboť zácpu běžně řeším během své nutriční praxe. Paradoxně, mnohdy nám ženám zácpa divná nepřijde, řešíme až samotný zánět měchýře, přitom, ona příčina je prvotně v neúměrně zatíženém střevu, které tlačí na močový měchýř a ten se pak nedokáže úplně vyprázdnit. Což se může opět projevit přemnožením bakterií na sliznicích močových cest.

Zánět močových cest jako dopad zácpy  

Jednoho dne ke mne na konzultaci přichází Tereza, kterou opakovaně trápí záněty močového měchýře. Zároveň se dostáváme k chronické zácpě, se kterou žije zhruba jeden rok. Společně projdeme sepsaný jídelníček, zaměřujeme se na množství přijatého cukru, tuku, tekutin, jakožto i vlákniny, která je při zácpě doslova klíčová. Navíc, Tereza též ráda upřednostní kávu, džus, Colu či černý čaj. Společně s parádní porcí dobrot, pro které chodívá každý druhý den do cukrárny. S minimem pohybu a se sedavým zaměstnáním, které se pojí s velmi častým stresem. A stres, to je též další dílek naší prozánětlivé skládanky. Při chronickém stresu se totiž do krve vyplavuje hormon zvaný kortizol, který též ovlivňuje trávicí systém. U Terezy vyvolával zácpu. A vedl též k nadýmání.

zanet mocoveho mechyre

Imunita zase začíná ve střevě

Jakmile se nám pravidelným cvičením povedlo „rozpohybovat“ střevo, jídelníček naplnit kvalitními potravinami, omezit cukr, naplnit potřebnou dávku 30 g vlákniny na den, zbavit se závislosti na sladkých nápojích, kávě a džusu, rázem zmizela nejenom zácpa, ale hlavně ony nepříjemné a vleklé záněty močového měchýře. Musím též podotknout, že svůj prim sehrál i obyčejný len, který celkově změkčuje stolici a díky přítomným slizům pečuje o sliznici trávicích, dýchacích, ale i močových cest.

Naši předkové lnem zcela běžně léčili záněty, kdy semínko lnu podrtili a zalili vlažnou vodou. Obecně platí, že na jednu vrchovatou lžíci lnu použijeme zhruba 100 ml vody. Semínko namáčíme po dobu alespoň 12 hodin a takto připravený nápoj pijeme 1-2 x denně. Len stolici změkčí, pomůže nám k vyprázdnění. Při zánětech močových cest vytváří na sliznici tenkou vrstvu, pod kterou tělo regeneruje a sílí.  

Prevence jako základ

Shodneme se na tom, že prevence je nejlepší. Pojďme se podívat na základní pilíře.

1. Pitný režim  

Výbornou možností, jak předcházet vzniku zánětu močových cest bude například i důmyslný pitný režim. A opravdu byste se divili, jak málo z nás jej skutečně naplní. Přitom, jedná se o základ. Protože, pijeme-li méně, naše krev se stává vazkou, zhoršuje se trávení, pravděpodobně nás potrápí zácpa, může dojít k poškození ledvin, ke vzniku ledvinových kamenů, pokožka ztrácí svou pružnost, objevuje se únava propojená s bolestmi hlavy.

Pitný režim je také důležitý z hlediska proplachování močových cest. Pokud umýváme nádobí, jak by asi vypadalo takové drhnutí hrnců bez potřebné vody? A stejným způsobem ta stejná voda udržuje fit také sliznici močových cest. Bez vody to nepůjde a když, tak jen na půl.

První jednoduché pravidlo tedy zní, abychom během dne vypili vždy 30 ml tekutiny na každý kilogram tělesné hmotnosti. A pokud již nadejde problém, cítíme zánět v močových cestách, pitný režim navyšme na 2-3 litry. Zařaďme urologický čaj, vodu pokojové teploty, odvar z čerstvých brusinek.

Bylinné recepty jako první pomoc při zánětu močových cest

Směs při infekci močových cest, dle Pala Váni

Byliny: 10 g natě petržele, 10 g natě vlaštovičníku, 30 g listu medvědice léčivé, 40 g natě truskavce

Jednotlivé ingredience smísíme, odebereme 1 polévkovou lžíci bylin a následně je provaříme. Poté louhujeme 45 minut a pijeme 3 x denně před jídlem. Těhotenství je kontraindikací.  

Močopudná protizánětlivá směs
Byliny: květ slézu maurského, semeno petržele, kořen bedrníku, kořen libečku, list medvědice léčivé, list břízy, kořen jehlice, oddenek pýru.

Byliny smísíme stejným dílem, následně spaříme jednu polévkovou lžíci 250 ml vroucí vody, 45 minut louhujeme, pijeme 3 x denně po jídle.  
 

Tinktury pro zdraví močové cesty

Na své si přijdou také léčivé tinktury, z nichž doporučuji zejména tinkturu z brusinky, vřesu, olše. Pomoci si můžeme také sedacími koupelemi, do kterých přidáme řebříček, přesličku rolní, lichořeřišnici, chmel a kontryhel. Malou zastávku pak udělám u zmíněné lichořeřišnice.

Lichořeřišnice je totiž silné a účinné přírodní antibiotikum, zejména, co se zánětů močových cest týče. Pokud užíváte syntetická antibiotika, i tak lze lichořeřišnici bez obav nasadit, neboť dále zabraňuje nežádoucímu přemnožení bakterií.

lichořešnice

2. Močové cesty bývají citlivé, především na chlad 

Možná si ještě dnes vybavíte onu pověstnou větu maminek či babiček: „Neseď na té studené zemi, přivodíš si zánět močových cest, jakožto i vaječníků.“ A já bych ještě dodala: „Teple se oblékej a nedovol, abys prochladnul.“

Močové cesty jsou skutečně závislé na teple. A pokud jim ho nedáme, ztrácejí svou životodárnou sílu. Tím, jak musí neustále vyvažovat chlad. Co však dělat, když už zánět následně propukne? O to více se snažme zůstat v teple. Připravme si horkou, sedací koupel s protizánětlivými bylinami, viz výše, v posteli pak využijme termofor.  

Do sedacích koupelí můžeme zařadit i aromaterapii, a kromě bylinek pak zařadit také éterické oleje. Má oblíbená směs pak vypadá následovně:  

Směs 100% přírodních éterických olejů: 5 kapek bergamotu, 5 kapek heřmánku, 5 kapek santalu, 10 kapek čajovníkového oleje 

Jednotlivé oleje kapeme do 50 ml olivového oleje, který přidáme do příjemně teplé sedací koupele. Zde setrváme po dobu 10 minut. Poté se zabalíme do ručníku a odebereme se na lůžko.  

3. Ulevující masáž  

Postiženou oblast si můžeme také namasírovat, například teplými lávovými kameny, ale také oleji. Oleje oblast prohřejí, prokrví, pomohou pozvolna zbavit tělo zánětu. Jedním z olejíčků může být například ten z bergamotu, který smísíme s olivovým olejem. Na 50 ml olivového oleje použijeme vždy 7 kapek éterického oleje z bergamotu. Výslednou směs vmasírujeme do oblasti podbřišku, ledvinové oblasti zad. Následně mohu doporučit také přesličkový zábal, který může vypadat následovně.

Přesličkový zábal při zánětu močového měcháře

2 plné hrsti přesličky rolní umístíme do sítka nad vroucí vodou, která bylinu postupně zahřeje. Přesličku pak zabalíme do froté ručníku, přiložíme na postižené místo a necháme působit nejlépe celou noc. Současně lze pod peřinou užívat sálavého tepla z již zmíněného termoforu.  

4. Strava, náš každodenní lék  

Obecně platí, že při zánětu močových cest bychom měli dbát protizánětlivého charakteru stravy s minimem rychlých, zatěžujících cukrů, kávy, aditivy naplněných potravin (instantní pokrmy) a též transmastných tuků. Samozřejmě, zcela se vyhýbáme alkoholu.  

Z potravin naopak zařadíme léčivou slzovku, která je schopna dračí silou vytahovat z těla zánět. Ať už cest dýchacích, trávicích anebo těch močových. Zařadíme ji v podobě jednoduchého odvaru, ale klidně také přílohy, kterou uchystáme například s rýží a hráškem, který nám zase poskytne vlákninu. Podobě jako slzovka pak působí také ječné kroupy, ze kterých lze opět uchystat jednoduchý odvar anebo přílohu, polévku či jakoukoli směs.

slzovka obecna

Dále se nám osvědčují také banány, borůvky, zmíněné brusinky, zelenina a ovoce celkově, vždy však ve své čerstvé, maximálně lehce napařené podobě. Výborným tipem jsou polévky. Ať už ty ze zeleniny anebo poctivé masokostní vývary. Pomoci může i lněné semínko, obyčejná basmati rýže, protizánětlivé žito, šípkový čaj.

Čemu se naopak chceme určitě vyhnout?

  • Džus, káva, Cola, černý čaj, alkohol
  • Sladkosti, ostrá smažená jídla
  • Instantní potraviny
  • Uzeniny
  • Příliš slané sýry
  • Výrobky z bílé pšenice

5. A pak, pak tu je ještě i D-manóza  

D-manóza je vlastně takový malý „zázrak.“ Proč? Řadíme ji na seznam jednoduchých cukrů a byť jsme si řekli, že při zánětu močových cest s cukry celkově šetříme, D-manóza nám prokáže medvědí službu. Jak? V močových cestách obalí bakterie, které tam nemohou přilnout a spolu s močí opouštějí tělo. Zakoupit ji můžeme zcela samostatně, anebo ji kombinovat například s brusinkami. D-manóza bude stát určitě za vyzkoušení, zejména, pokud se chceme vyhnout antibiotické léčbě.

6. Bezpečný pohlavní styk  

Samozřejmě, v průběhu zánětlivého o nemocnění močových cest se zcela vyvarujme pohlavního styku, který by mohl celý problém přiživit.

Nápomocná nám budiž věta MUDr. Zbyňka Mlčocha, bylinkového lékaře, který přímo píše: „Máte-li zánět močových cest a máte partnera, musíte se přeléčit oba, jinak vás opakovaně reinfikuje (partner nemusí mít žádné příznaky zánětu močových cest, a přesto je může chronicky mít!).

Nutno také upozornit, že pravděpodobnost zánětu močových cest zvyšuje praktikování análního styku. Už právě díky přítomné Escherichia Coli.

7. A pak, pak tu máme ještě probiotika a vitamín C  

Podle studií vitamín C zvýšením kyselosti moči ničí bakterie způsobující zánět u více než 50 % pacientů, kteří užívají vitamín C pravidelně. Zde si můžete projít zajímavý výzkum, který byl proveden na těhotných ženách. Tyto poznatky pak můžeme praktikovat všichni. Denní příjem 100 mg kyseliny askorbové jako profylaktického činidla proti infekci močových cest během těhotenství.

Zde je pak ještě jedna velmi zajímavá studie přímo ke zmíněným brusinkám pro ty, které problematika zajímá více: Cranberry / chondroitin sulfate Co-precipitate jako nová metoda pro kontrolu infekcí močových cest.

 
A samozřejmě, k posílení střevního mikrobiomu a tedy celkové imunity můžeme sáhnout po účinných probiotikách a nebo medicinálních houbách. Z nich doporučuji například super silný Cordyceps.

Podtrženo sečteno, jak se v tom neztratit?  

  • Dostatečný pitný režim na bázi bylin
  • Suché teplo, bavlněné spodní prádlo, klid na lůžku
  • Zahřívající masáž vhodným olejem, bylinkový zábal  
  • Teplá protizánětlivá sedací koupel
  • Jednoduchý, zásaditý jídelníček s důrazem na protizánětlivé potraviny a také vlákninu
  • Brusinkové preparáty
  • Bylinné tinktury
  • Probiotika
  • Vitamín C
  • D-manóza
  • Cordyceps