Přírodní rostlinné šťávy – Černá ředkev

cm cerna redkev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V nedávné době se objevila na českém trhu nová originální řada přírodních rostlinných šťáv. Tato řada nabízí přírodní produkty, samozřejmě v nejvyšší kvalitě, v tekuté přírodní formě, která dosud u nás na trhu chyběla. Šťávy jsou získávány z plodů, natě či listů léčivých rostlin nejmodernějším způsobem výroby, výrobky jsou stabilizovány pouze pasterizací a zachovávají si tak maximum biologicky cenných látek. Díky použité technologii výroby, šťávy neobsahují přídavky cukrů, chemické konzervační látky, ani barviva a jsou proto určeny širokému spektru konzumentů. Nutriční hodnota samotných šťáv tkví zejména v obsahu minerálů včetně stopových prvků, vitaminů, bílkovin, organických kyselin, enzymů, bioflavonoidů a karotenoidů, kromě toho šťávy obsahují další specifické biologicky aktivní látky, které u konzumentů mohou přispět k upevnění zdraví.

Černá ředkev (Raphanus sativus, var. niger)

Černá ředkev jako tradiční kulturní plodina se v současné době stala velmi populární i kvůli příznivým zdravotním účinkům hlavně díky prokazatelně pozitivnímu působení na trávicí systém. V Evropě byla domestikována již v antických dobách a jako jedlá plodina se dnes pěstuje po celém světě. Pro konzumní i zdravotní účely se používá kořen.

Účinné látky

Hlavními biologickými látkami ředkve jsou glukosinoláty (sirnaté glykosidy). Kořen dále obsahuje enzymy, pektin, vlákninu, fruktózu, steroidní saponiny. Vysoký, srovnatelný s čajem, je obsah katechinu a četných fenolických kyselin jako kyseliny chlorogenové, ferulové, sinapové, syringové, vanilové aj., jež pomáhají v těle vychytávat reaktivní kyslíkové radikály. Z minerálů se ve větší míře vyskytuje vápník, hořčík, draslík, zinek, fosfor, měď, stopové prvky jód, fluor, selen a mangan, dále vitaminy C, B2, B6 a kyselina listová.

Působení, účinky

Černá ředkev stimuluje vylučování žaludečních šťáv i žluče, tradičně se používá při problémech se žlučníkem a při potížích s játry. Harmonizuje střevní činnost, povzbuzuje střevní peristaltiku, tlumí nadýmání, zklidňuje křeče v trávicím traktu. Pomáhá eliminovat toxické látky z těla. Osvědčuje se i při potížích dýchacích cest z nachlazení, pomáhá rozpouštět hleny a usnadňuje vykašlávání hlenů. Snižuje hladinu krevních tuků, podporuje činnost močového systému. Má antibiotické – antivirové, antibakteriální a antifungální účinky, příznivě působí při infekčních průjmech. Jsou uváděny i pozitivní účinky na artritidu a intenzivně je zkoumán prokázaný silný antioxidační potenciál kořene. Díky vysokému obsahu vody přispívá k hydrataci organismu.