Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pod málo známým názvem epitalizancia se skrývají látky, které podporují regeneraci poškozeného epitelu (buněk kůže nebo sliznic). Některé z nich mají také účinky granulační, což znamená že urychlují dělení buněk vyplňující defekt (ránu, poškození). Dále mají účinky dezodorační a antibakteriální.
U kožních onemocnění se dá více přírodních látek s tímto účinkem. Jednou z nejznámějších je guajazulen obsažený v heřmánku. Jedná se o směs polysyntetických derivátů azulenu (je to organická sloučenina, derivát naftalenu). Azulen má navíc také účinek protizánětlivý a mírný antiseptický. V této skupině látek nacházím jak rostlinné extrakty (heřmánek, měsíček, aloe), tak i některé další produkty (mateří kašička, propolis). Důležitý význam má extrakt z cibule, používaný v kombinaci s dalšími látkami. Ten se používá při prevenci a léčbě jizev. K dalším látkám, které podporují regeneraci epitelu, patří některé vitamíny (dexpantenol, vitamín E či A).
Epitalizancia se obecně používají ulehčích poranění kůže, u drobných popálenin prvního nebo druhého stupně, po štípnutí hmyzem nebo k léčbě bércových vředů či proleženin. Pokud je používáme, je důležité si pamatovat, že se musí aplikovat několikrát denně. S lékařem je nutno se předem poradit u rozsahlejších popálenin druhé stupně a u dětí mladších dvou let.
Jedním z přírodních zdrojů je již zmiňovaný cibulový extrakt (Allium cepa). Má protizánětlivé účinky a tlumí růst buněk vytvářejích ošklivé jizvy. Z účinných látek obsahuje alantoin a heparin. Alantoin má epitalizační účinky a váže v kůži vodu. Heparin je látka bránící srážení krve, která má také protizánětlivé a protiedémové účinky. Můžeme se s ní setkat v řadě mastí. Používá se k terapii a prevenci tvorby jizev.
Obvykle se aplikuje dětem, i dospělým ve formě gelu, třikrát denně na postižená místa. Velmi rozšířený je i extrakt z heřmánku lékařského, obsahující jako hlavní účinnou složku guajazulen. Guajazulen je syntetická látka s epitelizačními účinky, které mají použití při léčbě poranění nebo chronických onemocnění kůže. Heřmánkový extrakt obsahuje také obsahuje další azuleny, které se vyznačují epitalizačními a hojivými účinky.
Tento extrakt se používá k terapii lehčích poranění kůže, u bércových vředů, u proleženin a špatně se hojících ran nebo také při opruzeninách a popáleninách prvního stupně. Obvykle se aplikuje ve formě masti 1 až 2 x denně v tenké vrstvě na postižené místo nebo rovněž ve formě koupele. V tomto případě se těhotné ženy musí nejprve poradit s lékařem. Výtažek z heřmánku můžeme najít v našem sortimentu například v přípravcích Weleda balzám po holení nebo Obličejový mycí gel.
Velmi známý je rovněž extrakt z měsíčku lékařského (Calendula officinalis). Tato léčivá rostlina z účinných látek obsahuje terpeny, steroly, kumariny, silici a flavonoidy. Tyto látky zapřičiňují, že má antiseptické, protizánětlivé a epitelizační účinky. Měsíček lékařský se používá k léčbě drobných poranění kůže nebo u popálenin prvního nebo druhého stupně. Je dobré vědět, že se dá použít při svědění různého původu (určité fáze atopického ekzému, tj.klidová fáze nebo například stařecké svědění). Používá se jak u dospělých, tak i u dětí ve formě masti třikrát denně na postižené místo.
Výtažek z měsíčku může najít například v ošetřující vodě Aknea.
Často se můžeme v mastech setkat i se včelími produkty, jako je mateří kašička či propolis (zde pozor na alergie na včelí produtky). Jedná o směsi přírodních látek s epitalizačními účinky, které se využívají při léčbě poranění nebo u chronických onemocnění kůže. Také se dají uplatnit při léčbě bércových vředů a proleženin. Tyto přípravky se používají, opět jak u dětí, tak u dospělých dvakrát denně v tenké vrstvě na postižené místo. Výtažek z propolisu můžeme najít v přípravcích PM Propolisový šampon s medem nebo PM Propolisový krém.
Z vitamínů se používá vitamin A a E. Vitamin A (retinol) má epitelizační účinky, kterých se používá u lehčích poranění kůže, u bércových vředů, proleženin a u špatně se hojících ran, u popálenin prvního a druhého stupně, u chronické atopické dermatitidy či jako prevence opruzenin u dětí. Retinol můžeme najít například v přípravku Vichy Liftacitv s retinolem.
Vitamín E (alfa tokoferol) má také epitalizační účinky a používá se také u lehčích poranění kůže, u bércových vředů, proleženin a u špatně se hojících ran a při suché kůži různého původu. Tokoferol můžeme najít například v přípravku Bio kokosová péče.