Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Primární prevence v onkologii

16.08.2006

Už déle než půlstoletí je znám rozhodující (asi 90 %) vliv kouření cigaret na tvorbě zhoubných nádorů plic, ale i značný význam při vzniku nádorů dutiny ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, močového měchýře, slinivky břišní, ledvin a pravděpodobně i dalších orgánů.

Celkově, v porovnání s ostatními rizikovými faktory prostředí, se kouření cigaret se podílí na vzniku zhoubných nádorů zhruba jednou třetinou. Tabákový dým navíc potencuje jiné karcinogenní látky, přičemž výsledný účinek není součtem, ale násobkem obou karcinogenních faktorů. Podpora nekouření je proto považována za rozhodující a prioritní přístup k prevenci zhoubných nádorů. Zkušenosti z USA i západoevropských zemí ukázaly, že každé snížení spotřeby cigaret vede k poklesu incidence zhoubných nádorů plic mnohem dříve, než se předpokládalo, už v průběhu 10 - 15 let, a dokonce ještě rychleji dochází rovněž k markantnímu poklesu onemocnění srdce a cév. Příznivé je i zjištění, že osoby, které zanechaly kouření, mají po 20 letech stejné "šance" na tvorbu zhoubných nádorů jako celoživotní nekuřáci.


Poměrně významně ovlivňuje profesionální nádorová onemocnění expozice širokému počtu karcinogenních látek v pracovním prostředí. V některých případech zde signalizuje přítomnost potenciálního karcinogenu i nepatrný výskyt tzv. signálních tumorů, jako jsou např. mezoteliomy plic nebo angiosarkomy jater, jež se v normální populaci vyskytují jen zřídka. Soustavné sledování morbidity a mortality v jednotlivých zaměstnáních, evidování a sledování nových chemických látek zaváděných do výroby a důkladná individuální ochrana pracovníků patří k základním zásadám prevence profesionálních tumorů.


Alkohol, především koncentrovaný, podněcuje vznik zhoubných nádorů dutiny ústní, hrtanu, jícnu i žaludku, významnou úlohu hraje při vzniku zhoubných nádorů jater jako důsledek cirhózy. Nadměrný konzum alkoholu se významně podílí rovněž na vzniku neurologických a psychiatrických onemocnění a nadto potencuje účinek kouření.


Vztah výživy a výskytu zhoubných nádorů indikuje především prudký pokles u nádorů žaludku ve většině vyspělých zemí, připisovaný vhodnějšímu složení stravy a lepším způsobům skladování a konzervování potravin. Mimořádný význam výživy přesvědčivě dokazují i výsledky tzv. migračních studií, stejně jako konotace mezi obezitou a zvýšeným výskytem nádorů prsu a vaječníků. Primární prevenci představuje celkové snížení kalorického příjmu, omezení obezity, snížení podílu živočišných tuků ve výživě na maximálně 30 % skladby denního energetického příjmu a jejich nahrazení rostlinnými oleji, upřednostňování drůbežího, králičího a rybího masa, redukce uzených, marinovaných a solí stabilizovaných potravin a současně zvýšený příjem čerstvé zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků. Rostlinná vlákna, jejichž konzumace působí jako ochrana před nemocemi tlustého střeva, by měla tvořit alespoň 15 % celkového denního objemu potravin. Snížení obsahu soli ve stravě zase působí preventivně nejen u nádorů žaludku, ale i v případě srdečně-cévních onemocnění.


Význam sexuálních faktorů a reprodukčních funkcí žen při vzniku nádorů je velmi rozdílný. Velký počet porodů zvyšuje riziko nádorů čípku děložního, vyšší počet porodem ukončených gravidit s prvním porodem v mladém věku poskytuje ženě naopak značnou ochranu před zhoubnými nádory prsu, zatímco nepříznivě v tomto směru působí umělá přerušení těhotenství. Jako velmi častý důvod opětovného růstu zhoubných nádorů krčku děložního se uvádí promiskuita. Ta je v některých populacích rovněž zásadním rizikovým faktorem přenosu viru HIV a příčinou zvětšujícího se rozsahu pohlavních chorob.


K dalším významným způsobům prevence rakoviny patří ochrana kůže před ultrafialovou složkou slunečního záření. Tento problém úzce souvisí se ztenčením ochranné ozónové vrstvy ve stratosféře Země, a tím i nápadným zvýšením počtu nebezpečných maligních melanomů, ale i ostatních nádorů kůže. I když počet opalujících se lidí v posledních letech značně poklesl, jsou namístě i opatření zaměřená proti dalším možným nebo potenciálním etiologickým faktorům. Jako nezbytné se jeví trvalé monitorování a ochrana životního prostředí před znečištěním a ionizujícícm zářením.


Za zmínku stojí i nové metody, považované za nadějné perspektivy primární prevence vzniku nádorových onemocnění. Ať už jde o tzv. chemoprofylaxi – podávání určitých látek, jako jsou vitaminy, stopové prvky apod., jež zpomalují nebo blokují proces změny normální buňky v buňku nádorovou, či vakcinaci proti zákeřným virům.


Související články:
Nebezpečná mateřská znaménka?


16.08.2006
autor: Mgr. Dagmar Fousková
zdroj: W. Bodmer, D. Zaridze: Cancer prevention in Europe. Organization of European Cancer Institutes and International Union Against Cancer, Geneva, 1992; I. Pleško: Preventívne hĺadiská onkologických ochorení. Preventívna medicína. Osveta, Martin 1
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS