Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nervy jsou struktury tvořené myelinizovanými svazky dlouhých výběžků nervových buněk = neuronů, které jsou obklopeny podpůrnou, vazivovou tkání. Neurony jsou to orgány periferního nervového systému, které zprostředkovávají vedení informací z periferie do centrální nervové soustavy, umožňují inervaci svalů a žláz a také citlivost na vnější i vnitřní podněty. Nervové poškození představuje poškození nervu, čímž se naruší činnost organismu. Při periferní neuropatii se jedná o postižení jednotlivých nervů nebo řady nervových vláken, zakončení nebo výběžků. Příčiny jsou různorodé. Jde o velmi citlivé buňky, u nichž bývá poškození někdy i trvalé. Jak podpořit léčbu neuropatie přírodní cestou?
Příčiny periferní neuropatie:
Periferní neuropatie je nervové poškození (na zakončeních, receptorech, výběžcích). Periferní znamená, že je porucha někde mezi přepojením z míchy na periferní nerv (nerv, který vede od míchy do těla) a efektorem (sval, kůže, to, kam daný nerv vede).
Mechanismů vzniku může být celá řada:
- Infekce – lymeská borelióza
- Porucha imunity, autoimunita
- Metabolická onemocnění – diabetes mellitus např.
- Roztroušená skleróza
- Onemocnění jater
- Onemocnění ledvin
- Nádory
- Vrozené vady
- Imunodeficience
- Hypovitaminóza
- Alkoholismus, PPP
- Nadužívání léků
- Parkinsonova choroba
- Úrazy
- Operace
Jaké jsou příznaky?
Příznaky se mohou navzájem se mohou kombinovat a doplňovat. Jde hlavně o palčivou, řezavou nebo pálivou bolest, periferie jsou velmi citlivé na dotek (= senzitivní neuropatie). Přidává se dále bolest svalstva, brnění a mravenčení prstů i dlaní, toto může postupovat i dále po pažích. Není výjimkou ani ztráta koordinace dolních končetin, ochabnutí svalstva a porucha funkce (= motorická neuropatie), čímž rostou rizika pádů a úrazů. Příznaky závisí i na tom, zda se jedná o postižení jednoho nervu (mononeuropatie) nebo více (polyneuropatie). Zmást může i to, že stejnou oblast těla mohou inervovat (ovládat) jiné nervy senzitivně (vnímání místa) a jiné motoricky (pohybově).
Senzitivní příznaky a dermatomy
Na obrázku níže můžete vidět senzitivní inervaci těla. Pokud například dojde k útlaku nervu při výstupu z páteře, odpovídají obtíže z daného místa určité výši poškození vzhledem k páteři. Když budeme konkrétní: přichází pacient a stěžuje si na mravenčení, které vede po boční straně stehna na noze. To v rozložení dermatomů a inervace odpovídá výši 5. bederního obratle.
Důležité je před léčbou provést podrobnou diagnózu, co problém způsobilo. Zda jde o metabolickou, autoimunitní, nebo poúrazový problém a podle toho nastavit kvalitní terapii a léčbu. Takže se nejprve přistoupí k léčbě příčiny a poté se doporučuje další postup. Možnosti jsou různorodé od fyzioterapie, doplňkových léčiva po přírodní doplňky stravy.
Jak se léčí neuropatie?
Léčba neuropatie se zakládá hlavně na odstranění příčiny, tedy na léčení výchozí nemoci (například u cukrovky je to stabilizace hladiny cukru). Využívá se přitom řady možností podle zasažených nervů. S neuropatií velmi dobře pracuje fyzioterapie, která může při určitém typu pomoci odstranit příčinu (útlak nervů) nebo podstatně zlepšit ztrátu funkce a nepříjemné příznaky, které pacienty omezují. Někdy také prospívá konzumace přírodních přípravků, které mohou pomoci napravit situaci.
Jak jí ale raději vyhnout?
Nejvíce důležité je také ale mít v hlavě, že preventivní výživa je základ všeho. Pokud máme rozumně a udržitelně nastavený životní styl, který je z dlouhodobého hlediska prospěšný, nebudou rizika tak vysoká. Musíme však přihlédnout ke genetické zátěži a nehodám, či úrazům, které těžko ovlivníme. ŘÍKEJME TOMU OSUD, NÁHODA, PECH. Maximálně pak můžeme být naštvaní, jak to dopadlo, ale nic to nevyřeší. Nic o to, neřešit a stěžovat si je velice snadné. Pojďte pro sebe něco dělat, nikdy to nebude zbytečné a nikdy to nebude pro škodu.
Zdravá strava, vše pojem velice známý, to řeknou i děti v mateřské škole, že se má jíst ovoce, zelenina, vláknina, semínka, ořechy, bílé maso, cvičit…
Co je zdravá strava víme, ale…
To je hezké, ale co když nám něco nechutná, nejíme z výživového směru některé potraviny, nesmíme semínka kvůli trávení, žlučníku, slinivce, nebo musíme dávat i pozor na vlákninu, když trpíme syndromem dráždivého tračníku? Zde jdou všechna univerzální doporučení proti tomu a místo zdraví můžete zažívat peklo. Ale pořád můžete udělat víc než nic. Pořád můžete zeleninu, jen jinak upravenou, pečivo, přílohy, ovoce, jen omezené druhy. Jen najít tu správnou míru a pak udělat maximum, co jde, aby problém s nervovým systémem neprogradoval.
- Doporučuji opravdu jíst pravidelně, mít v každém jídle bílkoviny, jako maso, kvalitní uzeniny, nebo vejce, sýr a další polotučné mléčné výrobky, šmakoun, tofu, luštěniny.
- Je zapotřebí hlídat hladinu krevního cukru na požadované a stabilní hodnotě a pokud máte cukrovku, je třeba dobře pečovat o nohy.
Lidský organismus má neustálou schopnost regenerace. Bez neustálé buněčné obnovy uvnitř organismu, kdy se kontinuálně střídá život a smrt, by nemohlo lidské tělo existovat.
Avšak během nemoci i postupujícího věku jsou regenerační procesy překonány těmi degenerativními. V dnenšní době je medicína přetížena, obecná péče se přetěžuje a přebytečně se využívají chemická léčiva.
Zapomíná se na přírodní způsoby.
Jídlo, jeho kvalita, sezónnost, lokálnost, byliny, bylinné extrakty, to je cesta…
Jaké další prokázané látky a složky potravin mohou pomoci?
V rámci ochrany nervů a celého systému je prokázána celá řada látek, jako jsou borůvky, zelený čaj, chlorella, spirulina, vitamin E. Třeba i karnosin, který se běžně užívá i u sportovců. A co dál?
- Kurkumin, čisté extrakty z kurkumy
- Borůvky sbírané v plné zralosti
- Ženšen a jeho extrakty
- Celer, petržel, červené víno, rajčatová šťáva – obsahují flavonoid apigenin
- Houba Korálovec ježatý – Hericium erinaceus
- Natto – výrobek z Japonska z fermentovaných sojových bobů
- Dan Shen – bylinka z Číny
- Avokádo, mandle
- Konopný olej, konopná semínka
- Listy Moringy olejodárné
- Len a lněný olej
- Ryby a rybí olej
- Resveratrol – velice silný a účinný antioxidant, najdete jej, vyskytuje se například ve víně a hroznech révy vinné a borůvkách
- Mateří kašička
- Theanin – aminokyselina L-theanin se běžně vyskytuje například v zeleném čaji.
- Indický ženšen
- Káva
Pokud řešíme i částečnou obnovu neuronových synapsí, který může být poškozen po úrazu nebo vlivem autoimunity, je dobré mít i kladný postoj k životu komplexně, snažit se pracovat se svojí psychikou a udržovat si jasnou mysl a nepadat do depresí a strachu z bezvýchodných situací.
Naše tělo leckdy dokáže zázraky, že i medicíně zůstává rozum stát.
Nic nemusí být beznadějné. Jediný faktor, který může proti Vám hrát, je čas…
Pro mě je jedničkou tato bylinka: jmenuje se Moringa olejodárná. Moringa je známa pod termíny „zázračný strom“ nebo „strom života“. Tato unikátní rostlina představuje zdroj neuvěřitelných 90 živin a 46 antioxidantů. Antioxidanty pomáhají i nervovému systému. V jedinečné formě nabízí moringa tělu vše potřebné v dokonalé rovnováze, kterou lidské tělo může nejlépe využít a vstřebat.
TIP Celostní medicíny: Více o látkách, které podporují ochranu buněk (včetně těch nervových), najdete v našem článku o antioxidantech.