Orgánem ledna a února je kořen našeho života: symbolika ledvin

emoce ledviny organ

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná už tušíte, jsou to ledviny a jejich životodárna esence, se kterou dnešní člověk nešetří. Snadno jim ublížíme nevhodným oblečením, emocemi, stresem a dlouhodobým žitím ve vyřečerpání (na energetický dluh). O samotné esenci pohledem čínské filosofie si můžete přečíst článek Ledviny – Shen. V dnešním článku se podíváme na to, jak si na ledviny dát pozor prakticky – co mají rádi, jaké emoce s nimi souvisí, jaká je jejich celková symbolika v těle.

Orgány a měsíce

Zopakujme si, co to znamená: každý měsíc v roce je některý z našich 12 důležitých orgánů ve svém maximu, tzn., že mu v této době můžete nejvíc prospět nebo také ublížit.

Pro Ledviny a Močový měchýř je to právě leden a únor. Z hlediska denního načasování je nejvyšší aktivita močového měchýře mezi 15. až 17. hodinou, ledvin pak 17. až 19. hodinou.

Módní výstřelky ledviny nezajímají

Jelikož meridián (akupunkturní dráha) močového měchýře probíhá od vnitřních koutků oka až po malíky na nohou, vidíme, kde všude je možné nasbírat vnější chlad do těla. Dávejme si opravdu pozor na módní vzory poněkud patologických návrhářů, jako jsou trička a kalhoty „skoro“ do pasu, vysoké boty ke kolenům, ovšem tepelnou pohodou vhodné pro květen, odhalené dekolty s ledabylým šátkem v minus 10 stupňů Celsia. Jistě jste, milé dámy, poznaly, že se hovoří právě o Vás. Komu jinému ale sdělit, že tyto oblasti jsou přesně ty, přes něž je možné prochladnout na nejcitlivějších místech u ženy – močových cestách, děloze a vaječnících.

Věřím, že módní návrháři takto nepřemýšlí. Bohužel, naše organismy to takhle nechápou. Žena je Yinovější než muž, je obrazem krve, životodárné tekutiny, kterou každý měsíc ztrácí a taky musí vyrábět. Je to také Krev, kterou potřebuje ke zdárnému průběhu těhotenství, a jsou to právě Ledviny, jež se na její výrobě, kromě stravy samotné, podílí.

Symbolika ledvin

Pojďme si říci, jak se na ledviny můžeme dívat. Voda – živel pro Ledviny zásadně důležitý, ale i zdrcující, například ve formě zmoknutí. Voda má tendenci klesat – největší oblast působení v těle je tedy dole.

Černá či tmavě modrá barva – ochrana, symbol ledna, dobrá pro zahřátí pod téměř sibiřskou intenzitou sluníčka, od února je spíše už barvou stagnace. Kdo nemá element vody v rovnováze, kupuje většinou modré oblečení či povlečení postelí.

Emoce a psychosomatika: Ledviny a strach

Velkou zbraní proti nám je Strach, stahuje, tj. zmenšuje a zpomaluje veškerou hmotu. To platí pro celý rok, ale v zimě je podvědomě tato emoce spojována i s přežitím a vyhlídkami, kolik ještě máme zásob. Dnes máme sice plné lednice a spíže, nicméně stále nás provází strach z nedostatku příjmů, vztahů nebo zdraví. Kdo má strach, mívá také často studené nohy. Je velmi důležité tuto emoci prosvětlovat Vnitřním Sluníčkem, jako když vyjedete ze zachmuřeného města na hory – tam je také zima, ale jakási jiná. Hodně pomáhá Rodinný Kruh, i když si to všichni nemyslí, ale každý někam patříme. Tato sociální síť je „skutečnější“ než sítě internetové.

Esence ledvin: kosti a klouby

Pod nadvládu Ledvin spadají Kosti, klouby – tam se vždy usadí nachlazení (spodní prádlo pod kalhotami), uši (u frajerů bez čelenek – obzvlášť u pánů, jsou z prochlazení uší komplikace s pohlavní oblastí – ne nadarmo se říká: jak v hlavě, tak pohlavně), dále padání vlasů, kazivost zubů, kvalita nehtů, vysoký či nízký tlak, cystitidy, paměť, jakékoli problémy s páteří, menstruací, neplodnost, osteoporóza, bolesti v lýtkách, kloubech, vymknutí kotníku. A jestliže vaše děti v pozdních odpoledních hodinách stále něco mumlají, či se hlasitě projevují, je to projev dysbalance vodního elementu.

Močový měchýř je z pohledu tradiční čínské medicíny velmi důležitý úředník – nepracuje-li dobře, zbytek systému je stresovaný a otrávený. Jeho meridián probíhá ve dvou řadách podle páteře a má vliv na míchu a nervy, tedy na celkové napětí podél této dráhy.

Vyčerpání a únava: Jak posílit energii ledvin?

Místo toho každý večer před ulehnutím ponořte nožky až po kotníky do teplé vody na 10 minut, osušte a masírujte oblast ledvin uprostřed chodidla, v oblasti pod vnějším i vnitřním kotníkem, a na patě jsou další důležité body pro náš kořen života – kruhovitě 30x vpravo i vlevo či pravidelným stiskem v rytmu dechu.

Je třeba opakovat, že nápoje jsou dobré teplé – tělo není ohřívač na led. Vhodné jsou vývary z masa, občas i kostí, hutné polévky, důležitá jsou semena a luštěniny. Doplňujeme tak zásoby Ledvin – zdroje kvality a délky našeho života.

TIP Celostní medicíny: Přečtěte si článek o tom, jak podpořit ledviny z různých úhlů pohledu. Vyzkoušet můžete i recepty a potraviny, které posilují ledviny.

Aktualizováno 1. 2. 2024.