Potravinové intolerance na lepek nebo laktózu? Pomáhají enzymy!

cm pecivo lepek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Alergie na různé druhy potravin, lépe řečeno potravinové intolerance, jsou mezi lidmi poměrně časté. Alergie na česnek, jablka, ořechy, citrusy, mléko, lepek či nějakou další potravinu má skoro každý z nás. Zatímco ořechy nebo citrusy můžeme ze stravy lehce vyřadit, horší to je s intolerancemi na lepek nebo laktózu. Vyřadit z naší stravy pečivo nebo mléčné produkty je pro nás značně omezující. Naštěstí i pro tyto potravinové intolerance už existuje řešení.

Lepek zatěžuje náš organismus

Označení lepek je odvozeno od slova „lepit“, a to je podle odborníků právě to, co lepek v našich střevech provádí. Střeva doslovně zalepí a ta pak nejsou schopna dostatečně trávit všechny živiny. Přichází zažívací potíže jako nadýmání, bolesti břicha, průjem nebo naopak také zácpa.

Lepek je hojně zastoupen ve všech typech pšenice, ječmene nebo žita, setkáváme se s ním tedy především v pečivu. Pro celiaky je jedinou terapií bezlepková dieta. Ta má však smysl i pro lidi, kteří mohou mít jen dílčí příznaky intolerance na lepek. Vesměs si pak pochvalují, že jim odezněly trávicí potíže a cítí více energie. Výzkumy dokazují, že s trávením lepku dokáží pomoci speciální enzymy.

Pro lepší trávení lepku fungují enzymy

Enzymy slouží k rozkládání složek potravin na menší prvky. Tělo je pak dokáže využít pro stavbu a provoz buněčné činnosti. Pokud však náš organismus nedisponuje dostatečným množstvím potřebných enzymů, dělá mu trávení složitějších částí potravy potíže. Takovou potravinou je právě lepek, který pokud je nedobře stráven, dokáže být pro naše tělo toxický.

V posledních letech bylo provedeno několik vědeckých studií1,2,3,4 na působení enzymů pro rozklad lepku na menší neškodné a lehčeji stravitelné fragmenty. Výsledky těchto studií jsou velmi nadějné. Ukazuje se, že využití přírodních enzymů usnadňuje cílené a vysoce účinné rozložení molekul lepku. Právě na základě výsledků těchto studií vzniklo i složení doplňku stravy, který je vyvinut přímo pro osoby s intolerancí na lepek. Mechanismus účinku je překvapivě jednoduchý, obsahuje enzymy, které dokáží štěpit lepek na jednotlivé oligopeptidy a aminokyseliny. Ty jsou pak pro člověka daleko lépe stravitelné než složitá bílkovina lepku. Doporučuje se užívat 1 tabletu bezprostředně před jídlem obsahujícím lepek, odstraní se tak nepříjemné příznaky spojené s intolerancí na lepek jako jsou právě obtěžující nadýmání, špatné trávení nebo dlouhodobý nedostatek energie.

Potraviny

Laktózová intolerance je celosvětový problém

Problémy s trávením mléčných produktů mají lidé na celém světě. Odhaduje se, že je to přes 60 % lidí. V případě ČR se trávicí problémy související s laktózovou intoleranci objevují u cca. 20 % populace. Nepříjemnými projevy laktózové intolerance jsou především nevolnost, plynatost nebo bolesti hlavy či břicha. Většina z nás je zvyklá snídat např. jogurt, sýry nebo další mléčné produkty. Ty mají tendenci zahleňovat naše tělo a způsobovat nám zdravotní potíže, proto je potřeba laktózu obsaženou v mléce dobře strávit či se vyhýbat mléčným produktům. To však může být docela omezující.

Špatné trávení mléčného cukru laktóza je dáno malou produkcí či úplnou absencí vlastního enzymu laktáza. Obecně se dá říci, že tvorba enzymu laktáza se nám snižuje spolu s věkem, čím jsme starší, tím méně laktázy se nám vytváří a tím větší problémy můžeme mít při trávení mléčných produktů. Jako kojenci jsme tedy vybaveni nejlépe tak, abychom dokázali strávit příjem mateřského mléka. Poté tuto schopnost pomalu ztrácíme.

Jak předejít trávicím potížím při konzumaci mléčných produktů?

Pokud máme s trávením mléčných produktů potíže, řešením je externí příjem laktázy v podobě doplňků stravy,  s obsahem enzymu laktáza dokáže rozštěpit obsah laktózy odpovídající 1/2 litru mléka. je navíc obohacen i o probiotika bacillus subtillis, která jsou potřebná pro naše zdravá střeva. Stačí užívat 1 kapsli před jídlem obsahujícím a můžeme si vychutnat své oblíbené mléčné produkty bez nepříjemných potíží.

Zdroj:

1) Hugh J. Cornell, Agnieszka Czyzewska, Finlay A. Macrae, Grazyna Rydzewska, Anna Nasierowska-Gutmejer, Arkadiusz Bednarczuk, Teodor Stelmasiak: The Effect of Enzyme Supplementation on Symptoms and Duodenal Histology in Celiac Patients, International Journal of Celiac Disease, International Journal of Celiac Disease, Vol. 4, No. 2, 2016, pp 40-47

2) Messer M, Baume PE: Oral papain in gluten intolerance. Lancet. 1976 Nov 6;2(7993):1022

3)  H.J. Cornell, F.A. Macrae, J. Melny, C.J. Pizzey, F. Cook, S. Mason, et al.: Enzyme therapy for management of coeliac disease. Scand J Gastroenterol. 2005 Nov;40(11):1304-12.

4) Buddrick O, Cornell HJ, Small DM: Reduction of toxic gliadin content of wholegrain bread by the enzyme caricain. Food Chem, 2015 Mar 1;170:343-7.