Potočnice lékařská (Nasturtium officinale)

potocnice e1609705273641

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Potočnice lékařská (Nasturtium officinale), starší název řeřicha potoční, někdy také řeřišnice bílá je rostlina z čeledi brukvovitých. Byla oblíbená už u starých Řeků a údajně si ji oblíbil i Napoleon Bonaparta. Výklad latinského názvu vychází prý z latinského obratu “nasum torquere”, což znamená „zkroutit nos“ – pravděpodobně však jde o lidovou etymologii. Jinak je to proto, že se jedná o rostlinu silně aromatickou. Cíleně pěstována začala být právě v Bonapartově vlasti, ve Francii. V České republice patří mezi chráněné druhy.

Potočnice lékařská je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až 90 centimetrů. Má hranatě rýhovanou, lysou a dutou lodyhu. Bílé květy se žlutými prašníky kvetou v hroznovitém květenství. Plody jsou šešulky obsahující ve dvou řadách jedno semeno.

Má sytě zelené, lesklé listy. V přírodě si oblíbila stinná místa u pramenů, v příkopech nebo v potocích.  Roste téměř po celé Evropě, ale i na dalších kontinentech s výjimkou Austrálie.

Jako rostlinná droga se používají v lidovém léčitelství stonky a listy. Ty obsahují v čerstvém stavu vitamin C, vitamin E, vitamin D a provitamin A. Dále obsahuje hořčičnou silici glykonasturtin a z minerálů železo, draslík, jód nebo síru.

Rostlina je používaná v léčitelství (spíše v historii) na posílení trávení, imunity, při zánětech, k podpoře vylučování žluči, na snížení hladiny krevní cukru, při chudokrevnosti nebo jako povzbuzující tonikum.

Potočnice lékařská měla, a i ještě má využití v kuchyni, byť je v české kuchyni neznámá.

Dříve byla její semena využívaná jako náhrada hořčice. V kuchyni některých národů se zelené listy potočnice přidávají do salátů (mají pálivou chuť podobnou ředkvičkám nebo slabšímu wasabi). Nať je používána jako koření (údajně dodává lehce pikantní chuť).

Extrakt z potočnice se používá i šampónech jako přísada, která podporuje regeneraci vlasů.

Důležité je upozornit na jedno riziko spojené se sběrem čerstvé potočnice, i když se vzhledem k tomu, že je u nás chráněná a neměla by se sbírat, jedná o upozornění informativní. Tento zdravotní problém se právě objevil ve francii, kde je potočnice lékařská pěstována. Jde o to, že listy a stonky mohou být během růstu kontaminovány metacerkáriemi motolice jaterní, proto je potočnice lékařská považována za jeden z častých zdrojů infekce člověka.

Metacerkárie je poslední larvální stádium motolic, které je již infekční pro definitivního hostitele. Hostitel se nakazí pozřením těchto stádií a v trávicím traktu se působením trávicích enzymů naruší cysta a motolice se uvolní z cysty a migruje skrze střevní stěnu do břišní dutiny. Motolice jaterní je kosmopolitně rozšířený parazit ze třídy Trematoda (motolice) parazitující v játrech, respektive jaterních žlučovodech ovcí, skotu a celé řady dalších savců, včetně člověka. Vyvolává fasciliózu. Fasciolóza je onemocnění zvířat a člověka způsobené motolicemi druhů Fasciola hepatica a Fasciola gigantica. Onemocnění postihuje játra a žlučový měchýř.